Društvo

Amfilohije: Onaj ko obnovi crkvu na Lovćenu, ući će u istoriju

Izvor

U razgovoru za “Novosti”, mitropolit Amfilohije, obrazlažući ideju koju je javno saopštio protekle nedjelje, najavljujući dvestotu godišnjicu od rođenja Petra Drugog Petrovića (iduće godine), izrazio je uvjerenje da će lovćenska crkva “vasksrsnuti” tamo gdje je i nastala. Odmah pored Njegoševog mauzoleja. Hrabri, kako je kazao, činjenica da je prijedlog Zakona o obnovi crkve na Lovćenu, koji je uradila Nova srpska demokratija, ušao u skupštinsku proceduru.

- To je prva i najstarija crkva posvećena Petru Prvom Petroviću - naglašava mitropolit Amfilohije. - Podigao ju je 1846. Njegoš, koji je svojom rukom nacrtao kako ona treba da izgleda. Potom je ostavio i amanet da u njoj i sam počiva. Bježao je “pustinjak cetinjski” od ropstva u prizemlju i vinuo se na Lovćen, gdje su ga utamničile ondašnje vlasti jugoslovenske i crnogorske, postavljajući hladni Meštrovićev mauzolej na mjesto na kome je prethodno bezobzirno porušena zavetna crkva.

Trpeza i žrtvenik svjedoče da crkva na Lovćenu nije bila samo spomenik već da je u njoj vršena služba Božija - ističe mitropolit Amfilohije.

- Postoji i zapis Vuka Vrčevića, koji kaže da je u njoj svake godine služena zaupokojena liturgija poginulim crnogorskim junacima. Sve je to, dakle, poštovano, pa jeftine priče o tome da su Karađorđevići “poništavali Crnu Goru na vrhu Lovćena” zaista nemaju osnova. Besmislene su. I jadne- navodi mitropolit Amfiolohije.

Pošto je porušena 1972. odlukom vlasti, protivno volji Crkve, ali i mnogobrojnih intelektualaca ondašnje Jugoslavije, koji su javno istupili protiv “zamjene” crkve (koja se tada nalazila i u grbu Crne Gore) Meštrovićevim mauzolejom, on je, ipak, 1974. svečano otvoren- kazao je mitropolit SPC.

- Uzeta je, tada - naglašava Amfilohije - duša i Lovćenu i Njegošu, ponižen je i Sveti Petar Cetinjski. Umjesto svetog trojstva (Petar Prvi, Petar Drugi i Lovćen) na vrh najopjevanije planine se “ispeo” faraonski mauzolej, kojega i planina postepeno odbacuje, na šta su tih ranih sedamdesetih godina upozorili i neki uvaženi stručnjaci za geologiju.

- Uvjeren sam da će crkva biti obnovljena, mada ne znam kada će to biti. Volio bih da to bude što prije, da sadašnje generacije koje imaju vezu sa starim zdanjem to vide. Onaj ko to uradi, siguran sam, ulazi u istoriju. Crkva treba da ima izgled kakav je imala prije rušenja, da bude onakva kakvu je nacrtao sam lovćenski genije, posvetivši je svom stricu. Ukoliko je slučajno i bilo nekih izmjena 1924. i 1925, kada je obnovljena (mada sumnjam), treba ih eliminisati i sve vratiti kako je prvobitno i bilo- kazao je Amfilohije.

Portal Analitika