Društvo

Podnio prijedlog da se mirno riješi radni spor

Advokat akademskog osoblja FCJK traži da se isplati uvećani iznos zarada

Advokat profesora sa Fakulteta za crnogorski jezik i književnost na Cetinju Miloš Vukčević zatražio je juče od Agencije za mirno rješavanje radnih sporova da se tamošnjem akademskom osoblju retroaktivno isplati uvećani iznos na zaradu koji su trebali da dobiju od prvog avgusta, kao njihove kolege na Univerzitetu Crne Gore. Ukoliko se to ne desi, pokrenuće sudski spor.

Advokat akademskog osoblja FCJK traži da se isplati uvećani iznos zarada Foto: Foto: Lovćenske straže
PobjedaIzvor

Vlada je nedavno usvojila izmijenjeni Pravilnik koji je sačinio ovaj fakultet i odobrila je da im zarada bude uvećana za 65 odsto.

Advokat Vukčević rekao je Pobjedi da traže da se obračuna ukupan iznos manje isplaćene zarade za navedeni period i isplati profesorima na FCJK, kako konačno ne bi bili diskriminisani u odnosu na njihove kolege na Univerzitetu Crne Gore koji od 1. avgusta primaju uvećane zarade.

"Očekujem da država - zaštitnik imovinsko-pravnih odnosa prihvati prijedlog za mirno rješavanje spora i bez sudskog vođenja spora i stvaranja dodatnih sudskih troškova za državu riješimo spor", kazao je advokat.

Stručna javnost je ukazivala da su profesori od prvog avgusta diskriminisani, jer im Ministarstvo prosvjete nije odobrilo da dobiju uvećanja kao njihove kolege na Univerzitetu Crne Gore. Taj resor je tumačio da se izmjene Zakona o zaradama u javnom sekturu tiču isključivo akademskog osoblja na UCG. Upitani da li će profesori dobiti retroaktivnu isplatu, iz Ministarstva finansija su nas uputili na Ministarstvo prosvjete. Iz tog resora, kojim rukovodi ministar Miomir Vojinović su, međutim, samo kratko Pobjedi kazali da je Vlada Crne Gore, na sjednici održanoj 24. novembra, razmotrila informaciju o izmjenama i dopunama Pravilnika o zaradama i uvećanjima zarada Fakulteta za crnogorski jezik i književnost Cetinje sa izmjenama i dopunama Pravilnika, koje je dostavilo Ministarstvo prosvjete. To je, kako kažu, usvojeno. Upitani da li to znači da će im biti isplaćene retroaktivno zarade koju nijesu primali, odgovaraju da to pitamo Vladu. Čekamo odgovor od Vlade.

"Predao sam prijedlog za mirno rješavanje radnih sporova Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova zahtijevajući da se profesorima na FCJK isplati naknada štete koju su pretrpjeli zbog manje isplaćene zarade nego njihovim kolegama na Univerzitetu CG. Naime, za period od pet mjeseci jul - novembar 2022. kada je počeo da se primjenjuje izmijenjeni Zakona o zaradama u javnom sektoru na obračun zarade profesora na FCJK su trebali da se primijene uvećani koeficijenti iz Zakona. Nijesu profesori odgovorni zbog manje isplaćene zarade", kaže Pobjedi advokat Vukčević.

Advokat je ranije slao Ministarstvu prosvjete opomenu da otklone diskriminaciju prema akademskom osoblju na Cetinju i dozvole im da primaju uvećane plate. Najavljivao je da će pokrenuti sudski postupak ako nastave da diskriminišu kadar na Cetinju.

Građanska inicijativa ,,21. maj“ podnijela je nedavno državnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv ministra Vojinovića, zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja, jer taj resor nije dao saglasnost da se uvećaju zarade profesorima na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost na Cetinju.

Ministarstvo finansija bilo je opredijelilo novac za zarade profesora sa Cetinja, ali je Ministarstvo prosvjete taj process u suštini stopiralo. Bili su stava da nemaju pravo na uvećanje zarade i izmijenjeni Zakon o zaradama u javnom sektoru tumačili tako da se odnosi samo na akademsko osoblje Univerziteta Crne Gore. Advokat profesora Vukčević im je govorio da to nigdje ne piše i da griješe. Objašnjavao je da su u aktu istaknuta univerzitetska zvanja, tipa – redovni profesor univerziteta, da to nije odrednica za radno mjesto, već da ta zvanja osoblje stiče na univerzitetima. Kao što ga je kadar sa Cetinja stekao na univerzitetima u regionu i Crnoj Gori. Advokat je isticao da se nikako u Zakonu ne može tumačiti da se izmjene samo odnose na Univerzitet Crne Gore, što je Pobjedi ranije potvrdila i inicijatorka izmjena akta u tom dijelu – poslanica Branka Bošnjak (PZP). Kazala je tada da se odnose na akademsko osoblje, da je Vlada osnivač UCG, kao i Fakulteta za crnogorski jezik i književnost na Cetinju, te da su profesori u pravu što ukazuju na diskriminaciju.

Profesori/ice doktori Sofija Kalezić, Adnan Čirgić, Vladimir Vojinović, Andrijana Nikolić, Boban Batrićević i docenti dr Aleksandar Radoman, Milan Marković, Ethem Mandić je kadar ovog fakulteta koji od avgusta ne prima uvećane zarade. U obraćanju diplomatskim predstavnicima oni su nedavno naveli da su na udaru Ministarstva prosvjete. Kazali su da ih je, takođe, prethodna ministarka prosvjete Vesna Bratić diskriminisala na način što je u više navrata finansijski blokirala ovu ustanovu. Dalje su naveli da je takav tretman prema njima imao i bivši premijer Zdravko Krivokapić, te da se smjenom tog rukovodstva stanje nije promijenilo. Negodovali su što ministar Vojinović drugačije sagledava propis i poziva se na članove koji ne postoje.

"Ministar Vojinović koji je u javnosti do izbora u zvanje ministra bio poznat kao veliki promoter rusofilije, a očitim iskazima poštovanja prema politici Vladimira Putina želi diskriminisati profesore FCJK samo zato što se ne uklapaju u njegove ideološke paradigme. Većina profesora FCJK prepoznati su javno kao veliki protivnici ruske agresije na Ukrajinu, ali i kao kritičari ruskoga i srpskoga miješanja u crnogorsku unutrašnju politiku. Smatramo da baš zbog takvih naših stavova ministar Vojinović otvoreno gazi zakone Crne Gore, svjesno izvršavajući svoju ideološku misiju koja mu je zacrtana u Beogradu i Moskvi - da uništi sve institucije koje se bave crnogorskom kulturom, jezikom i identitetom. Drugoga objašnjenja nemamo", naveli su oni.

Portal Analitika