Gledamo te famozne statue svake godine, kako sijaju u rukama dobitnika na podijumu Kodak Teatra u Los Anđelesu. Stiskaju ih čvrsto dok izgovaraju riječi zahvalnosti, tresući se od treme i od uzbuđenja. Ali, kad se fešta završi, gdje završe te toliko željene figure?Pitanje je postavila i sama Američka filmska akademija koja nagradu dodjeljuje - ne samo iz radoznalosti, već i u težnji da nekako zaštiti imidž same statue . Figura je urađena od metala obloženog 24-karatnim zlatom. Visoka je 35 cm, a tržišna vrijednost joj je 295 dolara. Po pravilu uvedenom 1950. godine, ne može biti prodana, jedino može biti vraćena istoj Akademiji. Pa, gdje je dobitnici drže?
Kupatilo je svakako jedno od najbizarnijih mjesta, ali i najčešćih!
Oskar u kupatilu: Oskara u toaletu drže Elizabet Tejlor, Suzan Sarandon, Lajonel Riči, Šon Koneri, Gabrijele Salvatore. “Imam svjetlo koje ga osvjetljava veoma dobro, a dobro se slaže sa bočicama za parfem”, kaže Salvatore. Džodi Foster se kaje što je svoja dva Oskara držala u kupatilu. “Držala sam ih tamo prilično dugo. Dobro su se uklapali sa slavinama. Ali, onda su počeli da rđaju i premjestila sam ih u dnevnu sobu.” Rđa je, pored ostalog, jedan od motiva zbog kojih Akademija dozvoljava da se dobijeni Oskar može zamijeniti drugom stauom, kao što je uradio Džek Lemon.
Stimulans za kokoške: Rasel Krou svoju statuu osvojenu 2001. godine za ulogu u filmu “Gladijator” drži trenutno u kokošarniku na njegovom ranču u Australiji. Prema riječima zvijezde, blizina statue stimuliše kokoške da nose veća jaja od običnih. Oskar Timoti Hatona kojeg je osvojio 1981. giodine za ulogu u filmu “Običan svijet”, zadnjih nekoliko godina se nalazi u njegovom frižideru. “Za vrijeme jedne žurke, moja sestra ga je tamo stavila iz šale. Od tada ga više nisam otuda micao. Zabavlja me reakcija ljudi kad ga ugledaju pošto otvore frižider da uzmu flašu piva”, kaže glumac. Naravno, dosta je i onih koji stave svoj trofej na dobro uočljivo mjesto. Morgan Friman, koja ga je osvojila za ulogu u filmu “Milion dolars bejbi”, drži ga u dnevnoj sobi, na jednoj polici od biblioteke.
Vidoviti majstor: “Kada sam renovirala kuću 1988. godine, jedan od radnika je pokazao posljednju, najvišu policu biblioteke i kazao mi da je ona za Oskara kada ga jednom budem osvojila. Tako sam i uradila.” Neki više vole da ga drže daleko od očiju. Ana Pakin, koja ga je osvojila za “Lekcije klavira” 1994. godine, kada je imala samo 11 godina, držala ga je dobro zaključanog, u strahu da bi je njeni prijatelji mogli gledati drugačijim očima. Šeli Vinters, koja je Oskara dobila za ulogu u filmu “Dnevnik Ane Frank” 1960. godine, poklonila je statuu Muzeju Ane Frank u Amsterdamu.
Čuven je gest Marlona Branda, koji je odbio da preuzme Oskara dobijenog za ulogu u filmu “Kum” iz protesta zbog načina na koji se u filmovima prikazuju Indijanci. U svojoj autobiografiji napisao je da pojma nema gdje mu je drugi, koji je osvojio za film “Na dokovima Njujorka“ 1955. godine.
I “Mami” iz filma “Prohujalo sa vihorom”, glumica Heti MekDaniel je svog Oskara osvojenog 1940. godine, izgubila. Statuu je poklonila Univerzitetu Hauard iz Vašingtiona, ali je nestala 1960. godine, tokom nekih studentskih nemira. Kad već govorimo o roditeljima i djeci - Džejms Stjuart je svoga Oskara osvojenog 1941. godine za ulogu u filmu “Skandal u Filadelfiji” poslao svome ocu. Ovaj ga je cijelih 25 godina držao u izlogu svoje radnje u Pensilvaniji.
(La Repubblica, prevod G. B.)