Društvo

Jasni razlozi opravdanosti inicijative da se prostor proglasi parkom prirode

Alarmantna slika na 1.500 metara: Gore deponije i na biseru Lukavice (FOTO, VIDEO)

Zapaljena mini-deponija, koja se još sliva u najbistriji planinski potok. To je ono što lokalce na katunima, ili putnike namjernike i sve brojnije strane turiste, dočeka pred onaj prvi i najljepši pogled na planinu Lukavicu.

Alarmantna slika na 1.500 metara: Gore deponije i na biseru Lukavice (FOTO, VIDEO) Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

I to na 1.500 metara nadmorske visine, u jednoj gorskoj ljepoti. Na video snimku, napravljenom u petak (7. jun) u ranim popodnevnim časovima, jasno se vidi i lokacija deponije i zapaljenog smeća – neposredno pred Bare Bojovića, uz pogled ka Malom Žurimu, jednom od najljepših i najprepoznatljivijih crnogorskih vrhova (1.962m), piperskim i zagaračkim katunima, Crvenoj gredi...

I to je sve češća slika – bačeno smeće pored puta, zagađen potok... Naročito u posljednje dvije godine, kada je nakon niza godina apela mještana, asfaltiran kompletan put do Kapetanovog jezera. Tako je lakša dostupnost gorskom biseru turistima učinila i da sve više putnika dolazi do Lukavice, katuna i jezera... Pa je i sve više neodgovornih – što je najblaža riječ za one kojima je sasvim u redu da iz automobila, na primjer, izbace plastičnu ambalažu pravo u planinski potok.

O tome su, naravno, upozoravali i brojni ekološki aktivisti, ali i predstavnici organizacija mještana i onih plemena koja izdižu na lukavičke katune... U prvom redu Pipera i NVO Udruženje za razvoj Pipera – kao plemena koje vjekovima polaže pravo na visoravan i ove prelijepe prostore.

Sličnu sliku zatičemo i na prilazu Zagaračkom katunu, pod Malim Žurimom. Na prelijepom gumnu, odakle se pruža pogled na skoro cijelu visoravan – ostavljeno smeće, staklena i plastična ambalaža... Izvjesno, neke ekipe koja se u posljednjim sedmicama ili mjesecima tu odlučila da se druži i zabavi – ali im nije ni palo na pamet da pokupe smeće za sobom.

1

Naravno, taj vizuelni momenat koji značajno naruži utisak o ljepoti Lukavice, na mjestima koje pohode brojni strani turisti – je samo jedna strana priče. Drugi je onaj koji se tiče zagađenja. Na prostoru na kom ima preko 360 izvora, što vjekovima ovaj prostor čini sasvim jedinstvenim...

Da je tako, najbolje svjedoči slika sa Male Lukavice, na samoj granici nikšićke i kolašinske optine – na Babinom sicalu, u neposrednoj blizini katuna brojnih piperskih porodica. Gomila smeća je vodu i izvor tu već očigledno i zagadila, što se vidi spram boje vode.

2
3

Svako ko je makar jednom bio na Lukavici i Kapetanovom jezeru, je svjedočio da taj prostor zaslužuje status nacionalnog parka. Bio bi i prvi na teritoriji Opštine Nikšić. A sada nema ni status parka prirode. To je, izvjesno, i jedini način da se sistematski rješavaju problemi zagađenja. A sve su češći i alarmantniji. Jer promjena klime je uslovila da sve veći broj turista i putnika posjećuju katune i jezero već od kraja marta. A na katune stočari izdižu tek u junu – tako da najčešće tad i zateknu kako im je neko smećem trovao izvore, na koje su stoku vjekovima dovodili njihovi preci.

4

NVO Udruženje za razvoj Pipera tokom ovog proljeća najavilo je inicijativu, da Lukavica dobije status parka prirode. Podršku njihovoj inicijativi spremne su da pruže i brojne ekološke organizacije, pogotovo lokalne iz Nikšića, poput Optimista i Ekopatriotizma. Očekuje se i nagoviješteno je, i da u narednim sedmicama eko aktivisti izađu na teren i očiste prostor.

Ali, prije svega – na potezu su Agencija za zaštitu životne sredine, te odgovorni u opštinama Nikšić i Kolašin... Da prostor jedinstvene ljepote dobije status i zaštitu kakve zaslužuje – a spram potreba onih, čija je Lukavica vjekovima.

6
Portal Analitika