
Pred Odborom se održava konsultativno saslušanje povodom aktuelne situacije u oblasti socijalne politike, a prisustvuju ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović, ministar finansija Aleksandar Damjanović i direktorica podgoričkog Centra za socijalni rad Marija Popović.
Sjednicu možete pratiti na ovom linku.
Ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović kazao je da će ministarstvo preuzeti aktivnosti po pitanju socijalne politike, kako bi se unaprijedila u odnosu na prethodni period.
"Unapređenje normativnog sistema socijalne i dječije zaštite, u skladu s evropskom praksom, jedan je od prioriteta ministarstva, a posebna pažnja biće posvećena RE populaciji", kazao je Adrović.
Ministar finansija Aleksandar Damjanović kazao je da treba povećati minimalnu penziju na dvjesta eura, ali i da će ti izdaci koštati državni budžet.
"Troškovi života su uzrokovali da se mora aktivno razmišljati da se nakon izmjena i dopuna budžeta stvori prostor za dodatnu podršku penzionerima", kazao je Damjanović.
Drugi problem tiče se zakona o nadoknadi majkama s troje i više djece.
"Jasno je za će za isplatu ovih naknada biti potrebna dodatna izdvajanja u budžetu, ali mi ćemo nastojati ovu priču da zaokružimo, kako bi nastavili da primjenjujemo ovaj zakon u tekućoj, a nadam se i u godinama koje dolaze", poručio je ministar finansija.
Kako je kazao, ministarstvo će nastojati da unaprijedi socijalnu i dječiju zaštitu.
Eraković: Država više nema luksuz da zakone donosi kako kome padne na pamet
Poslanik DPS-a Jevto Eraković kazao je da je na prvom mjestu važno to što kkoonačno imamo Ministarstvo rada i socijalnog staranja te da je "završen eksperiment prethodne vlade".
"Mislim da je na djelu princip kakv više nikad ne smije da se ponovi, princip dominantnog populizma, bez utemeljenja predlagača zakona. Za servisiranje dosadašnjih zakonskih rješenja treba da se obezbijedi minimum 40 miliona za budžet. Ovom principu se treba stati na kraj. Država više nema luksuz da zakone donosi kako kome padne na pamet. Ako neko misli da rukovodi tako što će iz godine u godinu da se zudužuje, mislim da smo na pogrešnom putu", kazao je Eraković.
Kako dodaje, saglasan je s uvođenjem akciza za luksuzna plovila, ali da ni u tom slučaju nije urađena dovoljno dobra analiza.
"Vrijeme je da svaku odluku prati dokument kojim će se objasniti šta od te odluke imaju građani Crne Gore. Građani moraju imati pravu informaciju zašto se neke odluke donose", navodi Eraković.
Damjanović:Naći model za rad nedjeljom tokom sezone
Ministar Damjanović je kazao da Vlada predlaže akte s više-manje poznatim fiskalnim uticajem.
"Neophodna je dobra komunikacija na relaciji Vlada - Parlament", dodao je.
Potrebno je, kako je kazao, raditi na rješenjima koja su održiva.
"Privredi bi bilo dobro da ima radnu nedjelju tokom sezone. Ukoliko možemo da dogovorimo da tokom tri ljetnja mjeseca, na definisanom području Crne Gore, bilo bi dobro da imamo rad nedjeljom. Ali, taj rad bi morao da bude mnogo bolje plaćen, u odnosu na rad drugim danima. Ipak, imajući u vidu naše iskustvo, ja mislim da mi imamo ozbiljan problem s kapacitetima da to do kraja iskontrolišemo", kazao je Damjanović.
Ipak, kako dodaje, o tome treba još da se razgovara.
Vuksanović-Stanković: Neću da čujem za to
"Da su se poštovala prava radnika, ne bi ni bilo uvođenja neradne nedjelje", kazala je poslanica SDP-a Draginja Vuksanović-Stanković.
Svaki problem, kako dodaje, nastaje onda kad se krše zakoni.
"Neću da čujem za ukidanje radne nedjelje", poručila je ona.
Popović: Država da više ulaže u centre za socijalni rad
Direktorica podgoričkog Centra za socijalni rad Marija Popović kazala je da se trude da socijalnu politiku sprovode na najbolji mogući način.
