Politika

Ambasada Ukrajine: Rusija ne može izbjeći kaznu za agresiju i ratne zločine

Rusija ne može izbjeći kaznu za agresiju na Ukrajinu i ratne zločine, poručili su iz ukrajinske Ambasade u Podgorici, navodeći da je od početka agresije poginulo hiljade civila.

Ambasada Ukrajine: Rusija ne može izbjeći kaznu za agresiju i ratne zločine Foto: Depositphoto
Portal AnalitikaIzvor

Iz Ambasade su kazali da je prošlo više od mjesec od početka ruske agresije u Ukrajini, koju Kremlj naziva „specijalnom vojnom operacijom“.

„Za to vrijeme uništene su hiljade kuća, stotine bolnica, škola, infrastrukturnih objekata za održavanje života, a što je najgore, hiljade civila je poginulo“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da ruski zvaničnici u svojim govorima stalno koriste zvanično vještački eufemizam „specijalna vojna operacija“, kako bi obmanuli javnost i što više otežali rad međunarodnih pravnika, sudija domaćih i međunarodnih sudova.

Kako su kazali iz Ambasade, treba priznati da su ruski stručnjaci u oblasti međunarodnog prava bili temeljno pripremljeni za buduća suđenja prije početka ruske agresije.

„Eufemizam „specijalna vojna operacija“, koji u suštini znači pojam „rata“, komplikuje pozivanje u pravnom postupku na takve fundamentalne izvore međunarodnog prava kao što su Haške konvencije iz 1907. godine, uključujući Konvenciju o zakonima i običajima ratovanja o Zemljište“, pojasnili su iz Ambasade.

Oni su kazali da pokušaji Rusije da koristi eufemizam nijesu novi, i da se, nažalost, upotreba takvih metoda pokazala prilično efikasnom.

Kako su naveli iz Ambasade, trenutna upotreba izmišljenog koncepta „specijalne vojne operacije“ je pojačana upotrebom lažnih navoda o prisustvu „fašista“, „nacista“ u Ukrajini, razvoju oružja za masovno uništenje, „ugnjetavanju“ ruskog govornog lica, pa čak i djela genocida nad civilnim stanovništvom.

„Upotreba riječi „posebna” ukazuje na selektivnost („nemasovnost”) vojnih operacija koje su u toku, a riječ „operacija” je skrenula pažnju sa koncepta „rata”. Upotreba eufemizama i lažnih tvrdnji kao „pravnih smetnji“ je element hibridnog ratovanja“, kaže se u saopštenju.

Iz Ambasade su kazali da Rusija namjerno uništava osnove savremenog međunarodnog pravnog poretka.

Oni su podsjetili da je, 16. marta, predsjednica Međunarodnog suda pravde (MSP) Joan Donoghue objavila je odluku u kojoj se, između ostalog, navodi da će Rusija, do konačne odluke o slučaju, odmah obustaviti borbena dejstva koja je započela 24. februara na teritoriji Ukrajine.

„Sljedećeg dana nakon objavljivanja odluke Suda, Dmitrij Peskov, portparol predsjednika Ruske Federacije, rekao je da Rusija neće da ispoštuje prvu odluku MSP po tužbi Ukrajine protiv Rusije“, kazali su iz Ambasade.

Prema njihovim riječima, nepriznavanje odluke MSP nije samo još jedno grubo kršenje međunarodnog prava, već i ozbiljan razlog za reviziju statusa Rusije u organima Ujedinjenih nacija, a prije svega statusa stalne članice Saveta bezbjednosti.

„Nažalost, proces u ovom pravcu teče veoma sporo, savremeno međunarodno pravo karakteriše konzervativizam i nedostatak proceduralne dinamike“, kaže se u saopštenju.

Iz Ambasade su kazali da je Sudu trebalo 20 dana da donese odluku što je, kako su naveli, prilično brzo, s obzirom na uslove koje Sud razmatra.

„Dakle, to se može smatrati samo prvim korakom ka reformi međunarodnog prava koja je odavno čekala, jer sud mora biti ne samo pravedan, već i brz“, zaključuje se u saopštenju Ambasade.

Portal Analitika