Prenoseći iranske državne medije, AP navodi da su pristalice Ahmadinedžada osvojile juče osam od 65 poslaničkih mjesta, opozicija 20, a još 11 mandata dobili su nezavisni kandidati, prenosi TVCG.
U prvom krugu, održanom 2. maja, većinu glasova osvojili su konzervativci i pristalice vrhovnog vjerskog vođe ajatolaha Alija Hominenija, koji su u koaliciji protiv Ahmadinedžada.
Političari bliski aktuelnom predsjedniku skupštine Aliju Laridžaniju i gradonačelniku Teherana Mohamadu Bakiru Kalibafu, formirali su Ujedinjeni front konzervativaca, koje kritikuje Ahmadinedžada zbog ekonomske situacije u kojoj se Iran nalazi i sprovođenja racionalističke politike.
Njima nasuprot stoji Front za nastavak islamske revolucije koja se smatra predstavnikom Homeinijevih stavova.
Front osuđuje "mlitavu" politiku Laridžanija i Kalibafa, štiti Ahmadinedžada, ali oštro kritikuju njegovog saradnika Esfandijara Rahima Mašaija, koji smatra da Iran treba da bude prijatelj svih naroda, uključujući izraelski, navodi ruska agencija.
U prvom krugu u martu, Ahmadinedžadovi protivnici već su osvojili veliku većinu u skupštini sa 290 mjesta.
Prema procjenama iranskih analitičara, koje prenose svjetski mediji, veliki broj poslanika u parlamentu jesu konzervativci koji su protiv Ahmadinedžada, ali su oni i nova lica na političkoj sceni, koja često mijenjaju stavove.
U 33 izborne jedinice birani su poslanici za 65 od ukupno 290 mesta u parlamentu, a glasalo se i u Teheranu koji treba da da još 25 poslanika.
U prvom krugu, kada je glasalo 64 odsto građana s pravom glasa, izabrano je pet poslanika iz Teherana, koji daje ukupno 30 predstavnika u parlament. Novi saziv parlamenta počeće rad 27. maja. Foto: Zhurnal.mk