Ako posjetu predsjednika Kine Srbiji pogledamo kao jedan zaokret ka autokratskim državama poput Kine, Rusije i Bliskog istoka i ostalim nezapadnim zemljama, ako se to nastavi, ako vidimo da Srbija odustaje od svog evropskog puta, onda možemo reći da Srbija ide ka potpunoj autokratiji i odstupanju od zapadnih vrijednosti. Onda to znači destabilizaciju ka Zapadnom Balkanu jer će Srbija da vuče u tom pravcu države i entitete koji ne dijele zapadne vrijednosti - ocjenjuje Natan Albahari, spoljnopolitički analitičar, u čijem fokusu je EU i međunarodni sekretar Pokreta slobodnih građana.
Međutim, po njemu, ,,Crna Gora je cementirala svoju evropsku poziciju i Brisel najavljuje da je ona prva sljedeća članica EU na osnovu ocjena reformi koje sprovodi crnogorska Vlada“.
On za Pobjedu ističe da je Kina opasna i autokratska zemlja koja sigurno nema zaštite podataka na taj način kao što ima EU i da će se posljedice u Srbiji tek osjetiti.
„Mi već nekoliko godina imamo dogovore sa kineskom kompanijom Huawei koja koristi i tehnologiju praćenja, a mi ne znamo ništa o tome: ko koristi tu tehnologiju, da li su naši podaci sigurni“, pita se Albahari.
Kritike
Albahari ocjenjuje da posjeta Si Đinpinga Srbija već pravi problem na nivou spoljnopolitičke orijentacije i siguran je da će posjeta biti spomenuta u ovogodišnjem izvještaju EK o napretku Srbije, u vrlo negativnom kontekstu.
„Ta posjeta je, kao i ranije posjete koje su dolazile iz Kine i Rusije, nastavak famozne politike balansiranja Srbije - politike sedjenja na dvije stolice. Ona je bila pompezna i sa puno simbola, cio Beograd je bio u kineskim zastavama, do sada nijesam vidio ovakav nivo dočeka jedne strane delegacije, a pogotovu nekoga ko dolazi iz Kine“, poručuje naš sagovornik.
Ocjenjujući da će se u Srbiji kasnije shvatiti posljedice sporazuma koji su potpisani sa Kinom predstavljeni pod nazivom „dubljenje prijateljstva između Kine i Srbije“ - Albahari kaže da se ne može reći da je Srbija u potpunosti okrenula svoju spoljnu i ekonomsku politiku ka Kini.
„Međutim, ta posjeta je negativno viđena u zapadnim zemljama prema reakciji Stejt departmenta i pojedinačnim reakcijama poslanika zemalja EU koji kažu - ovo nije u skladu sa deklarisanom srpskom pozicijom i željom da postane članica EU. Članstvo u EU podrazumijeva da Srbija u potpunosti svoju spoljnu i bezbjednosnu politiku uskladi da EU“, podsjeća Albahari i ističe da ,,sama posjeta, trgovina i razmjena sa Kinom ne predstavlja problem, ali način na koji Srbija to radi i nivo približavanja sa Kinom dovodi u pitanje u kom pravcu Srbije želi da ide“.
Posljedice na region
Postavlja se pitanje ako je Srbija napravila zaokret ka Kini šta će značiti za zemlje regiona posebno za Crnu Goru i Republiku Srpsku na čije rukovodstvo Srbija ima uticaj.
Albahari kaže da se to ne može odmah znati, ali da Crnu Goru treba posmatrati u kontekstu evropskih integracija regiona.
„Ona je cementirala svoju evropsku poziciju. Već neko vrijeme se čuje iz Brisela da je ona prva sljedeća država koja će ući u EU, jer način na koji Vlada u Crnoj Gori radi na tome dobija vrlo pozitivne ocjene. Dok Crna Gora ide pozitivnim koracima ka Briselu, u Srbiji se ide unazad. Ovakva posjeta predsjednika Kine ne ide u prilog Srbiji da što prije postane članica EU, ali zemlje regiona mogu da ubrzaju svoj proces ka EU“, smatra Albahari.
On dodaje i da Kina nema direktne interese u Republici Srpskoj, entitetu BiH, i da je u RS mnogo veći problem Rusija.
„Direktno rusko uplitanje sa predsjednikom Dodikom što se tiče tog dijela Zapadnog Balkana Rusija ima mnogo veći uticaj, a mnogo manji Kina“, ocjenjuje Albahari.
On precizira i da će Srbija posljedice saradnje sa Kinom vidjeti kroz realizaciju Sporazuma „EXPO 2027“ koji će donijeti nova zaduženja jer će projekat preko 15 miliona eura graditi kineske firme.
„Šta će biti ako ne budemo mogli da vratimo te dugove. Znamo da Crna Gora ima problem sa auto-putem zbog zaduženja kod Kine. Pitanje je da li će EXPO biti uspješan projekat ili će služiti za koruptivna djela i bogaćenje ljudi iz Srpske napredne stranke“, zaključuje Albahari.
Izbjegavanje trgovinskog rata
„Svrha posjete predsjednika Kine Parizu je da EU ne stavi tarife na izvoz električnih kola koja dolaze iz Kine i na druge proizvode, ali i da se smanji šansa za jedan veliki trgovinski rat koji se pominje između EU i Kine. To Kina nikako ne bi željela jer je u vrlo osjetljivim ekonomskim trenucima: njena ekonomija ne raste i ne funkcioniše tako dobro kao u prethodnim godinama, a cio kineski model održavanja i vlasti je snažan godišnji ekonomski rast u toj zemlji. Sa druge strane u interesu Kine je da Srbija postane članica EU jer bi ona kroz Srbiju dodatno dobila pristup evropskom tržištu. Kini je vrlo bitno da unutar EU ima jake saveznike koji bi branili njene interese u okviru Evropskog parlamenta, Evropskog savjeta i Evropske komisije“, kaže Albahari.