Crna hronika

Kontrolisana optužnica protiv optuženog za učešće u švercu 743 kilograma kokaina zaplijenjenog u Roterdamu

Advokat: Dokazi protiv Božovića nevaljani

Specijalno tužilaštvo tereti Zvicera da je krajem juna 2020. godine na kriptovanoj aplikaciji SKY ECC formirao čat grupu sa Kneževićem, Kašćelanom, Vujotićem i Božovićem i obavijestio ih da je u Južnoj Americi dogovorio nabavku i prekomorski transport iz Ekvadora u Evropu 743 kilograma kokaina, upakovanog u 1.080 paketa sa bananama po nabavnoj cijeni od 5.000 američkih dolara po kilogramu

Privođenje Božovića Foto: Pobjeda
Privođenje Božovića
PobjedaIzvor

Odbrana Igora Božovića optuženog da je učestvovao u švercu 743 kilograma kokaina, koji je zaplijenjen u avgustu 2020. godine u holandskoj luci Roterdam, juče je Višem sudu u Podgorici predložila da se protiv ovog okrivljenog odbaci optužnica usljed okolnosti koje privremeno sprečavaju krivično gonjenje. 

Advokat Marko Radovićpredočio je sudu da je Specijalno državno tužilaštvo protiv Božovića pokrenulo istragu uprkos zabrani krivičnog gonjenja od strane nadležnih organa Portugala koji su ovog okrivljenog izručili Crnoj Gori samo kako bi prisustvovao postupku po optužnici iz 2017. godine.

Sa druge strane, specijalni tužilac Zoran Vučinićsmatra da su predloženi dokazi u cjelosti zakoniti zbog čega je predložio da se optužnica potvrdi. On je naveo da su dokazi protiv Božovića po ovoj optužnici prikupljeni u istrazi drugog predmeta gdje su optuženi Radoje Zvicer, Slobodan Kašćelan, Milan Vujotići Dragan Knežević. Optužnica protiv ovih okrivljenih je potvrđena 9. maja.

Vanraspravno vijeće kojim predsjedava sudija Nenad Vujanović u ovom slučaju donijeće odluku u roku od 15 dana.

STAV ODBRANE

- Smatram da nema mjesta da se potvrdi optužnica protiv optuženog Božovića iz prostog razloga što je ovaj okrivljeni sredinom 2021. godine izručen Crnoj Gori iz Portugala kako bi prisustvovao u postupku po optužnici Specijalnog tužilaštva KS 6/17. U rješenju o izručenju decidno je navedeno da se Božoviću ne može suditi za bilo koje drugo krivično djelo koje je učinjeno prije odluke o izručenju. No bez obzira na tu zabranu, Specijalno tužilaštvo je gonilo Božovića o čemu svjedoči naredba o pokretanju istrage, a koja egzistira u ovom predmetu – pojasnio je advokat Radović.

On je sudu predao pravosnažnu odluku Osnovnog suda u Podgorici iz 2018. godine iz koje decidno proizilazi da svi dokazi koji su pribavljeni u odnosu na lice koje se izruči Crnoj Gori, a nije se odreklo načela specijaliteta ne mogu se tretirati kao valjani ako su pribavljeni u vrijeme zabrane krivičnog gonjenja.

- Irelevantno je što je saglasnost u ovom predmetu dobijena kada nije dobijena u vrijeme otvaranja istrage. SDT tada nije imalo saglasnost Portugala, a naknadno data saglasnost ne može cijeniti kao valjana – kazao je advokat Radović.

Iz dokumentacije koja se nalazi u spisima predmeta, kako je naveo, proizilazi da se saglasnost za krivično gonjenje Božovića odnosi na postupak KtSi 15/22, a iz naredbe za istragu koja je prethodila podizanju ove optužnice vidi se da ta istraga nosi drugi broj 4/23.

- Saglasnost koju tužilaštvo nudi uz ovu optužnicu nije data za ovaj predmet. Navedena saglasnost za krivično gonjenje je data polovinom 2023. godine, a optužnica protiv ostalih okrivljenih je podignuta početkom decembra prošle godine. Da je ta saglasnost bila valjana za ovaj predmet, onda bi se Igor Božović morao naći na toj optužnici, a ne da se čeka pola godine na njegovo procesuiranje – kazao je advokat Radović.

DOKUMENTACIJA

On je ukazao da je za odbranu irelevantna činjenica da se na propratnom aktu Ministarstva pravde u prilogu nalazi saglasnost za krivično gonjenje Igora Božovića od 8. maja 2024. godine koja je dostavljena Specijalnom tužilaštvu već narednog dana.

- Jer se u prilogu ovog akta nalazi ,,ista“ dokumentacija koja se nalazi u prilogu akta Ministarstva pravde od 28. avgusta 2023. godine, a koja je istog dana dostavljena SDT-u. SDT je svu ovu dokumentaciju imalo još prije godinu pa se postavlja pitanje ,,ako je ona bila validna“, zašto Igor Božović nije ranije procesuiran. Tužilac je morao uočiti ove okolnosti – kazao je advokat Radović.

Pozivajući se na sve što je prethodno rekao, advokat Radović je naveo da smatra da nema mjesta za potvrđivanje ove optužnice, ali umjesto obustave postupka on je sudu dao džentlmensku ponudu: da odbaci optužnicu usljed okolnosti koje privremeno sprečavaju krivično gonjenje, odnosno odsustva saglasnosti nadležnih organa Portugala za progon Igora Božovića.

