Politika

Amfilohije Radović vlasnik je 59 lista nepokretnosti

Izvor

Prema njihovom istraživanju, polovina vjerskih objekata u kotorskoj opštini ostala je dio državne imovine, dok su u budvanskoj i hercegnovskoj svi pravoslavni objekti i dalje u vlasništvu države Crne Gore. Važno je napomenuti da su budvanski manastiri Reževići i Gradište ostali u državnom vlasništvu, kao i Crkva Svetog Jovana u Bajicama i Vlaška crkva u centru Cetinja. Slična situacija je i na sjeveru Crne Gore, gdje su u opštinama Kolašin, Mojkovac, Žabljak, Šavnik i Plužine pravoslavni vjerski objekti ostali državni. Na Mitropoliju je u posljednjih deset godina prepisano  12 hiljada kvadratnih kilometara zemljišta, čiji se dobar dio nalazi na Primorju - kaže za Pobjedu Stevo Vučinić, koji u javnosti najčešće nastupa kao promoter interesa CPC.

Na osnovu posjedovnih listova, u koje je Pobjeda imala uvid, crkve i manastiri su do devedesetih bile zavedene kao pojedinačna pravna lica i bile su u vlasništvu sela, bratstava, plemena i države.

Mitropolija crnogorsko-primorska do devedesetih nije bila pravno lice, tako da je zakonski bilo nemoguće prepisati imovinu na tu zajednicu. U Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi tvrde da je odlukom Vlade Crne Gore iz 1998. godine Mitropolija crnogorsko-primorska dobila status pravnog lica, otvorila žiro račun u banci postala vla-snik navedene imovine. Prema njihovim tvrdnjama, do 2000. godine unos podataka u katastar odrađivao se ručno, da bi poslije uvođenja baze podataka ovom državnom organu bio dat nalog da se sve što se vodi kao sakralni objekat upiše pod matičnim brojem Mitropolije.

Znatan dio veoma vrijedne imovine, koju je Srpska crkva uknjižila na sebe u posljednjoj deceniji, kako stoji u listovima nepokretnosti u koji je Pobjeda imala uvid, prepisan je na mitropolita Amfilohija lično kao vlasnika, suvlasnika ili korisnika. Amfilohije Radović vlasnik je 59 lista nepokretnosti.Mitropolit Amfilohije je, na osnovu podataka Uprave za nekretnine, vlasnik imovine u Rogamima, Seocima, Grbavcima, Mahali, Vranjini, Gostilju, Cijevni, Brenama, Petnjiku, Žabljaku, kao i na brojnim lokacijama u Podgorici i Bijelom Polju, Ostala imovina se vodi na ime Mitropolije Crnogorsko-primorske, na ime Srpske pravoslavne crkve, a pojedina i na ime Beogradske i Pećke patrijaršije.

Portal Analitika