Kako je kazao, ako se želi ići u proširenje EU, što je dvosmjerna ulica i na obostranu je korist – i EU i Zapadnog Balkana, onda se neke stvari moraju mijenjati.
,,Ovo je pitanje stabilnosti, ekonomskog razvitka i života u globalizovanom svijetu, naročito imajući u vidu situaciju u Ukrajini. Ukoliko se nastavi odlaganje proširenja, moguća je pojava euroskepticizma i upliv nekih trećih strana zainteresovanih za područje Zapadnog Balkana. Možda zemlje na ovom prostoru više neće imati toliko entuzijazma da se pridruže Evropskoj uniji”, rekao je premijer u tehnčkom mandatu.
Abazović se osvrnuo na problem nedostatka radne snage u Crnoj Gori.
,,Naši ljudi su integrisani u EU. Tamo rade i nama ovdje fale. Kako je moguće da su oni poželjni u EU, a da naše države nijesu? Jednostavno je – ako budemo čekali da uđemo u EU da bi se oni vratili, EU nam nikada neće otvoriti svoja vrata. Potrebno je ne gledati na područje Balkana kao na krizno i konfliktno područje, već na područje koje može biti nova mogućnost razvoja Evropske unije”, ističe on.
Premijer Crne Gore u tehničkom mandatu je istakao da je u procesu pristupanja EU važan fer odnos prema državama kandidatima.
,,Pravila se moraju znati. Ističem da Crna Gora nije sebična kad je riječ o procesu pristupanja i podržavamo ulazak svake države u EU, kao i Ukrajine. Međutim, mislim da nije pametno čekati da se i na Balkanu dogodi neki konflikt, pa da se onda ide u proširenje. Treba razmišljati pametno i omogućiti na vrijeme ulazak onim državama koje su spremne ili koje će biti spremne u dogledno vrijeme”, naveo je Abazović zaključujući: „Zemlje Zapadnog Balkana su ok, samo nas ne ostavljajte same. U dobrom društvu, možemo biti veoma uspješni.”