- Svi oni koji žele da se rashlade u moru ili rijeci treba da postepeno ulaze u vodu zbog velike razlike u temperaturi. Stres je za organizam ako sa 38 stepeni na kopnu uđete u more koje ima temperaturu, na primjer, 22 stepena, a da ne govorimo o kupanju u rijekama koje su hladnije. Nije dobro zagrijan naglo ulaziti u vodu, jer može doći i do tragičnih posljedica. Potreban je period u kome ćemo se polako prilagoditi temperaturi mora, polako ući, malo pokvasiti tijelo, i kad se temperatura tijela prilagodi, kada se malo spusti, onda ući u vodu, objašnjava doktor Stefanović.
Direktor Hitne pomoći kaže da ne smijemo da zaboravimo da voda ne štiti od ultravioletnih zraka i da u more moramo ulaziti namazani kremama. Takođe, poslije svakog kupanja treba se ponovo namazati, a to posebno važi za djecu jer ona imaju nježnu kožu. On naglašava da je Svjetska zdravstvena organizacija konstatovala da je u posljednjih deset godina u porastu broj oboljelih od melanoma i da je primjećeno da koža pamti sve one opekotine iz mladosti.
Djeci, kaže Stefanović, ne treba davati vodu sa plažnih barova, iz kanistera, dakle vodu koja nije iz vodovoda. Kod sokova treba obratiti pažnju na datum upotrebe, a to se odnosi na sve namirnice, posebno meso i mliječne proizvode.
On je ponovio i savjete da se u periodu jakog UV zračenja odnosno između 10 i 17 časova građani ne izlažu direktnom uticaju sunca. Ukoliko je neophodno, obavezno je nošenje zaštitne odjeće od lakog materijala - pamučna i lanena tkanina, kao i naočara za sunce, kapa ili šešira. Takođe, preporučljivo je uzimanje laganijih obroka, hrane koja nije masna i začinjena, što više voća i povrća.
Naš sagovornik ponavlja da posebno oprezni ovih dana treba da budu stariji ljidi koji imaju probleme sa pritiskom i njima se izričito savjetuje da ne izlaze po velikoj vrućini. Preporuka je da redovno piju ljekove i da, ukoliko se pogoršaju osnovni simptomi bolesti, obrate svom doktoru radi savjeta ili promjena terapije. Doktor podsjeća da treba piti dovoljno vode, prirodne sokove, lagane čajeve, i upozorava da ne treba nikako piti po ovim vrućinama alkohol i gazirana pića.
Dakle, protiv velikih vrućina se možemo boriti samo pažnjom, kaže Stefanović.
Foto: metro-portal.hr