Bivši premijer Dritan Abazović juče je pred Osnovnim sudom u Podgorici, u predmetu po tužbi funkcionera Demokrata Velizara Kaluđerovića protiv države u slučaju portala Udar, kao administratora tog sajta označio službenika Agencije za nacionalnu bezbjednost Filipa Đuranovića, iako je on u ANB-u počeo da radi mjesecima nakon što je sporni portal nestao sa interneta.
Portal Udar je početkom avgusta 2020. godine, uoči parlamentarnih izbora, kao saradnike stranih službi označio političare, bivše vojne i policijske funkcionere, sveštenike i novinare. Nekoliko dana nakon izbora, održanih 30. avgusta te godine, portal je uklonjen sa interneta, dok se na istoimenom Jutjub kanalu još nalaze video materijali objavljivani u avgustu 2020.
Posljednji video uploadovan je pet dana uoči održavanja izbora, odnosno 25. avgusta te godine.
Prema saznanjima Pobjede, Đuranović je u ANB-u zapošljen mjesecima kasnije - u decembru 2020. godine - ali ta činjenica Abazoviću juče nije predstavljala prepreku da ga bekrupulozno targetira kao administratora spornog portala.
Tako je Abazović novinarima nakon ročišta pred Osnovnim sudom u Podgorici saopštio da je, prema njegovim operativnim saznanjima, administrator portala Udar bio Filip Đuranović, službenik ANB-a, te da je taj medij objavljivao materijal koji je sačinila tajna pratnja.
- Đuranović je u jednom trenutku udaljen iz ANB, kasnije je vraćen. Mislim da i on treba da bude predmet daljih istražnih radnji. Kada je riječ o službenicima, saopštio sam da se materijal koji je napravila tajna pratnja ANB-a koristio kao materijal portala Udar. Tada je na čelu tajne pratnje bio Srđan Pavićević, a na čelu drugog sektora Danilo Grozdanić – kazao je Abazović.
Bivši premijer je novinarima rekao da „saznanja govore da je šef drugog sektora vršio određene aktivnosti, iako za iste nije imao pisani nalog neposrednog nadređenog“.
- Fleška na kojoj su bile dokumentovane fotografije praćenih osoba završila je kod tadašnjeg direktora ANB Dejana Peruničića. Po mom sudu, on snosi najveću funkcionalnu odgovornost u svemu ovome - istakao je Abazović.
On je dodao kako je fasciniran činjenicom da Vlada nije dozvolila da bivši direktor ANB Dejan Vukšić svjedoči u ovom slučaju, odnosno da, kako je rekao, bude oslobođen čuvanja službene tajne.
-Vukšić može najrelevantnije da pomogne u raskrinkavanju portala Udar. Ako se to ne desi, onda nemojte da imate dilemu gdje leži problem i ko koga štiti u Crnoj Gori - poručio je Abazović.
Na prethodnom ročištu, održanom 14. februara, s obzirom na činjenicu da je Kaluđerovićev advokat kao svjedoke, osim Abazovića, predložio i Vukšića, ali i bivšeg Generalnog inspektora ANB-a Artana Kurtija, Agencija je obavijestila sud da čuvanja službene tajne njih mogu osloboditi oni organi koji su ih i izabrali, odnosno Skupština i Vlada Crne Gore.
Predjednik Skupštine Andrija Mandić, kako je saopštio 6. marta, oslobodio je Abazovića obaveze čuvanja tajnih podataka, a u vezi sa okolnostima saznanja koja su predmet postupaka koji su u toku. Upitno je, ako se posmatra slovo zakona, da Mandić, kao spiker parlamenta, ima ovlašćenje ,,oslobađanja od čuvanja tajnih podataka“.
Dejan Vukšić, aktuelni savjetnik predsjednika Crne Gore i nekadašnji direktor ANB-a, nedavno je ustvrdio da njegova krivična prijava, koju je podnio Specijalnom državnom tužilaštvu, razotkriva aferu Udar.
Vukšić je u decembru prošle godine za proruski i prosrpski portal Borba kazao da nakon preuzimanja funkcije direktora ANB-a nije zatekao dokaze o navedenoj aferi, već ju je sa svojim menadžmentom „razotkrio i kompletnu dokumentaciju dostavio Specijalnom državnom tužilašvu“.
On je tada objasnio da se u navedenoj krivičnoj prijavi „nalaze i podaci koji su već ranije bili označeni stepenom tajnosti, tako da je i predmetni slučaj morao, u skladu sa Zakonom o tajnosti podataka, biti označen stepenom tajnosti”.
Vukšić je rekao i da je o njegovim navodnim saznanjima upoznao i tadašnji skupštinski Odbor za bezbjednost i odbranu.