Sistematizacija, odnosno novi Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u Agenciji za civilno vazduhoplovstvo doprinijeće sveobuhvatnijem i efikasnijem radu, jer ovaj akt „nije sistemski mijenjan iako to zahtijeva razvoj vazduhoplovstva“, i zastario je „u odnosu na radne aktivnosti i definisane oblasti nadležnosti u skladu sa nacionalnom i regulativom Evropske unije“, saopšteno je Portalu ETV iz ove ustanove.
Pravilnik je usvojen na sjednici Savjeta ACV 21. oktobra, jednoglasno, ali dio zapošljenih je nezadovoljan i tvrde da je prilagođen interesima pojedinaca.
Iz Agencije, međutim, za naš portal kažu, da su imali „situaciju da radne aktivnosti nijesu bile definisane u sistematizaciji, a neophodno ih je sprovoditi te su dodate opisom poslova“.
"Među njima su, između ostalog, obaveze u vezi s inspektorima, jer ta pozicija i poslovi nijesu bili adekvatno, odnosno u dovoljnoj mjeri propisani, kako smo ranije ukazali, već su imali privremena ovlašćenja za rad. To znači da su inspektorima značajno poboljšani uslovi rada kao i povećani koeficijenti, čime su dobili uvećanje zarada", ističu oni.
Dodaju da su promjene „uvedene u dijelu obaveza kod sajber bezbjednosti i prava putnika, SAFA inspekcija, preciznije su propisani poslovi praćenja i analize izgradnje objekata u blizini aerodroma, davanje mišljenja na planska dokumenta, nadzor nad promjenama kod vazduhoplovnih subjekata, kao i drugi opisi za poslove u svim odsjecima“.
"Osim poslova koji nijesu bili definisani, brojne aktivnosti su sada preciznije propisane, s obzirom na to da su naslijeđene tužbe brojnih zaposlenih Agencije zbog obavljanja poslova za koje tvrde da im nijesu bili propisani", naglašavaju iz ACV.
Kažu i da „zapošljeni u službama za finansije, računovodstvo, pravne i opšte poslove te međunarodnu saradnju nijesu imali rukovodioca, što je sada unaprijeđeno da bi se obezbijedila veća efikasnost u radu“.
Ističu i da su „uzete su obzir brojne zakonske i podzakonske odredbe, ali i utvrđeni nalazi i preporuke međunarodnih organizacija poput ICAO, EASA, ECAC i EK“.
"Sistematizacija nije bila u saglasju sa brojnim zakonima i podzakonskim aktima, te je sveobuhvatnom izmjenom usklađena, a među najznačajnijim su zakoni o vazdušnom saobraćaju, radu, inspekcijskom nadzoru, upravnom postupku, obligacionim odnosima i osnovama svojinsko-pravnih odnosa u vazdušnom saobraćaju, planiranju prostora i izgradnji objekata, prekršajima", objašnjavaju iz ACV.
Kažu i da je prethodni akt o sistematizaciji sadržao oko 50 strana, dok novi ima oko 110.
U izradi ovog dokumenta, ističu oni, „uzet je u obzir razvoj na tržištu, što je regulisano dodatnim opisom poslova“.
"Takođe, došlo je do reorganizacije sektora i drugih organizacionih jednica, planirano povećanje ekspertskog kadra, poput inženjera i pilota, prije svega u obastima koje se bave sigurnošću i bezbjednošću", dodaju oni.
Osim usko stručnog kadra sa iskustvom u vazduhoplovstvu, kažu iz ACV, „jednoj instituciji ovih nadležnosti i odgovornosti neophodna je jača prateća podrška pravnika vazduhoplovnom kadru i slično, odnosno opšteg stručnog kadra koji je potreban za sveobuhvatan i efikasniji rad ACV“.
Prema Statutu, kako su nam saopštili, direktor Agencije je odgovoran da predlaže sistematizaciju radnih mjesta.
"To je i učinio nakon intenzivnog rada, uz podršku stručnog kadra ACV, od čega su pojedini bili i sami članovi Sindikata, i konsultacije sa onima koji imaju potrebna znanja i kompetencije", odgovorili su na naše pitanje ko je bio u timu koji je radio novi pravilnik, uz opasku da je direktor Ivan Šćekić „stručni kadar u crnogorskoj vazduhoplovnoj vlasti, upoznat sa gotovo svim razvojnim fazama ACV u periodu od skoro 14 godina“.
Kategorični su i da je netačna informacija da je sistematizacijom predviđeno da menadžer za komunikaciju sa javnošću bude bolje plaćen od inspektora.
"Nije tačno da se može raditi o primanju za tu poziciju od 3.000 eura i više, prema uslovima iz sistematizacije i koeficijentu koji pripada za ovu rukovodeću odgovornost, već o znatno nižem iznosu", naglasili su iz ACV i dodali da „prema posljednjim podacima, osnovna zarada inspektora iznosi od oko 2.500 do 3.000 eura“.
Zaključili su i da rukovodstvo ACV, institucije koja se finansira iz Eurokontrola i ostalih izvora, poštuje striktna pravila EU za potrošnju i vodi računa o svakom euru u skladu sa finansijskim planom i utvrđenim limitima.