- Iako je sud dužan da postupa po zakonu dodatno vas molim da otvorite oči kada je u pitanju ovaj slučaj jer se u konkretnom slučaju ne radi o omašci ili grešci SDT-a već o suštinskom propustu. Ponoviću da je optužnica zasnovana na dokazima koji su pribavljeni u vrijeme zabrane krivičnog progona Igora Božovića pa prikupljeni dokazi u ovom predmetu moraju za posljedicu imati njihovu pravnu nevaljanost. Saglasnost koja se nalazi u spisima predmeta može da djeluje za ubuduće, ali ne i za ono što je rađeno – zaključio je advokat Radović.

U optužnici koju je prije desetak dana SDT podiglo protiv Božovića predloženo je da se ovaj krivični postupak spoji sa predmetom u kome je Viši sud 9.maja potvrdio optužnicu protiv Zvicera,Vujotića, Kneževića i Kašćelana, kojom se terete da su iz Južne Amerike organizovali šverc 743 kilograma kokaina, a koji je zaplijenjen u Roterdamu 2020. godine.

OPTUŽNICA

Specijalno tužilaštvo tereti Zvicera da je krajem juna 2020. godine na kriptovanoj aplikaciji SKY ECC formirao čat grupu sa Kneževićem, Kašćelanom, Vujotićem i Božovićem i obavijestio ih da je u Južnoj Americi dogovorio nabavku i prekomorski transport iz Ekvadora u Evropu 743 kilograma kokaina, upakovanog u 1.080 paketa sa bananama po nabavnoj cijeni od 5.000 američkih dolara po kilogramu.

Zvicer, prema navodima optužnice, saradnike obavještava i da prekookeanski brod sa tovarom droge, za čiju kupovinu su zajednički obezbijedili 1.455.000 eura, kreće iz Ekvadora 17. jula 2020. godine. On ih, takođe, izvještava o pomorskim rutama kretanja prekookeanskog broda sa kupljenim kokainom, o izgledu kartonskih paketa u kojima je droga bila sa bananama.

Zvicer preko ,,Skaj“ aplikacije obavještava saradnike da njemu od ukupne količine kokaina pripada 45 kilograma, Vujotiću 25, Kneževiću 20, a Kašćelanu i Božoviću po 10 kilograma kokaina.

Nakon što je brod sa kokainom uplovio u luku Roterdam 4. avgusta 2020. godine, Zvicer šalje obavijest da se cjelokupna isporuka kokaina od 743 kilograma nalazi u kontejneru oznake T. Nakon što je kontejner sa prekookeanskog broda „C. S. D.“ pretovaren u kamion sa poluprikolicom kojim je upravljao pripadnik kriminalne organizacije iz Holandije, drogu je zaplijenila tamošnja policija.

Kako se navodi u optužnom aktu, Zvicer grupu obavještava i o zapljeni droge šaljući im dvije slikovne poruke sa fotografijama, od kojih je na jednoj vidljiv novinski tekst i izgled zaplijenjenog kokaina, a na drugoj novinski tekst o zapljeni 743 kilograma kokaina, a koji su objavljeni na holandskim portalima.

Božović, prema tvrdnjama Specijalnog tužilaštva, slovi za visokopozicioniranog pripadnika kavačkog klana.

On je još za vrijeme izdržavanja zatvorske kazne za šverc kokaina iz Južne Amerike u Španiju optužen da je sa Slobodanom Kašćelanom 2010. godine oformio kriminalnu grupu ,,kavački klan“ koja je dilovala drogu, reketirala, prala novac, zelenašila...

Međutim, nakon što je u ljeto 2017. godine pušten iz zatvora, on je slobodno otišao kući budući da Specijalno državno tužilaštvo nije tražilo da mu se pritvor odredi u prvom po najnovijim sumnjama SDT-a.

Božovići njegov sin Vladimir uhapšeni su tek u aprilu 2021. godine u Portugalu, a u julu iste godine izručeni su Crnoj Gori.

Zbog svog uticaja u kavačkom klanu, Božović ,,nije imao mira“ ni u vrijeme robijanja u Spužu, gdje se takođe među zatvorenicima vodio rat dva zavađena kotorska klana.

Zbog toga ga je u julu 2016. godine u zatvorskom hodniku, po licu i rukama, vrelim uljem polio drugi zatvorenik, Jovan Jovanović, inače blizak suparničkom škaljarskom klanu.

Božović: Negirao optužbe

Igor Božović istakao je da nije član bilo koje kriminalne organizacije te da se i ovom optužnicom tereti za nešto što nije učinio.

On je optužio penzionisanog glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnićai suspendovanog specijalnog tužioca Sašu Čađenovićada su ga optužili da je formirao kriminalnu organizaciju u vrijeme dok se u bolnici borio za život.

- Bio sam u bolnici i jedva sam preživio, a u tom periodu sam navodno formirao kriminalnu organizaciju – kazao je Božović.

On je kazao da su mu Katnić i Čađenović podizanjem optužnice prije osam godina za pripadništvo kavačkom klanu preokrenuli život naopačke.

Njegov branilac, advokat Dragoljub Đukanovićje predočio sudu da u vrijeme kada je za Božovićem izdata potjernica, on se liječio, a da on i porodica skoro deceniju proživljavaju golgotu zbog neutemeljenih optužbi tužilaštva.

Portal Analitika