Malaj je to izjavio danas u Prištini nakon sastanka sa komandantom KFOR-a turskim generalom Ozkanom Ulutasom te dodao kako je za Albaniju podrška Kosovu jedan od prioriteta.
"U pratnji vojnog atašea, pukovnika Altina Kurtija, imao sam prijateljski sastanak sa komandantom KFOR-a, general-majorom Ozkanom Ulutasom. Tokom ovog sastanka razgovarali smo o bezbjednosnoj situaciji na Kosovu", napisao je ambasador Malaj na Facebooku.
Tokom susreta albanski ambasador je takođe istakao kako je jedini način za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije kroz dijalog pod pokroviteljstvom Evropske unije.
Krajem septembra je na sjeveru Kosova došlo do oružanog sukoba kosovske policije i paravojne formacije Srba u kojem je poginuo jedan kosovski policajac i tri napadača. Kao odgovor na ta događanja, NATO je rekao da planira ojačavanje mirovnih snaga KFOR-a na Kosovu.
Na proljeće sljedeće godine na Kosovo i Njemačka šalje dodatnih 150 vojnika Bundesewehra, a njemački ministar odbrane Boris Pistorius kazao je kako Njemačka ostaje snažno angažovana na Zapadnom Balkanu, i to posebno na Kosovu.
No takva odluka o slanju dodatnih vojnika u sklopu KFOR misije na Kosovu nema veze s aktualnim razvojem događaja, nego je donesena još prije, kazao je Pistorius te dodao kako njemačka sa svojim partnerima pomno prati razvoj situacije na Kosovu.
Trenutno je na Kosovu u sklopu KFOR-a stacioniran 71 njemački vojnik. Mandat Bundestaga dozvoljava angažman i do 400 vojnika, a dodatni vojnici Bundeswehra će između ostalog imati i nadležnost u slučaj potrebe smirivanja nereda.
Velika Britanija takođe je povećala broj svojih vojnika u mirovnoj misiji na Kosovu gdje je već bilo stacionirano 400 britanskih vojnika kao dio godišnje vježbe, piše Klix.ba.