Aktivnosti Ministarstva unutrašnjih poslova biće usmjerene na utvrđivanje objektivnog stanja i odgovornosti, kazao je za Pobjedu ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić odgovarajući na pitanja o postupanju policije u Nikšiću 13. jula, kada su građanke i građani koji su slavili Dan državnosti zasuti suzavcem, a nakon što je policija omogućila grupi prorusko-srpskih ekstremista da dođe do Trga i izazove incidente.
''Vjerujem da je cilj postupanja policije bio da se očuva javni red i mir, ali takođe smatram da je neophodno jačati preventivnu komponentu koja je, moguće, u ovom slučaju izostala ili nije bila adekvatna'' istakao je Adžić.
Naglašava i da se „ne smije zanemariti činjenica da se desio napad na policijske službenike u sprovođenju njihovih ovlašćenja i nadležnosti“.
''Ovo se, nažalost, ne dešava prvi put, ali reakcija na takve incidente mora biti objektivna. Napad na službeno lice se mora osuditi i adekvatno sankcionisati, a na institucijama je da efikasno utvrde istinu i da sankcije budu u skladu sa učinjenim djelima'' naglasio je Adžić.
Podsjetio je da je obrazovana Komisija koja će utvrditi okolnosti pod kojima su službenici Uprave policije 13. jula upotrijebili sredstva prinude.
''Na samom događaju bili su i pripadnici Odjeljenja za unutrašnju kontrolu rada policije, koji će se izjasniti o djelovanju službenika policije tog dana u Nikšiću. Pored toga, u toku su i policijsko-tužilačke aktivnosti u odnosu na rasvjetljavanje okolnosti i utvrđrvanje odgovornosti, a najavljeno je i kontrolno saslušanje na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu'', rekao je on.
Imajući u vidu sve pokrenute procedure i aktivnosti, kako je dodao, „bilo bi vrlo neprofesionalno davati krajnju ocjenu prije izjašnjenja pomenutih mehanizama koji su nam na raspolaganju i čije će ocjene, kao objektivni nalazi, biti preduslov za preduzimanje daljih koraka po pitanju odgovornosti i kadrovskih promjena“.
''Izjašnjenje Komisije se očekuje brzo, uvažavajući činjenicu da je pred njom zahtjevan zadatak koji podrazumijeva analizu obimnog video materijala, dok će Unutrašnja kontrola ispoštovati zakonom predviđene rokove'', najavio je Adžić.
Kategoričan je da će „svako ko nije poštovao zakon snositi posljedice, bez obzira da li se radi o policijskom službeniku, rukovodećem policijskom kadru ili učesniku skupa“.
Do sada su, istakao je, protiv tridesetak osoba podnijete krivične prijave i dostavljeni predmeti tužiocu, dok je oko osamdeset osoba identifikovano, a za koje se sumnja da su počinile krivična djela.
''Tokom akcije je povrijeđeno devet policijskih službenika, od kojih jedan teže i oštećeno je sedam službenih vozila Uprave policije. Za sve navedeno će neko morati da odgovara'', zaključio je Adžić.
On je, u srijedu, gostujući na TV Nikšić, bez zadrške opravdao neprihvatljivu odluku policije da omogući bliski kontakt ekstremističke grupe sa građankama i građanima koji su na Trgu slavili Dan državnosti i Dan antifašističkog ustanka u Crnoj Gori, licemjernom konstatacijom da su to bili samo prolaznici, a da je policija na vrhu Manastirske ulice čuvala javni red i mir.
''Građani moraju da znaju da ta grupa policajaca nije imala zadatak da spriječi put prolaznicima, jer su oni čuvali javni red i mir i onemogućavali da se na tom prostoru koji su oni pokrivali desi neki incident'', rekao je on.
Komentarišući ove njegove tvrdnje građanski aktivista Aleksandar Saša Zeković, inače jedan od stručnjaka iz Pokreta „21. maj“, koji se duže od dvije decenije bavi praćenjem postupanja policije, a bio je dugo godina član i predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije, naglasio je da je neprihvatljivo ministrovo svođenje grupe ekstremista na grupu pješaka.
''To nijesu bili pješaci već osobe koje su bile riješene i to su javno najavile da naruše javni red i mir. Ako bi uvažili ovu glupost koja je iz policije podmetnuta ministru Adžiću, to znači da je policija trebala huligane na crnogorskim povorkama ponosa u Budvi i Podgorici, ili na drugim događajima visokog rizika, da primarno posmatra kao pješake koji šetkaju gradom'', upozorio je Zeković.
Stotine građanki i građana, među kojima desetine porodica sa djecom, čak i bebama, trudnice, te desetine starih i nemoćnih bili su na meti policije koja je bez upozorenja posegnula za suzavcem, a patrone je ispaljivala i dok su ljudi niz Njegoševu ulicu bježali ka skveru.
Crnogorski premijer Dritan Abazović, lider Ure, iz čijih redova je ministar Adžić, crnogorske građanke i građane koji slave i obilježavaju antifašističke tekovine naše zemlje naziva „šačicom ekstremista i nacionalista“ koja štiti organizovani kriminal i korupciju. Tako je okarakterisao i dvojicu ministara, od kojih mu je jedan, Raško Konjević i potpredsjednik Vlade, osim što rukovodi resorom odbrane, a drugi je šef crnogorske diplomatije Ranko Krivokapić. Čak ih je optužio i za fašističke elemente u javnim istupima.