"Pratiće ih desetine aviona država širom Saveza", napisao je Stoltenberg i dodao da "radeći zajedno, ispunjavamo svoju osnovnu misiju: odvraćanje agresije, sprječavanje sukoba i očuvanje mira".
"Boing B-52 Stratofortress" ("strateška tvrđava") je američki avion dugog doleta, podzvučni, mlazni strateški bombarder. B-52 Vazduhoplovne snage Sjedinjenih Država (USAF) koriste još od 1950-ih godina.
Taj bombarder je sposoban da nosi do 32 tone oružja i ima borbeni dolet veći od 14.880 kilometara bez dopunjavanja rezervoara tokom leta.
Boing je ugovor za izgradnju tog aviona dobio još 1946. godine, a dizajn se od letjelice s pravim krilima i šest turboelisnih motora promijenio do konačnog prototipa IB-52 sa osam turbomlaznih motora pod zakošenim krilima. B-52 je na svoj prvi let krenuo u aprilu 1952. godine.
Izgrađen da nosi nuklearno oružje u misije odvraćanja iz vremena Hladnog rata, B-52 je zamijenio prethodnika, "Convair B-36".
Veteran iz nekoliko ratova, B-52 je u borbama koristio samo konvencionalnu municiju. B-52 je u službi USAF-a od 1955. godine. Juna 2019. godine ih je 58 još bilo u aktivnoj službi, 18 u rezervi, a 12 u dugoročnom skladištenju.
Ti bombarderi su letjeli pod raznim komandama Ratnog vazduhoplovstva SAD, a od 2010. godine su svi B-52 pod tada formiranom komandom "Global Air Strike Command" (AFGSC - Komanda za vazduhoplovne udare u svijetu).
Vrhunske performanse tih aviona pri visokim podzvučnim brzinama i relativno niski operativni troškovi održali su ih u funkciji uprkos pojavi naprednijih strateških bombardera, uključujući "B-58 Hustler" koji leti brzinom više nego dvaput većom od brzine zvuka, u međuvemenu povučeni modeli "B-70 Valkirie", brzine triput veće od brzine zvuka, "B-1 Lancer" promjenljive geometrije krila, kao i najnoviji, "nevidljivi" "B-2 Spirit". B-52 je 2015. navršio šezdeset godina neprekidne službe.
Poslije nadogradnje obavljene 2013-2015. godine, očekuje se da će posljednji avioni tog tipa služiti i 2050-ih godina.