Društvo

Amfilohije: Iza napada na crkvu stoji grupa militantnih dukljano-montenegrina

Izvor

"Crna Gora je, nažalost, posljednja od država koje su nastale raspadom bivše Jugoslavije, koja još uvijek nije donijela taj zakon o vjerskim organizacijama", kazao je mitropolit Amfilohije u razgovoru za portal IN4S.

On je podsjetio da je Pravoslavna crkva u vrijeme kraljevine Crne Gore bila državna vjera.

"To pokazuje da u posljednjih 100 godina nijesmo napredovali u poštovanju ljudskih i vjerskih prava, odnosno prava čovjeka, jer sloboda vjere je iskonsko ljudsko pravo, pošto bez vjere nema nijednog ozbiljnog društva. Jedna ozbiljna država prvo što bi trebalo da uradi jeste da donese jedan takav zakon. Nadamo se da će to biti utrađeno u što skorije vrijeme, pošto se sada nalazimo u jednom pravnom vakumu gorem nego u vrijeme komunizma", naveo je mitropolit Amfilohije.

Prema njegovim riječima, Pravoslavna crkva u Crnoj Gori je, u određenom stepenu, gonjena crkva, a razlozi za tako nešto kako su ideološke i nacionalističke prirode.

"Nadamo se da će, nakon što su završeni izbori, stvari krenuti boljim putem iako sam, moram da priznam, pomalo zabrinut sudeći po onome što je izjavljivao predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić da postoji nekakav tajni dogovor unutar vladajuće koalicije u cilju razbaštinjenja, da ne kažem uništanje Mitropolije crnogorsko-primorske, odnosno SPC", kazao je mitropolit Amfilohije.

On se nada je da u pitanju bilo predizborno prepucavanje i da neće doći do ostvarenja takvih ideja u Crnoj Gori 21. vijeka, posebno što bi jedan takav odnos bio ne samo antibožji i antipravan, već i antievropski.

mitropolit-amfilohijeFašizam u slici i prilici : "Nadam se da su u pitanju floskule nedoraslih političara, jer se oduzimanje crkvene imovine događalo samo u vremenima revolucija i nikada više. Da li će sadašnja crnogorska administracija krenuti tim bezumnim putem – ne mogu da vjerujem, ali sve je moguće", kazao je mitropolit Amfilohije.

On je podsjetio da je Vlada Crne Gore sklopila ugovore sa Rimokatoličkom crkvom, Islamskom i Jevrejskom zajednicom, ali ne i sa Pravoslavnom crkvom.

"Sa Pravoslavnom crkvom, odnosno sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom i ostalim eparhijama SPC još uvijek nije došlo do toga, iako skoro 80 odsto građana Crne Gore pripada pravoslavlju", naveo je mitropolit Amfilohije.

Upitan da li se uskoro može očekivati i ugovor sa Pravoslavnom crkvom, on je ukazao da kod mnogih u državnim organima Crne Gore "postoji strah od jedne grupe militantnih dukljano-montenegrina, koji su postali ideološki fanatici".

"Možda je teška riječ, ali se bojim da iza jednog takvog odnosa prema Pravoslavnoj crkvi u Crnoj Gori, stoji jedna minorna, ali veoma militantna grupa, koja je, po svemu sudeći, fašistički nastrojena, jer ne priznaje nikoga i ništa u Crnoj Gori sem samu same i pokušava da Crnu Goru i njeno sveukupno istorijsko biće, kao i sadašnji trenutak, oblikuje po svojoj slici i prilici" istakao je mitropolit Amfilohije.

Posao za psihijatriju: Prema njegovim riječima, nije to prvi sličan pokušaj u Evropi, ali se zna da su svi takvi pokušaji propali, pa će i ovaj u Crnoj Gori.

"Recimo, tu je insistiranje te grupacije da stvore svoju takozvanu crnogorsku pravoslavnu crkvu. Neka se samo sjete hrvatske pravoslavne crkve koju je tokom Drugog svjetkog rata nasiljem stvorio Paveljićev režim. Možda se taj sraman i bestidan projekat u tadašnjoj Hrvatskoj može i razumjeti, jer je to bilo vrijeme rata i fašizma, ali čime objasniti jedan takav pokušaj sada u Crnoj Gori – to je već pitanje za psihijatriju", kazao je mitropolit Amfilohije.

Komentarišući uklanjanje Svetog Save i velikog broja srpskih pisaca iz crnogorskih udžbenika,on je rekao da je to najbolji pokazatelj da je u Crnoj Gori zavladao prosvetni mrak.

"To je nešto što se prvi put događa u istoriji Crne Gore, a posledica je jedne idoktrinacije koje nema ni u jednoj drugoj evropskoj državi. Ali, Crna Gora je, eto, i po tome orginalna", naveo je mitropolit Amfilohije.

Njegoš bio član Matice srpske: Upitan kako gleda na ulogu Matice srpske – Društvo članova u Crnoj Gori na afirmaciji srpske duhovnosti i zaštite srpskog identiteta, on je kazao da se radi o značajnoj misiji.

Mitropolit crnogorsko-primorski je podsjetio da je i Petar Drugi Petrović Njegoš bio član Matice srpske.

"Današnja Matica srpska u Crnoj Gori samo nastavlja tradiciju koju su utemeljili Njegoš i drugi najznačajniji pjesnici iz Crne Gore. Matica srpska je samo nastavak onoga što se u Crnoj Gori dešavalo od vremena Crnojevića, a posebno od vremena Petrovića. Nadam se da će to donijeti i plodova", zaključio je mitropolit Amfilohije.

Portal Analitika