Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Ambasada SAD: Potpuno funkcionalan Ustavni sud ključan za napredak zemlje na njenom euroatlantskom putu

Poručili da odluke o mandatu sudija treba da donesu crnogorske institucije u skladu s Ustavom i zakonima

Ambasada SAD: Potpuno funkcionalan Ustavni sud ključan za napredak zemlje na njenom euroatlantskom putu

Konstruktivan dijalog među svim političkim akterima suštinski je važan za transparentan proces donošenja odluka. Svi treba da uzmu u obzir da je potpuno funkcionalan Ustavni sud ključan za napredak zemlje na njenom euroatlantskom putu – saopšteno je Portalu ETV iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.

Ambasada SAD: Potpuno funkcionalan Ustavni sud ključan za napredak zemlje na njenom euroatlantskom putu Foto: Ambasada SAD
Portal ETVIzvor

Odluke o mandatu sudija Ustavnog suda, kako su dodali, treba da donesu crnogorske institucije u potpunosti u skladu s Ustavom i zakonima. 

Predsjednica Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore Jelena Božović (NSD), sinoć je, uprkos burnom protivljenju opozicije, uz podršku članova tog tijela iz vladajuće većine, bez zaključka sjednice Ustavnog suda, jer nije ni održana, praktično konstatovala prestanak funkcije za troje sudija.

Potom je predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, ne uvažavajući bunt opozicije, konstatovao prestanak funkcije sutkinji Ustavnog suda Dragani Đuranović.

Ovim potezima parlamentarna većina državu je uvela u novi talas institucionalnog haosa i političke krize sa nesagledivim posljedicama.

Sinoć se oglasio predsjednik Udruženja pravnika Crne Gore prof. dr Branislav Radulović koji je poručio da Ustavni sud mora hitno održati sjednicu i decidirano se odrediti da li je skupštinski odbor uzurpirao nadležnosti.

- Ustavni sud bi, u cilju zaštite svoje ustavne funkcije morao hitno održati sjednicu i decidno se odrediti da li je skupštinski Odbor, kao tijelo Skupštine, uzurpirao nadležnosti Ustavnog suda iz čl. 154 stav 3 Ustava Crne Gore i člana 7 stav 2 Zakona o Ustavnom sudu – saopštio je Radulović.

Upozorio je i da zaključak da će „Odbor razgovarati sa Predsjednikom“ o statusa dvoje drugih sudija „ne samo da obesmišljava Ustav i Zakon o Ustavnom sudu, već kao neustavan narušava načelo podjele vlasti i ingerencije Predsjednika Države“. 

- Dodatno zabrinjava činjenica da pored uzurpacije nadležnosti Odbor u istoj situaciji donosi dijametralno suprotstavljane odluke i pored principa koji važi još od rimskog prava da se u istoj pravnoj situaciji istovjetno postupa. Ovakvo postupanje narušava pravnu sigurnost i jednakost pred zakonom – poručio je Radulović.

Ocijenio je da je teza „pravo na vladanje“ u potpunosti potisnula načelo vladavine prava, neustavnim postupanjem Odbora i uzurpacijom nadležnosti Ustavnog suda i, nažalost, dobila puno značenje.

Skupštinski Ustavni odbor, nijednim propisom nije ovlašćen da utvrđuje ispunjenost uslova za prestanak sudijske funkcije zbog ispunjenja uslova za sticanje prava na starosnu penziju, sinoć je, ipak, većinom glasova usvojio zaključke da se raspiše oglas za izbor dvoje sudija Ustavnog suda (US) koje bira Skupština, kao i da se razgovara sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem da on raspiše oglas za izbor još dvoje sudija za koje je on nadležan.

Tim činom je praktično konstatovan prestanak funkcije sudijama Budimiru Šćepanoviću, Desanki Lopičić i Dragani Đuranović.

U rušenju ustavnog poretka Crne Gore direktno je bila umiješana i predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko koja je ranije bez održavanje sjednice Ustavnog suda, obavijestila Božović o godištima rođenja i godinama staža svih članova Ustavnog suda.

U članu 7 Zakona o Ustavnom sudu jasno piše da Ustavni sud, a ne predsjednik ili predsjednica Ustavnog suda, obavještava predlagača (Ustavni odbor Skupštine Crne Gore i Predsjednika) o „ispunjenju uslova za starosnu penziju, odnosno isteku mandata sudije Ustavnog suda šest mjeseci prije ispunjenja uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju, odnosno prije isteka mandata“.

I nedavno penzionisani, bivši Predsjednik Ustavnog suda Milorad Mićo Gogić, sada savjetnik predsjednika Skupštine Andrije Mandića, penzionisan je po slovu Zakona o radu koji propisuje da se u penziju ide sa navršenih 66 godina.

Nakon ustavnog puča u Skupštini, premijer Milojko Spajić pozvao je predstavnike opozicije na sastanak u četvrtak, koji su oni danas odbili.

- Da ste kao predsjednik „pučističke stranke“ zaista željeli razgovor sa predstavnicima parlamentarne opozicije predložili biste svojim poslanicima da zatraže odgađanje sjednice Ustavnog odbora i otvaranje dijaloga sa drugim poslaničkim klubovima u Skupštini Crne Gore povodom eventualnog nastupanja razloga za prestanak funkcije pojedinim sudijama Ustavnog suda - poručili su oni Spajiću.

Istakli su i da je zahvaljujući „organizovanoj opozicionoj akciji propao plan Andrije Mandića da u 'blic krigu' pošalje troje sudija Ustavnog suda u penziju i potpuno blokira tu instituciju“.

Predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko odbila je danas na plenarnoj sjednici da usvoji prijedlog sudija Budimira Šćepanovića, Desanke Lopičić i Faruka Resulbegovića da se predsjedniku države Jakovu Milatoviću pošalje obavještenje o penzionisanju sudije Šćepanovića u maju naredne godine. 

Kako smo objavili, sudije koje su bile za dopunu dnevnog reda argumentovale su svoj stav činjenicom da je Ustavni sud u obavezi da na sjednici utvrdi ispunjenost uslova za prestanak funkcije sudiji Ustavnog suda zbog sticanja uslova za starosnu penziju, shodno Zakonu o radu, i da o tome obavijesti ovlašćenog predlagača, kao i da je Ustavni odbor preuzeo ulogu Ustavnog suda, jer je donio zaključak o ispunjenosti uslova za prestanak sudijske funkcije bez prethodno dobijenog obavještenja od strane Ustavnog suda o tome.

Sjednica Ustavnog suda Crne Gore, na kojoj je, saglasno dnevnom redu, bila predviđena 41. tačka za odlučivanje, prekinuta i odlučeno je da se nastavi 25. decembra. 

Portal Analitika