Politika

Zvanično mu je dostavljeno prije 10 dana

Abazović krije mišljenje CANU o Ugovoru sa SPC?

Predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović danima krije od javnosti ocjene Predsjedništva Crnogorske akademije nauka i umjetnosti o spornim odredbama Ugovora sa SPC iako je mišljenje vrha CANU, sa dva prateća priloga, zvanično dostavljeno još 11. jula.

Abazović krije mišljenje CANU o Ugovoru sa SPC? Foto: Pixell
PobjedaIzvor

Prema informacijama našeg lista, crnogorski premijer o mišljenju CANU nije informisao ministre ni tokom sjednice Vlade u poneđeljak, 18. jula, niti većinu njih narednih dana tokom redovnih kontakata. Čak i nakon razgovora sa predsjednikom države Milom Đukanovićem, kada je dogovoreno da se obavi širi krug konsultacija sa stručnom javnošću, premijer Abazović nije ni svom sagovorniku a ni crnogorskoj javnosti naznačio da već ima mišljenje najviše naučne institucije u državi?

Uvidom u dopis koji je Akademija poslala na adresu predsjednika Vlade saznaje se da je Predsjedništvo CANU još 8. jula razmatralo tekst ugovora sa SPC.

"Predsjedništvo Crnogorske akademije nauka i umjetnosti smatra da odnosi države Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve već duže vrijeme opterećuju crnogorsko društvo i onemogućavaju njegovu integraciju. Ovo je potvrđeno i tokom rasprave i glasanja na sjednici Vlade Crne Gore, održanoj 8. jula 2022. godine, prilikom usvajanja Temeljnog ugovora Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve", piše u dopisu CANU upućenom kabinetu crnogorskog premijera.

Potom se informiše predsjednik Vlade da je Predsjedništvo CANU istog dana kada je bila sjednica Vlade, 8. jula, razmatralo tekst ,,temeljnog ugovora“ i da je sačinilo dva priloga o dva sporna dijela – istorijska tumačenja iz preambule i rješenja vezana za svojinska prava nad sakralnom i drugom imovinom.

"Posebno ističemo značaj istorijskog konteksta i njegovog tumačenja datog u preambuli ovog ugovora koji su bitni za kontinuitet i identitet Crne Gore (prilog 1). U normativnom dijelu ovog dokumenta posebno ukazujemo na rješenja vezana za svojinska prava sadržana u članu 7, stavovi 3 i 4 (prilog 2)" piše u obavještenju koje potpisuje predsjednik CANU dr Dragan K. Vukčević.

Pobjeda nije imala uvid u sadržaj dva priloga koje je CANU uputila na adresu predsjednika Vlade, ali je iz intonacije dopisa sasvim jasno da akademici smatraju spornim neke istorijske detalje iz preambule, kao i odredbu o ,,automatskom“ upisu svojine.

CANU nije do sada bila prepoznata kao institucija koja se rado oglašava o bitnim pitanjima za državu i društvo, čak ni u vremenima velikih političkih kriza koje su potresale Crnu Goru prije i nakon obnove nezavisnosti. Možda su upravo kritički tonovi iz mišljenja CANU motivisali Dritana Abazovića da, umjesto rasprave, materijal Akademije drži sakriven u fioci, daleko od javnosti. Bez obzira na motive, bahati postupak crnogorskog premijera je skandalozna manipulacija javnošću i nedopustiva politička igra koja sramoti i ugled Vlade Crne Gore, ali i razobličava politički lik i djelo premijera i lidera URE.

Frapantno je što se premijer Abazović drznuo da ignoriše mišljenje vrha CANU, jer u Predsjedništvu Akademije ima osoba koje mogu dati meritoran sud o pravnoj validnosti i političkim implikacijama prijedloga ugovora države Crne Gore i Crkve Srbije.

Članovi Predsjedništva Akademije su, kako piše na sajtu institucije, predsjednik, potpredsjednici, generalni sekretar i sekretari odjeljenja CANU. Predsjednik je Dragan K. Vukčević, a potpredsjednici su Đorđe Borozan i Ljubiša Stanković. Generalni sekretar je Dragan Radonjić, dok su članovi Predsjedništva i sekretari odjeljenja - Predrag Miranović, Odjeljenje prirodnih nauka, Zoran Rašović, Odjeljenje društvenih nauka, Niko Martinović, Odjeljenje humanističkih nauka i Žarko Mirković, Odjeljenje umjetnosti.

Portal Analitika