Izvještaj o kome je riječ pripremljen je na zahtjev Stejt Departmenta i zasniva se na strogo povjerljivoj Nacionalnoj obavještajnoj procjeni koja je kompletirana u oktobru prošle godine, prenosi Blic.
Ova procjena je načinjena na osnovu konsenzusa u procjeni svih američkih obavještajnih službi i odlikuje se pojačanim usredsređivanjem pažnje na ekološke i druge faktore koji ugrožavaju bezbjednost.
“Sve veća potražnja za vodom i konkurencija u njenoj eksploataciji, izazvane narastanjem svjetskog stanovništva i nestašicama koje su uslovljene klimatskim promjenama i lošim upravljanjem resursima, prijete da poremete privredni razvoj zemalja i da dovedu do narastanja napetosti u ovom regionima”, kaže se su zaključku izvještaja.
U izvještaju se zaključuje da tokom naredne decenije najvjerovatnije neće doći do ratova zbog vode, ali da bi zemlje mogle koristiti vodu da izvrše politički i ekonomski pritisak na svoje susede, kao i da bi veliki objekti, kaošto su brane i potrojenja za desalinizaciju, mogli postati mete terorističkih napada. U kombinaciji sa siromaštvom i drugim faktorima, problemi sa vodom bi mogli doprinijeti čak i političkom kolapsu u nekim od tih slabijih država.