Zbog mogućeg uticaja na svjedoke zadržavanje je određeno i stečajnim upravnicima Saši Zejak, Sanji Lješković, Ranku Radinoviću i Sretenu Mrvaljeviću, advokatici Snežani Jović i vlasnicima firmi za privatna obezbjeđenja Paviću Globareviću i Darku Peroviću.
Advokat Lazar Aković kazao je za Pobjedu da je njegov branjenik Sreten Mrvaljević negirao sumnje tužilaštva da je učestvovao u malverzacijama u stečajnim postupcima.
- Kako je na ovaj predmet stavljena oznaka tajnosti, ne mogu iznositi detalje vezane za stečaje u kompanijama koje su predmet sumnji tužilaštva, kao ni detalje onog što je moj klijent iznio pred specijalnim tužiocem – kazao je advokat Aković.
Branilac Jovanića, advokat Predrag Đolević, je zbog tajnosti postupka pojasnio da jedino može potvrditi da je ispitivanje njegovog klijenta trajalo četiri i po sata.
Jovanić i ostali osumnjičeni su uhapšeni u ponedjeljak ujutro po nalogu specijalnog tužioca Vladimira Novovića, nakon čega su pretresene njihove kancelarije i stanovi.
Saslušanja su trajala do kasno u noć i nastavljena tokom jučerašnjeg dana.
Specijalno državno tužilaštvo ni drugi dan nakon hapšenja Jovanića i ostalih nije se oglašavalo saopštenjem, niti organizovalo pres konferenciju radi informisanja javnosti o privođenju čelnih ljudi iz pravosuđa i ostalih članova njihove grupe.
Pobjeda nije mogla dobiti potvrdu u kojim predmetima je Jovanić sa stečajnim upravnicima oštetio budžet države Crne Gore za desetine miliona.
Međutim, ime predsjednika Privrednog suda više puta je bilo u žiži javnosti a mediji su još 2020. i 2021. godine izvještavali da Specijalno državno tužilaštvo provjerava više stečajeva zbog sumnje da je nanijeta šteta za državni budžet.
Specijalno državno tužilaštvo je 2020. godine, prema pisanju medija, formiralo predmet u slučaju procjene vrijednosti hotela ,,As“ nakon što je procjenitelju sa računa isplaćeno 48.000 eura i prije prodaje imovine.
Pod lupom Specijalnog tužilaštva u 2021. godini bili su stečajni postupci u hotelu „As“ i u rusko-crnogorskoj kompaniji ,,Nega turs Montenegro“.
Da li su ovo neki od predmeta gdje je, prema sumnjama tužilaštva, Jovanić zloupotrijebio položaj zbog čega su mu stavljene lisice na ruke – nije bilo moguće saznati.
Evidentno je da se imena uhapšenih, predsjednika Privrednog suda i stečajnih upravnika, vezuju za stečajne postupke kompanija koje su godinama bile lokomotive crnogorskog razvoja i na kojima je počivala ekonomija države.
Jovanić je uporedo sa funkcijom predsjednika Privrednog suda obavljao i posao stečajnog sudije u KAP-u, Boksitima, ,,Radoju Dakiću“, ,,Vektra Boki“, Brodogradilištu Bijela, ,,Bjelasici radi“, mljekari ,,Nika“, ,,Onogoštu“.
Sreten Mrvaljević je bio stečajni upravnik u kompanijama ,,Bjelasica rada“, ,,Nivel invest“, ,,Vektra Boka“, dok je Snežana Jović upravljala stečajima u Ski centru ,,Durmitor“ i nikšićkom ,,Sindčelu“.
Ranko Radinović se bavio stečajima u HTP ,,Onogošt“, motelu ,,Glava Zete“, ,,Izboru“ iz Bara, dok je Saša Zejak vodio stečaje u kompleksu Meljine, Fabrici elektroda Plužine, Vagresu, Montenegro Airlinesu.
Sanja Lješković je bila stečajna upravnica u kompaniji ,,Mall group“ vlasnika Gorana Rašovića koji vodi spor godinama protiv nje tvrdeći da mu je u stečajnom postupku pokradena vrijedna movina.
Povodom hapšenja Jovanića oglasili su se i iz nevladine organizacije MANS saopštivši da su još u maju 2019. godine protiv Jovanića podnijeli krivičnu prijavu zbog nezakonitih tendera za prodaju zemljišta AD Solana ,,Bajo Sekulić“ u stečaju.
Iz MANS-a navode da je tada stečajni upravnik Žarko Ostojić 11. marta 2019. godine raspisao 15. tender za prodaju imovine Solane, pri čemu je na prodaju oglasio i državnu zemlju koju je Solana imala pravo da koristi samo dok je proizvodila so.