Al Mahmud je primljena na neodređeno vrijeme, sa probnim radom od godinu dana. Abazović je rješenje o zaposlenju svoje kanidatkinje za odbornicu donio na osnovu Pravilnika o izmjenama i dopunama Akta o sistematizaciji koji je usvojen 29. septembra, dvadesetak dana prije lokalnih izbora koji će biti održani u nedjelju u 14 opština. Istog dana kada je Abazović potpisao rješenje za Al Mahmud, potpisao je još tri rješenja za zaposlenje na neodređeno vrijeme u kabinetu predsjednika Vlade.
Al Mahmud nije jedina kandidatkinja za odbornicu URA koja je našla mjesto u Abazovićevom kabinetu. Ana Rašović, šefica Abazovićevog kabineta, potpisala je 31. avgusta ugovor o djelu sa Radovanom Bracanovićem, takođe kandidatom za odbornika URA na podgoričkoj listi. Ugovor je potpisan na period od šest mjeseci, a Bracanovićevi zadaci odnose se na obavljanje poslova vezanih za marketing i medije, a posebno one koje se odnose na kreiranje i medijsku analitiku društvenih mreža Facebok, Instagram i Twitter. Bracanoviću se po osnovu ovog ugovora isplaćuje 600 eura mjesečno. U Abazovićem kabinetu već je zaposlena osoba koja je zadužena za digitalne medije.
Nelly Al Mahmud se nalazi na 36. mjestu odborničke liste u Podgorici koju čine URA, CIVIS i Albanska alternativa, a na istoj listi na 29. mjestu nalazi se Radovan Bracanović. On se takođe pojavljuje u spornom predizbornom spotu ove grupacije, zbog kojeg su već najavljene tužbe.
Da nije riječ o slučajnosti, već da je u pitanju ozbiljna i sasvim očigledna zloupotreba državnih resursa u izborne svrhe, govore i podaci iz istraživanja koja sprovodi NVO MANS.
Ova nevladina organizacija je uvrdila da je u svega nekoliko državnih kompanija, kojima upravljaju dominantno kadrovi nove političke većine, od početka godine zaposleno blizu 900 lica, uglavnom na određeno i preko ugovora o djelu, a konačne brojke su vjerovatno i veće jer najveće državne kompanije i dalje kriju o podatke o zapošljavanju u izbornoj godini.
Podaci do kojih je MANS uspio da dođe na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, izgledaju ovako:
-uprava Pošte Crne Gore od početka godine, zaključno sa avgustom, zaposlila čak 262 lica po raznim osnovama, najčešće preko agencija za posredovanje u zapošljavanju i ugovora o djelu;
-Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) je zaposlio 181 osobu, takođe pretežno preko agencija za posredovanje i ugovora o djelu;
-Monteput je u periodu januar-septembar 2022. godine zaposlio 144 osobe, uglavnom uz ugovore na određeno i ugovore o djelu;
-Luka Bar 109 lica, najčešće preko agencije za posredovanje i ugovora o djelu.
- Željeznička infrastruktura i Željeznički prevoz su zajedno zaposlili 135 lica od januara do kraja avgusta, a najčešće preko ugovora na određeno.
-Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom je zaposlilo 52 lica, najčešće preko agencija za posredovanje u zapošljavanju i ugovora o djelu.
Aerodromi Crne Gore tokom 2022. godine nijesu odgovorili ni na jedan zahtjev MANS-a o novozaposlenim osobama, a isto je odbio da uradi i Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES). Ranije je iz ove nvo saopšteno da podatke o zapošljavanju kriju najveće energetske kompanije, Rudnik uglja Pljevlja i Elektroprivreda Crne Gore.
Kada je riječ o novcu koji se iz budžeta troši na ugovore o djelu, MANS je došao do podataka da je od početka avgusta, kada su raspisani lokalni izbori, pa do sredine septembra potrošeno je oko 1,6 miliona eura za izdatke po osnovu isplate ugovora o djelu, što je 300 hiljada eura više nego u istom periodu prošle godine.
