Abiznis

Advokati osam mjeseci čekaju da se Vlada sjeti dakićevaca

Urgencije Ministarstvu finansija i premijeru Zdravku Krivokapiću slali su za proteklih osam mjeseci advokati Brano Ćupić i Ljubomir Marković, a Aleksandar Vojinović je nedavno obavijestio državnog sekretara Janka Odovića da odustaje od članstva u radnoj grupi koja do danas nije ni osnovana

Advokati osam mjeseci čekaju da se Vlada sjeti dakićevaca Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Advokat Aleksandar Vojinović nedavno je obavijestio državnog sekretara Ministarstva finansija Janka Odovića da otkazuje učešće u radnoj grupi koja je, između ostalog, trebalo da utvrdi dinamiku isplate potraživanja po pravosnažnim presudama bivšim radnicima fabrike Radoje Dakić kroz budžet za iduću i 2023. godinu.

Radna grupa

Predložio je da, ukoliko grupa bude formirana, umjesto njega izabere drugog advokata ili predstavnika radnika, koji bi doprinio rješavanju ovog dugogodišnjeg problema.

''Na sastanku 22. februara predstavnika Ministarstva finansija, kojim ste Vi predsjedavali i advokata koji zastupaju većinu radnika u stečaju, delegiran sam da kao predstavnik povjerilaca učestvujem u radnoj grupi. Uprkos mom interesovanju nijesam dobio bilo kakvu informaciju, a po mom saznanju od preuzete obaveze Ministarstvo ništa nije preduzimalo, nijesam dobijao nikakav poziv za učešće, a pomenuta radna grupa pretpostavljam da uopšte nije ni formirana'' stoji u pismu Odoviću u koje je Pobjeda imala uvid.

Iz Ministarstva finansija su Pobjedi kazali da je formiranje grupe u proceduri te da bi uskoro sve trebalo da bude spremno kako bi sa predstavnicima Ministarstva pravde i Zaštitnika imovinsko pravnih interesa Crne Gore ovaj posao što prije uradili. Zaštitnica Bojana Ćirović je za Pobjedu kazala da su predložili svog predstavnika te da čekaju poziv od Ministarstva.

Nakon februarskog sastanka, advokati su naveli da su iz izlaganja Odovića shvatili da je nesporna obaveza države da u cjelosti izmiri potraživanja radnika od 45 miliona eura, imajući u vidu usvojene ustavne žalbe i praksu suda u Strazburu. Tada im je rečeno da to nije moguće realizovati u ovoj fiskalnoj godini, te da će formirati spornu radnu grupu.

Tada je advokat Brano Ćupić predložio da država preuzme potraživanja od povjerilaca i, u tom momentu, 150 hiljada kvadrata neprodatog zemljišta navodeći da bi time u cjelosti kompenzovala postojeću obavezu. Na taj način bi, kako je naveo, konačno bio završen i stečaj koji je nad Dakićem otvoren krajem 2016. godine. U međuvremenu je većina imovine prodata, a od aprila je inkasirano 23 miliona eura, dok je posljednjim pozivom stečajni upravnik Mladen Marković ponudio jednu veću i dvije manje parcele za ukupno 3,95 miliona eura. Ostala je neprodata i parcela od 8,6 hiljada kvadrata vrijedna 2,45 miliona eura, koju Marković, kako je naveo u oglasu, neće nuditi dok se ne završi sudski postupak koji se vodi za dio tog zemljišta.

Urgencije

Urgenciju Odoviću nedavno je slao i Ćupić, dok se u julu advokat Ljubomir Marković obraćao i premijeru Zdravku Krivokapiću.

''Obzirom na veliki protok vremena od pravosnažno i izvršno utvrđenih naših prava, 15 godina, i neizvršavanja od strane države čiji ste Vi predsjednik Vlade pa samim tim i najodgovorniji za isto, to tražimo da nas o svemu pismeno podrobno informišete bez bilo kakvih uvijanja i umotavanja u neke pravne zavrzlame kojih nam je više nego dosta i koje služe samo za beskrajno otezanje i zavaravanje, računajući da smo mi neuki i beskrajno strpljivi da do besvijesti slušamo isprazne priče i naklapanja nekompetentnih i apsolutno pristrasnih državnih činovnika koji ni sami ne vjeruju u ono što napišu, jer je isto suprotno kako zdravom razumu tako i pozitivnim zakonskim propisima'' stoji u pismu Markovića premijeru i naveo da se sredstva ne dijele razlučnim povjeriocima, već usmjeravaju državi za poreze i doprinose koji su zasterjeli. Obraćajući se u ime 107 radnika koje zastupa, Marković je ukazao da je Vlada poštovala samo dio odluke Ustavnog suda kojom je naloženo da im se isplati po dvije hiljade eura pravične naknade.

''Nije poštovan stav četiri ove odluke da stečajni sud od prodate imovine isplati srazmjerno potraživanju svih 1.735 razlučnih povjerilaca sa potraživanjem oko 40 miliona eura'' naveo je Marković, koji je predlagao da se u skladu sa ovom odlukom do tada neraspoređena sredstva od prodaje srazmjeno podijele svakom od radnika razlučnih povjerilaca, a da država preuzme imovinu i u ratama isplati preostala potraživanja.

''To je Vaš državni sekretar 22. februara sa smiješkom odbio, o čemu Vi sigurno nijeste informisani. Međutim, zbog Vaše inertnosti i nezainteresovanosti sada, nakon izvršene prodaje od jula, došlo je do bitnog prerasporeda imovinskih prava i uskraćivanja da država preuzme veliki dio imovine i u cjelosti obezbijedi svoju obavezu, jer je imovina prodata'' naveo je Marković u pismu i najavio da će ako im ne odgovori obavijestiti javnost i sud u Strazburu. Odgovor do danas nije dobio.

Portal Analitika