Društvo

AIRE centar: Nulta stopa tolerancije prema torturi mora biti prioritet crnogorskog pravosuđa

Pravosuđe u Crnoj Gori bilježi pomake u primjeni Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i sloboda, ali pojedini segmenti i dalje predstavljaju izazov za nosioce pravosudnih funkcija. Upravo jedan takav segment se odnosi na djelotvornu primjenu člana 3 Konvencije, kao apsolutnog prava, čije odstupanje nije dozvoljeno, čak ni u vanrednim okolnostima koje predstavljaju opasnost za društvo, saopšteno je iz AIRE centra.

AIRE centar: Nulta stopa tolerancije prema torturi mora biti prioritet crnogorskog pravosuđa Foto: AIRE Centar
Portal AnalitikaIzvor

„Član 3 propisuje da niko ne smije biti podvrgnut mučenju, ili nečovječnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju. No, ova odredba – jedna od najkraćih u Konvenciji, otvorila je brojna pitanja. Prema praksi Suda, mučenje je svako svjesno nehumano postupanje koje prouzrokuje ozbiljne i okrutne patnje. Od države se ne očekuje samo da se suzdrži od zlostavljanja, već i da stvori uslove u kojoj su pojedinci u njenoj nadležnosti zaštićeni od zlostavljanja i imaju na raspolaganju djelotvorne mehanizme za istraživanje optužbi za zlostavljanje“, pojašnjavaju iz AIRE centra, organizacije koja je danas, u partnerstvu sa Centrom za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu Crne Gore, realizovala obuku za sudije i tužioce iz cijele zemlje.

Program podržan od Vlade Ujedinjenog Kraljevstva ima za cilj da približi temu zaštite ljudskih prava i standarda Suda u Strazburu domaćem pravosuđu.

„U prethodnom periodu, Evropski sud je u predmetima Bulatović protiv Crne Gore i Bigović protiv Crne Gore utvrdio povredu nastalu usljed neadekvatnih uslova pritvora. S druge strane, policijska tortura i nedjelotvorna istraga bili su razlozi povrede člana 3 u predmetima Milić i Nikezić protiv Crne Gore i Siništaj i drugi protiv Crne Gore. Takođe, Strazbur je utvrdio povredu procesnog aspekta člana 3 u predmetu Baranin i Vukčević protiv Crne Gore, usljed nedjelotvorne istrage zlostavljanja podnosilaca predstavke od strane policijskih službenika“, dodaju iz AIRE centra.

Da je crnogorsko pravosuđe odlučno da osigura adekvatnu primjenu člana 3 Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava, potvrđuje i učešće 25 nosilaca pravosudnih funkcija na današnjoj obuci, sa predavačima: Sanja Jovićević i Marija Raspopović (specijalne tužiteljke, Specijalno državno tužilatšvo), Snežana Armenko (zamjenica Ombudsmana), Vukota Vujačić (predsjednik Osnovnog suda u Nikšiću), Nenad Vujanović (sudija Osnovnog suda u Podgorici), Jelena Perović (direktorica Agencije za sprečavanje korupcije) i Igor Đuričković (sudija Višeg suda u Podgorici).


Portal Analitika