Društvo

Apeluje da se kleveta i uvreda vrate u Krivični zakonik Crne Gore

Adžić: Grom je pukao u javni diskurs Crne Gore od kad je kleveta dekriminalizovana

Dekriminalizacija klevete pretvorila se u anarhiju, bezvlašće, u potpunu neodgovornost za izgovorenu riječ. Svako može da izmišlja i vrijeđa na ličnoj, porodičnoj i drugoj osnovi i da ne odgovara za to, ocjenjuje za Analitiku Novak Adžić

Adžić: Grom je pukao u javni diskurs Crne Gore od kad je kleveta dekriminalizovana Foto: PA/Ariva
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Skoro svakodnevno svjedočimo najprimitivnijim mizoginim izjavama brojnih pojedinca iz javnog života upućenih na račun žena, najviše političarki. 

Kroz prizeman vokabular, uvredljivi stavovi iznose se i na račun cijelih zajednica u našoj državi. Takođe, seksizam koji je gotovo preklopio crnogorsku javnu scenu - ne jenjava. Što je najstrašnije – za sve izrečeno niko ne odgovara, jer je kleveta u Crnoj Gori dekriminalizovana. 

Na ovu temu, sagovornik Analitike bio je pravnik i istoričar, član DANU mr Novak Adžić

„Grom je pukao u pristojni javni diskurs Crne Gore od kada je u Krivičnom zakoniku Crne Gore dekriminalizovana kleveta, uvreda, poruga i druga ranije propisana krivična djela protiv pojedinaca i zajednice. Zalažem se da se ponovo vrate u Krivični zakonik Crne Gore”, poručuje Adžić.

Njegov je stav, od početka, da se pogriješilo u pogledu dekriminalizacije klevete, uvrede i drugih krivičnih djela protiv časti i ugleda pojedinca i države. 

Sagovornik Portala Analitika poručio je da bi ozbiljno trebalo razmisliti o izmjenama i dopunama postojećeg Krivičnog zakonika Crne Gore, te da se kleveta protiv pojedinaca, zajednice i države, vrati kao krivično djelo. I da bude posebno normirana. 

“Ljudska prava i slobode definisane su Ustavom, zakonima, međunarodnim konvencijama i ona apsolutno nijesu sporna. Svi znamo da po međunarodnom konvencionalnom pravu, kojeg je Crna Gora ratifikovala, postoje jasna ograničenja u pogledu ljudskih prava”, pojašnjava Adžić. 

Pravo prestaje tamo đe počinje njegova zloupotreba

Ističe da se pravo na slobodu govora (pre)često zloupotrebljava i navodi kao izgovor za uvrede na račun pojedinaca ili čak cijelih zajednica u crnogorskom društvu. 

„Čuveni rimski pravnik Ulpijan je rekao da pravo prestaje tamo đe počinje njegova zloupotreba, a Hegel je govorio da je zloupotreba prava negacija prava”, podsjeća Adžić. 

U tom kontekstu, dodaje da kritika i kleveta nijesu isto. 

“Apsolutno niko ne spori pravo na slobodu govora, misli, javnog izražavanja. Ali, problem je u tome što je ta sloboda toliko zloupotrijebljena od momenta kada su dekriminalizovane kleveta, uvreda i poruga premještene isključivo u Građanski zakon Crne Gore”, dodaje Adžić. 

Zato, apostrofira, klevetu i uvredu treba vratiti u Krivični zakon, kako bi država mogla da po službenoj dužnosti preduzme mjere protiv onih koji zloupotrebljavaju pravo na slobodu govora. 

“Zagovornik sam da se kleveta i uvreda tretiraju kao krivično djelo za koje se počinioci gone eksoficijom, po službenoj dužnosti i po privatnoj tužbi oštećenika. Takođe, i da ona ostane u Građanskom zakoniku Crne Gore”, stav je Adžića. 

Crna Gora nije zrela za dekriminalizaciju klevete

Naš sagovornik podsjeća da od kada je kleveta dekriminalizovana imamo masovnu zloupotrebu prava na slobodu govora.

„To ide dotle da pojedinci mogu da vrijeđaju, pišu i govore svašta o bilo kome (od društvenih mreža do portala), pa sloboda riječi postaje njena negacija i krajnja zloupotreba, a da niko ne odgovara ništa. Imamo kontaminaciju, odnosno patologiju na javnoj sceni, đe svako može iznijeti najgore uvrede, klevete, na ličnom, porodičnom planu itd, a da oštećeno lice ne može da traži samo zadovoljštinu podnošenjem privatne tužbe u građanskoj parnici”, napominje Adžić. 

On kaže da je u startu bio protiv dekriminalizacije klevete jer Crna Gora, kako napominje, nije bila dovoljno zrela za takvu promjenu. 

„Od kada se to dogodilo, doživjeli smo ovu pošast primitivizma i vulgarizma koji sada dominira u Crnoj Gori. Zato pozivam nadležne državne organe, sve političke, partijske i druge subjekte u državi da razmisle o ideji da uvreda i kleveta protiv pojedinca i zajednice, kao što je nekad bilo, ponovo predstavljaju krivično djelo, jer na medijskoj sceni naše države, posebno na društvenim mrežama, imamo zloupotrebu tog prava”, dodaje on. 

Sada smo, kako kaže Adžić, ušli u “apsurd da je sve dozvoljeno, i ono što je zabranjeno i moralno i na svaki drugi način“.

“Nije to dobra praksa! Zato apelujem na nadležne, koji se bave pravnom regulativom i normativom, da se ponovo inkriminizuju kleveta i uvreda, jer je očigledno da taj eksperiment u Crnoj Gori nije uspio. Pretvorio se u svoju potpunu negaciju, u bezvlašće, anarhiju, totalnu neodgovornost za izgovorenu riječ”, ocjenjuje Adžić i zaključuje da je na domaćoj medijskoj sceni, čast izuzecima, sve toliko toksično da to prevazilazi sve granice ljudskog i zakonskog ponašanja.

Portal Analitika