Portal Analitika
  • Politika
  • LOKALNI IZBORI
  • Društvo
  • Abiznis
  • Sport
  • Kolaž
  • Region / Svijet
  • Kultura
  • Kolumne
  • Nauka / Tehnologija
  • Crna Gora iz vazduha
  • Savremena karijatida
  • Ostalo
Abiznis

Prijedlog zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti donosi ključne promjene - strože kontrole i licenciranje posrednika

Agenti za nekretnine pod lupom, prava klijenata zaštićena

Jedna od najvažnijih odredbi ovog zakona jeste uvođenje obavezne edukacije i licenciranja posrednika u prometu nekretnina. Ovim se želi osigurati da samo kvalifikovani i licencirani pojedinci ili agencije mogu pružati usluge posredovanja. Licenciranje će podrazumijevati polaganje stručnih ispita i redovno usavršavanje kako bi posrednici ostali u toku s promjenama na tržištu i zakonskim regulativama

Profesorska zgrada u Siti kvartu Foto: Pobjeda/Mara Babović
Profesorska zgrada u Siti kvartu
PobjedaIzvor

Prijedlog zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti, donosi sveobuhvatne izmjene u sektoru nekretnina u Crnoj Gori. Cilj predloženog zakona koji je Vlada utvrdila prošle sedmice nije samo profesionalizacija i regulacija tržišta već i stvaranje pravne sigurnosti za sve učesnike, od posrednika i zakupaca do potencijalnih stranih investitora. U fokusu su profesionalizacija posredničkih usluga, strože obaveze posrednika, regulacija provizija i zaštita prava potrošača.

Tržište nekretnina u Crnoj Gori posljednjih godina bilježi rast, posebno zbog povećanog interesa stranih investitora. Ipak, na tom putu dolazi i do izazova, uključujući nedostatak transparentnosti, neregulisane posredničke usluge i rizik za potrošače koji nemaju pristup svim informacijama potrebnim za donošenje informisanih odluka. Ministarstvo ekonomskog razvoja prepoznalo je ove izazove i osmislilo zakonski okvir koji će se pozabaviti svim ključnim pitanjima koja opterećuju tržište.

Obavezne edukacije i licenciranja

Jedna od najvažnijih odredbi ovog zakona jeste uvođenje obavezne edukacije i licenciranja posrednika u prometu nekretnina. Ovim se želi osigurati da samo kvalifikovani i licencirani pojedinci ili agencije mogu pružati usluge posredovanja. Licenciranje će podrazumijevati polaganje stručnih ispita i redovno usavršavanje kako bi posrednici ostali u toku s promjenama na tržištu i zakonskim regulativama. Tako će tržište nekretnina postati regulisano i profesionalno, čime će se unaprijediti kvalitet usluga i eliminisati nelojalna konkurencija.

Pored toga, zakon uvodi i obavezu posjedovanja polise osiguranja od profesionalne odgovornosti za posrednike. Ovo osiguranje služi kao dodatna zaštita za klijente u slučaju grešaka ili propusta u radu posrednika, čime se osigurava sigurnost transakcija i minimizira rizik za sve učesnike.

Prijedlog zakona predviđa stroga pravila u vezi s obavezama posrednika prema klijentima. Posrednici su obavezni da obavijeste klijente o svim relevantnim informacijama koje se odnose na status i karakteristike nekretnina. To podrazumijeva pružanje detaljnih informacija o pravnom statusu nekretnine, tehničkim karakteristikama i mogućim nedostacima. Ove mjere su uvedene kako bi se osigurala transparentnost i smanjio rizik od prevara, jer su često nejasni ili nedostupni podaci o nekretninama dovodili klijente u nepovoljnu poziciju.

Posrednici će takođe morati da se pridržavaju principa povjerljivosti podataka. Zakon strogo definiše da informacije o klijentima i transakcijama moraju ostati povjerljive, osim u slučajevima kada zakon nalaže drugačije. Na ovaj način, privatnost klijenata je dodatno zaštićena, što je ključni korak u izgradnji povjerenja između klijenata i posrednika.

Kontrola provizija i naknada

Jedna od ključnih novina prijedloga zakona odnosi se na regulaciju visine posredničkih provizija. Zakon propisuje maksimalne iznose koje posrednici mogu naplatiti, čime se osigurava fer usluga za sve klijente i sprečavaju potencijalne zloupotrebe. Standardizacija provizija ima za cilj da omogući transparentniji sistem naplate i osigura da klijenti dobiju odgovarajuću vrijednost za svoj novac.

Osim ograničavanja visine provizija, zakon propisuje da se provizija naplaćuje tek po realizaciji ugovora o prodaji ili zakupu, čime se garantuje da posrednici primaju naknadu samo za uspješno završene transakcije. Ovo pravilo stvara dodatni motiv za posrednike da efikasno i odgovorno obavljaju svoj posao, dok klijentima pruža sigurnost da neće plaćati usluge za koje nije ostvaren rezultat.

Zaštita prava potrošača u sektoru nekretnina zauzima centralno mjesto u ovom zakonu. Zakon omogućava potrošačima da podnesu pritužbe ili žalbe na rad posrednika, čime se obezbjeđuje pravo na pravnu zaštitu u slučaju nepravilnosti ili kršenja ugovorenih obaveza. Na ovaj način, klijentima je omogućeno da traže pravnu zaštitu u situacijama kada smatraju da su oštećeni u procesu kupoprodaje ili zakupa nepokretnosti.

Ova mjera je posebno važna jer daje klijentima osjećaj sigurnosti i povjerenja, omogućavajući im da bez straha uđu u transakcije na tržištu nekretnina. Pored toga, zakon predviđa mehanizme za inspekcijski nadzor nad radom posrednika, što dodatno garantuje poštovanje zakonskih pravila i etičkih standarda.

Transparentnost tržišta 

Prijedlog zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti ne samo da reguliše domaće tržište već ima i za cilj da učini Crnu Goru atraktivnijom za strane investitore. Transparentnost i profesionalizacija tržišta nekretnina mogu imati pozitivan uticaj na priliv stranih investicija. Jasna pravila, strogi standardi i odgovornost posrednika doprinose stvaranju stabilnog tržišnog okruženja koje je stranim investitorima ključno prilikom odlučivanja o investiranju.

Posrednici će takođe imati obavezu prijavljivanja svih transakcija u nadležne registre, što će pomoći u ažuriranju javnih registara nepokretnosti i dodatno doprinijeti transparentnosti tržišta. Ovo je još jedan korak ka uspostavljanju sistema u kojem su sve informacije lako dostupne, čime se dodatno povećava povjerenje investitora.

Portal Analitika