Politika

„Pitanje izmjena i dopuna Zakona o državnom tužilaštvu od presudnog značaja“

Abazović: Želimo promjene u tužilaštvu za 60 dana

Pitanje izmjena i dopuna Zakona o državnom tužilaštvu je od presudnog značaja za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, ali i integracionog procesa koji se tiče pregovaračkih poglavlja 23 i 24 – poručio je potpredsjednik Vlade, Dritan Abazović.

Abazović: Želimo promjene u tužilaštvu za 60 dana Foto: Printscreen/N1
Portal Analitika/PobjedaIzvor

On je, u emisiji „Načisto“ na TV Vijesti, kazao da su očekivanja građana da Tužilaštvo djeluje.

„Ako mi možemo sa mišljenjem Venecijanske komisije da uskladimo 90 odsto izmjena i dopuna Zakona o državnom tužilaštvu, dozvolite da Vlada, Skupština i građani imaju suverenitet da 10 odsto intervenišu na sopstvenom zakonu“, rekao je Abazović.

Uskoro će se, kaže, pojaviti izvještaj u kojem se govori da smo imali 944 slučaja visoke korupcije, a da je samo 38 otvoreno.

„Na njih imamo nula presuda. Toliko o značaju izmjena i dopuna Zakona o državnom tužilaštvu. Ako ovako nastavimo, nećemo isporučivati rezultate“, uvjeren je Abazović.

On je najavio promjene u Tužilačkom savjetu za oko 60 dana.

„-U prethodnom periodu napravili su se proceduralni propusti. Ipak mislim da ovo nije bilo kakav šamar. Već 30 godina imamo blokadu sistema. Imamo i blokadu sudskog sistema. Očekivanja građana su da imamo tužilaštvo koje djeluje. EU kaže da imamo dobre zakone. Imamo zakone koji ne mogu da se primjenjuju. To je pitanje, preskočeni su neki koraci, pokušano je da se radi kako treba... Ovo je zemlja u kojoj se nikad nije mijenjala vlast. Evropska komisija je pokušala da objasni da promjenu vlasti treba da prežive pravne institucije“, rekao je Abazović.

Potpredsjednik Vlade je naveo da je najveći ustupak Evropskoj komisiji i američkoj administraciji do sada bio odustajanje od promjena Zakona o specijalnom tužilaštvu, kao i najveći kamen spoticanja u odnosima.

Rekao je da su kolege iz Demokratskog fronta prihvatile sugestije, da bi se odustalo od gašenja institucije. Došlo se do izmjena i dopuna Zakona o tužilaštvu, shodno mišljenju Venecijanske komisije.

Kazao je da su protiv ovakvih predloženih zakonskih rješenja samo ljudi koje, kako navodi, ne žele Crnoj Gori dobro. Abazović je istakao da mišljenje Venecijanske komisije nije obavezujuće, ali da kroz obaveze u pristupnim pregovorima u EU, Vlada prihvata skoro cjelinu mišljenja Venecijanske komisije.

„Moramo proći kroz Skupštinu. Pitanje većine je ostalo da se tretira vezano za postojeća zakonska rješenja. Što se tiče izbora uglednih pravnika za Tužilački savjet, oni moraju da prođu određene uslove“, rekao je Abazović.

Naveo je da Vlada pokušava da demopolizuje situaciju u Crnoj Gori, da ne bude više situacija da jedan centar moći isključivo odlučuje.

„Domaći eksperti, čija imena ne želim da pominjem jer rade pro bono, bili su uključeni. Ovo je otvoren proces“, napomenuo je Abazović.

Portal Analitika