Prema izvještaju AEM-a, iako se u drugom tromjesečju bilježi rast broja priključaka od 2,28 odsto na nivou tržišta, različite platforme su imale značajne razlike u tržišnoj penetraciji.
»Rast broja korisnika kablovske (KDS) platforme iznosio je 6,18 odsto, internet (IPTV) 2,53 odsto, dok je višekanalni bežični distribucioni sistem (MMDS) ojačao 2,14 odsto. Broj korisnike satelitske (DHT) platforma porastao je 0,26 odsto«, navodi se u saopštenju AEM-a.
Prema izvještaju AEM-a, najveći broj korisnika u Crnoj Gori koristi IPTV, 42,11 odsto. Za njom slijedi DTH distribucija sa 28,2 odsto, MMDS sa 16,26 odsto i KDS sa 13,43 odsto.
Tražnja za uslugama distribucije radio i TV programa različita je u regijama Crne Gore. Tražnja je, u odnosu na broj domaćinstava, najveća u primorskoj regiji, 86,98 odsto, a slijede središnja sa 67,17 odsto i sjeverna sa 39,46 odsto.
Podaci su pokazali i da je za domaćinstva u sjevernoj regiji, sa aspekta primarne tehnologije koju koriste za prijem radio i TV programa, još dominantan zemaljski, odnosno analogni prijem.
Iz AEM-a su naveli da je u posmatranom periodu prosječna cijena osnovnog paketa iznosila 9,28 eura.
»Posmatrano u odnosu na ukupan broj prodatih osnovnih i dopunskih paketa, domaćinstva koja koriste taj vid usluga, mjesečno su u prosjeku za njih izdvajale 10,79 eura«, precizirali su iz AEM-a.
Saglasno izdatim odobrenjima, pravo da distribuira radio i televizijske programe u odobrenoj zoni servisa u prvom kvartalu je imalo sedam operatora, četiri kablovska i po jedan MMDS, IPTV i DTH operator.