"Kada se sve uzme u obzir, važno je da država mnogo više ulaže u kapacitete centara za socijalni rad. Mora se voditi računa i o prostornim kapacitetima, ali i o osoblju", kazala je Popović.
Napomenula je i da je važno raditi na izgradnji kapaciteta prihvatilišta i skloništa za beskućnike.
"Na dugoročne staze, bolje da se bavimo prevencijom, nego intervencijom", poručila je ona.
Mitrović: Prethodna vlada dovela do gašenja socijalnih usluga
Poslanik DPS-a Ivan Mitrović kazao je da smo u prethodnoj godini imali gašenje svih servisa socijalne podrške.
"Prava se vrlo često pokušavaju i zloupotrijebiti, zloupotrebljavajući normu. Imali smo priliku od novog menadžmenta socijalne zaštite da čujemo tezu da određeni centri ne mogu biti pružaoci usluga, jer nedostaje norma, što nije tačno", kazao je Mitrović i dodao da je prethodna vlada samo dovela do gašenja usluga.
Kazao je i da je sve što je napravljeno u prethodnoj godini, na čelu s bivšim ministrom Spajićem, bio čist revanšizam.
Vuksanović-Stanković pitala je ministra Adrovića da li je upoznat s tim koji su direktori postavljeni na čelu socijalnih instituvija, a da ne ispunjavaju propisane uslove, kao i šta će preuzeti po tom pitanju.
"Kako neko dobije poziciju direktora, a da ne usponjava uslove", upitala je Vuksanović-Stanković.
Ona se osvrnula i na situaciju u Domu starih u Risnu, tvrdeći da uslovi u toj ustanovi nijesu adekvatni.
Poslanica SNP-a Milosava Paunović kazala je da treba prekontrolisati kojim zakonima se može djelovati, kako ne bi došli u situaciju da imamo nepravedne zakone.
Paunović je govorila i o navodnim zloupotrebama socijalnog prava u Beranama.
Poslanik Mitrović je kazao da su njene osude neosnovane, s obzirom na to da su nadležne institucije dale stav po tom pitanju.
"Imao sam prilike da obiđen niz domova za stare u regionu, pa mogu da kažem da je Dom starih u Risnu jedna od ustanova za ponos", poručio je Mitrović. kazavpi i da razumije da se dese neki negativni slučajevi u takvim ustanovama, ali da ne dominiraju.
Eraković: Socijalna politika razrušena u prethodnom periodu
Eraković je kazao da nijedan pojedinac nije napravio neki prekršaj pod rukovodstvom DPS-a.
"Prema tome, posmatrajmo stvari kakve jesu. DPS je neko ko je dao podršku za ovu Vladu, kako bi se riješili brojni problemi u kojim se država našla. Kao što mi priznamo odgovornost za neke stvari koje nijesu valjali u prethodnom periodu, ajde da to učine i drugi. Okrenimo se važnim temama, kao što je ova danas. Socijalna politika je bila razrušena u prethodnom periodu, to mora da se mijenja", kazao je Eraković.
Adrović: Sistem socijalne zaštite se konastantno unapređuje
Ministar Adrović je saopštio da je ministarstvo tek uspostavljeno, pa zbog nove organizacije kasnilo se i s zvaničnim pokretanjem u rad, ali da se sad intenzivno s radom.
"Imamo brojnih problema i izazova, ali pokušaćemo da ih adekvatno prevaziđemo", kazao je Adrović.
Sistem socijalne zaštite se po njegovim riječima konstatno unapređuje.
"U narednoj godini imaćemo izmejene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti. Dobre stvari treba nastaviti, a one koje nijesu dobre adekvatno izmijeniti", naveo je on.
Jedan od zadataka će, kako je kazao, biti i smanjenje zloupotreba. Takođe, kako je poručio, upoznat je s problemom imenovanja direktora i daće sve od sebe da provjeri ta imenovanja i postupi u skladu sa zakonom.
O odluci prethodne Vlade o naknadi za svako novorođeno dijete, Adrović je kazao da se u ministarstvu razmata zakonski osnov, kako bi se taj zaključak implementirao.
"Nemamo sredstava da finansiramo taj program. Ukoliko bude imalo sredstava nakon rebalansa, razmotrićemo opet odluku", kazao je Adrović.