Crna hronika

U sudskom procesu optuženom za izazivanje saobraćajne nesreće u kojem je poginula A.Š. (11) MUP ne dostavlja snimak događaja

Advokat: Tvrde da video kamere nisu radile kada je auto udarilo djevojčicu

Porodica jedanaestogodišnje A.Š. koja je poginula u saobraćajnoj nesreći 4. juna 2021. godine na raskrsnici kod Ekonomskog fakulteta u Podgorici sumnja da neko iz Ministarstva unutrašnjih poslova opstruira sudski proces u ovom slučaju tako što ne dostavlja snimke nadzornih kamera koje su pokrivale mjesto uz obrazloženje da kamere nijesu radile.

Advokat: Tvrde da video kamere nisu radile kada je auto udarilo djevojčicu Foto: Ilustracija: shutterstock.com
PobjedaIzvor

"Porodica pokojne djevojčice i punomoćnik sumnjaju da nekome MUP-a, iz njemu znanih razloga, nije u interesu da dostavi video-materijal sa tih sigurnosnih kamera koji se odnosi na saobraćajnu nesreću za potrebe ovog krivičnog postupka, kako bi se u njemu utvrdila istina. Sigurni smo da su ove sigurnsne kamere koje su instalirate prije ove saobraćajne nesreće itekako bile u funkciji, a kako je to zapravo Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore zvanično i saopštilo", kazao je za Pobjedu punomoćnik porodice pokojne djevojčice advokat Damir Lekić.

Za izazivanje saobraćajne nesreće u kojoj je djevojčica zadobila teške povrede od kojih je kasnije preminula pred Osnovnim sudom u Podgorici sudi se Željku Dašiću.

Advokat Damir Lekić za Pobjedu je kazao da iako je mjesto nesreće pokriveno velikim brojem sigurnosnih kamera, koje bukvalno snimaju iz svakog pravca, ne ostavljajući ni najmanju površinu bez nadzora, postupajući sud i predstavnici optužbe, uključujući i punomoćnika oštećene, za potrebe sudskog postupka do danas ne mogu da dođu do video-materijala koji su zabilježile i snimile te sigurnosne kamere.

"Ministarstvo unutrašnjih poslova i Uprava policije koji su instalirali video-nadzor na tom mjestu prethodno na sva zvona tvrdili da se sve snima 24 časa,ali sada iz nekih njima znanih razloga konstantno tvrde da sigurnosne kamere na tom mjestu, i ne samo na tom mjestu, već svih 270 sigurnosnih kamera na 35 lokacija, zapravo uopšte ne rade i da ne postoje nikakvi video-snimci koji se odnose na period saobraćajne nesreće", kazao je advokat Lekić.

Za advokat Lekića nema sumnje da se u ovom slučaju radi o nekom nezakonitom uticaju ili jednostavno volji da se sud onemogući da pribavi dokazni materijal neophodan za utvrđivanje pravilnog i potpunog činjeničnog stanja.

"Istina u situacijama i postupcima ovog tip svima i više nego neophodna, pa i okrivljenom. Opstrukcije se ne smiju dozvoliti I koraju biti sankcionisane", ističe Lekić.

Porodica djevojčice i pravni punomoćnik počeli su da sumnjaju u postojanje opstrukcija obzirom na činjenicu da video zapisi sa kamera kao dokaz postoje u drugim spisima predmeta za druga krivična djela koja su se dešavala na mjestu gdje je pogunula jednaestogodišnjakinja.

Advokat Lekić je istakao da je postupajući uložio ogroman trud i napor kako bi pribavio sve neophodne video-zapise sa tih sigurnosnih kamera.

"Sud je to činio i samoinicijativno, iscrpljujući sve nadležnosti i mehanizme koji mu na osnovu zakona stoje na raspolaganju. Sud se u potrazi za tim video-snimcima obraćao bukvalno svim državnim organima koji su nadležni za to, a to i dalje neprekidno čini", ukazao je Lekić.

Prema navodima optužnice, jedanasetogodišnjakinju je automobil, kojim je upravljao Dašić, udario u Ulici 13. jula, kada je kod Ekonomskog fakulteta zakoračila na pješački prelaz desne kolovozne trake gledano iz pravca mosta Milenijum.

"Pošto je napravila nekoliko koraka, došlo je do kontakta njenog tijela sa vozilom kojim je upravljao Dašić. Optuženi je svoje vozilo zaustavio nakon Pravnog fakulteta u Podgorici, neposredno prije skretanja za parking za vozila tog fakulteta i Osnovnog suda u Podgorici", pojasnio je advokat Lekić.

Portal Analitika