Abiznis

Podrška za bivše radnike metalskog i rudarskog sektora trebalo bi da se odnosi i na bivše zaposlene u „Radoju Dakiću“

Advokat savjetuje „dakićevce“ da traže otpremnine

Do kraja oktobra javna rasprava o nacrtu zakona za isplatu otpremnina penzionerima iz metalskog i rudarskog sektora; iz MER-a nijesu komentarisali da li se radi o diskriminaciji dakićevaca, dok je Spajićev resor poručio da su za njih osnovali drugu radnu grupu

Advokat savjetuje „dakićevce“ da traže otpremnine Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Nacrt zakona koji treba da omogući isplatu otpremnina od 12 hiljada eura za penzionisane radnike metalske i rudarske industrije, trebalo bi da se odnosi i na bivše radnike „Radoja Dakića“, koji su takođe dio metalskog sektora, smatra advokat Brano Ćupić, koji u stečaju zastupa dio „dakićevaca“.

Ukoliko ovaj zakon bude usvojen na način predviđen nacrtom koje je Ministarstvo ekonomskog razvoja nedavno stavilo na javnu raspravu, Ćupić savjetuje bivšim radnicima „Radoja Dakića“, koji ispunjavaju uslove, da u roku od 60 dana od stupanja zakona na snagu predaju Ministarstvu potrebnu dokumentaciju.

-Predloženi tekst zakona po svojoj sadržini je dosta ograničavajući i suštinski se svodi na mogućnost ostvarenja prava na finansijsku podršku samo za bivše zaposlene koji su radi prestanka radnog odnosa, po osnovu uvedenog stečaja, ostvarili pravo na prijevremenu penziju. Po sada važećim odredbama Zakona o PIO, uslovi su navršene 63 godine života i najmanje 15 godina radnog staža, s tim što je iznos te penzije umanjen za 0,35 odsto za svaki mjesec ranijeg odlaska u periodu do ispunjavanja uslova za odlazak u penziju po sili zakona. Iz ovog prava isključeni su i bivši zaposleni kojima je država obezbijedila otpremninu po osnovu socijalnih programa. Ova dva ograničavajuća faktora svode eventualnu primjenu zakona na mali broj potencijalnih korisnika, o čemu je nadležno ministarstvo najvjerovatnije sačinilo elaborat finansijskih efekata– navodi Ćupić.

Ocjenjuje da će, ukoliko bude usvojen, zakon za sobom povući da i zaposleni iz drugih sektora koji ispunjavaju iste uslove, legitimno zahtijevaju istu podršku u skladu sa ustavnim načelom jednakosti svih građana.

Kada je krajem jula ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović najavio formiranje radne grupe za izradu ovog zakona naveo je da će njime biti data osnova za izmirenje obaveza prema bivšim radnicima KAP-a, Prerade, Kovačnice, Rudnika boksita, Metalca i Fabrike elektroda Plužine, dok o radnicima „Radoja Dakića“ nije bilo govora.

Iz MER-a nam nijesu odgovorili na pitanje da li je riječ o nejednakom tretmanu, imajući u vidu da radnici „Dakića“ već 15 godina ne uspijevaju da naplate svoja potraživanja po pravosnažnim presudama, uprkos odluci suda u Strazburu. Rečeno nam je da će ovim zakonom biti ostvarena pravda za više od 700 porodica koje je godinama izigravala prethodna vlast.

-MER će nastojati da i dalje, u mjeri mogućeg, ispravlja dugogodišnje zatečene nepravde prema radnicima i njihovim porodicama zbog nepoštovanja prava radnika iz rada i radnog odnosa – rečeno je Pobjedi iz ovog ministarstva.

Odgovor na pitanje da li se može govoriti o nejednakom tretmanu „dakićevaca“ nijesmo dobili ni iz resora Milojka Spajića, već je Pobjedi rečeno da je Ministarstvo finansija realizovalo zaključak Vlade iz februara i formiralo radnu grupu koja će procijeniti fiskalni efekat njihovih potraživanja.

-Ova Vlada je odmah pokazala odgovoran odnos i prema bivšim radnicima „Radoja Dakića“ i nastoji riješiti još jedan dugogodišnji naslijeđeni problem, što je veliki pomak u odnosu na prethodnu praksu. Radna grupa sprovodi redovne aktivnosti u okviru svojih nadležnosti o ovom značajnom pitanju, a o konačnom ishodu ćete biti obaviješteni kada bude završen cjelokupan posao – rečeno je Pobjedi iz MF.

U toj radnoj grupi će, pored predstavnika ovog, biti i predstavnici Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava i Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore.

Ministar ekonomije Jakov Milatović je polovinom oktobra procijenio da bi trebalo da isplate „oko deset miliona za oko deset hiljada“ penzionera iz metalske i rudarske industrije. Decenijama isplatu duga traži 1.735 bivših radnika „Radoja Dakića“.

Propala licitacija

Na posljednji poziv stečajnog upravnika Mladena Markovića nije stigla nijedna ponuda za kupovinu imovine „Dakića“ koju je ponudio za 3,95 miliona eura. Zemljište od 13,2 hiljade kvadrata nudio je po početnoj cijeni od 3,73 miliona, dok je dvije parcele od 533 odnosno 237 kvadrata nudio za 151 hiljadu odnosno 70 hiljada eura. Parcela od 8,6 hiljada kvadrata vrijedna 2,45 miliona eura sačekaće novog vlasnika, dok se ne završi sudski spor oko jednog dijela. Ovo je bila druga licitacija, nakon što je u julu ponuđeno ukupno 16,65 miliona eura, kada su vlasnici parcela u podgoričkom Siti kvartu postale kompanije KIPS gradnja u vlasništvu Nikole Drekalovića, Savana biznismena Veselina Mijača i Admiral Holding u vlasništvu Žarka i Željka Mitrovića.

Nacrt zakona

Ako nacrt ovog zakon dobije zeleno svjetlo Skupštine, po 12 hiljada eura dobiće bivši radnici koji su nakon stečaja prijevremeno otišli u penziju, nijesu zasnovali radni odnos kod drugog poslodavca ili nijesu dobili otpremnine. Imaće dva mjeseca da MER-u podnesu zahtjev sa aktom o prestanku radnog odnosa, te dokazima o eventualnim isplatama otpremnina ili novca od Fonda rada, kao i sa izjavom da se odriču prava da novac za otpremnine potražuju u sudskom ili drugom postupku. MER će o ovim zahtjevima odlučivati u roku od mjesec. Javna rasprava o ovom zakonu trajaće do kraja oktobra.

Portal Analitika