„Upravo u izbornom periodu neke institucije su znatno povećale troškove po ovom osnovu i u odnosu na prvi dio ove godine. Na primjer, Uprava prihoda i carina je u toku prve polovine septembra isplatila skoro 140 hiljada eura za izdatke po osnovu isplate ugovora o djelu. To predstavlja značajno povećanje potrošnje u odnosu na period prije raspisivanja izbora kada je za ove namjene trošeno po oko 60 hiljada eura mjesečno. Dodatno, prosječni mjesečni izdaci po osnovu isplate ugovora o djelu u toku prošle godine su iznosili nepunih 40 hiljada eura“, saopštili su iz MANS-a.
Oni su takođe registrovali da je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija u toku avgusta isplatila skoro 80 hiljada eura za ugovore o djelu, iako su njihovi prosječni mjesečni troškovi za te namjene iznosili po oko 50 hiljada eura, a da je MUP u istom periodu isplatilo preko 100 hiljada eura za ugovore o djelu, dok je prije raspisivanja izbora u prosjeku za te namjene trošeno po oko 70 hiljada mjesečno.
„Ministarstvo vanjskih poslova je u prvoj polovini septembra isplatilo skoro 130 hiljada eura za ugovore o djelu i skoro 140 hiljada u avgustu. Njihova prosječna mjesečna potrošnja za te namjene prije raspisivanja izbora je bila oko 126 hiljada eura“, saopšteno je iz MANS-a.
Oni su takođe utvrdili da su troškovi službenih putovanja za mjesec i po, od kada su raspisani izbori pa do sredine septembra, iznosili 775 hiljada eura.
Samo kabinet Predsjednika Vlade je u prvoj polovini septembra na službena putovanja dao oko 50 hiljada, ili preko pet puta više nego što je trošio u mjesecima prije raspisivanja izbora. MUP je u istom periodu potrošilo skoro 190 hiljada eura za službena putovanja u avgustu ove godine, od čega je 150 hiljada dato za službena putovanja u zemlji, što je skoro tri puta više od mjesečnog prosjeka u periodu prije raspisivanja izbora.
MANS je takođe utvrdio da je, samo dan prije nego što je na snagu stupila zabrana isplate socijalne pomoći iz budžetske rezerve, Vlada Crne Gore isplatila još 57 hiljada eura za te namjene, koristeći odlaganje primjene rebalansa budžeta i nastavljajući praksu netransparetnog trošenja novca uoči predstojećih izbora. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu Crne Gore za 2022. godine kojim je izvršen rebalans predviđena je zabrana isplata fizičkim licima iz budžetske rezerve.
„Rebalans i pomenuta zabrana su su stupili na snagu 11. oktobra ove godine, ali je Vlada samo dan ranije odlučila da za 125 lica isplati jednokratnu materijalnu pomoć u ukupnom iznosu od 57.000 eura. Isplate su se odnosile na pomoći za takozvano poboljšanje materijalne situacije, liječenje i školovanje, a pojedinačni iznosi su se kretali u rasponu od 300 do 1000 eura“, saopšteno je iz MANS-a.
Podaci koje je MANS do sada objavio pokazuju da je Vlada Crne Gore od dana raspisivanja izbora do rebalansa budžeta iz rezerve po osnovu jednokratnih novčanih pomoći građanima isplatila blizu 150 hiljada eura.
Oni su utvrdili da je Vlada prethodne sedmice isplatila i blizu 50.000 eura po osnovu naknade za štete od elementarnih nepogoda i to za 48 lica. Raspodjela ovih sredstava se vrši na osnovu odluka Komisije za procjenu štete na čijem čelu je Zoran Miljanić, ministar bez portfelja.
„Miljanić je početkom septembra od Vlade zatražio i dobio dodatnih 500.000 eura koja će njegova komisija raspoređivati do kraja ove godine. Zanimljivo je da prethodne, neizborne, 2021. godine, nije bilo isplata iz budžetske rezerve po ovom osnovu“, kazali su iz MANS-a u saopštenju dostavljenom medijima.