S druge strane, Porfirije je rekao da SPC ne želi da potipiše ugovor sa aktuelnom Vladom Crne Gore, jer smatra da će ona pasti i da samim tim eventualno sklapanje Temeljnog ugovora bi moglo biti osporeno i ne bi imalo legitimitet.
Istovremeno, izvori Nove iz Patrijaršije su istakli da je jedna od tema razgovora bila eventualna podrška SPC manjinskoj vladi, ali da se sagovornici nisu detaljno upuštali u ovu temu, osim što su Porfirija zanimale namjere političkih snaga koje se pominju kao činioci te manjinske vlade.
Ovim povodom “Nova” se obratila kabinetu Dritana Abazovića, kako bi dobili komentar i informacije o čemu se razgovaralo na sastanku sa Porfirijem, ali im je rečeno da ne mogu da nam odgovore, jer je, kako kažu, reč o privatnoj posjeti.
U preambuli nacrta piše da je hrišćanska crkva na prostoru današnje Crne Gore prisutna od apostolskih vremena i njenog kontinuiteta kroz istorijsko pravoslavno i crkveno ustrojstvo od osnivanja Zetske, Budimljanske i Humske episkopije (1219. g.) “u sastavu Žičke arhiepiskopije, Pećke patrijaršije, odnosno Srpske pravoslavne crkve”.
U posljednjem nacrtu se SPC jemči “vršenje javnopravnih ovlašćenja”, što je bilo uklonjeno iz prethodnog nacrta sa obrazloženjem da nije valjana pravna konstrukcija jer javnopravna ovlašćenja vrše javnopravni organi, prije svega državni organi.
Podsjetimo, aktuelni prijedlog Temeljnog ugovora izmijenjen je u odnosu na raniju verziju.