"Do sada su organe mogli da doniraju samo roditelji i djeca, sada je taj krug proširen na ostale rođake u prvoj pravoj srodničkoj liniji, što znači ostale članove porodice, kao i do trećeg stepena pobočne linije, a to su sestre, braća, ujaci, tetke, stričevi i njihova djeca. Zakonom je predviđeno osnivanje Bioetičkog komiteta, koga čine stručnjaci iz medicine, medicinske etike, socijalni radnici, psiholozi, pravnici i drugi profesionalci, koji će zajedno odlučivati o svakom pojedinačnom primjeru, da li može da postane davaoc za života", kazala je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, državna sekretarka iz Ministarstva zdravlja mr Mirjana Vlahović -Andrijašević.
Prijedlog o izmjenama i dopunama Zakona o uzimanju i presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja, kaže Andrijašević, usvojen je na Vladi 5.decembra, te se čeka, dodaje ona, do kraja godine i skupštinsko usvajanje pomenutog Zakona.
,,Zakon donosi čitav set noviteta, po našem mišljenju, i mišljenju struke, sa kojom smo zajedno radili ovaj Zakon, ne samo u oblasti medicine, već i drugih društvenih oblasti; treba da poveća mogućnost transplantacije organa, odnosno poveća broj davaoca, koji iz Crne Gore, pa samim tim i transplantaciju kao proces liječenja, kada se iscrpe svi drugi oblici liječenja u Crnoj Gori”, rekla je Andrijašević.
Povećan je krug srodnika koji mogu biti živi davaoci organa, objašnjava Andrijašević, a živi davaoci mogu da daju bubreg, navodi ona, dio jetre, krv i, ističe ona, koštanu srž.
,,Do sada su organe mogli da doniraju samo roditelji i djeca, sada je taj krug proširen na ostale rođake u prvoj pravoj srodničkoj liniji, što znači ostale članove porodice, kao i do trećeg stepena pobočne linije, a to su sestre, braća, ujaci, tetke, stričevi i njihova djeca”, istakla je Andrijašević.
Partneri, bilo iz bračne ili izvanbračne zajednice, podsjeća Andrijašević, do sada nijesu mogli da budu jedno drugom, kako kaže, davaoci organa.
,,Dešava se da moraju da budu kompatibilne i krve grupe, i imunološke i da se izvrše druge medicinske pretrage, koje omogućavaju da neko postane davaoc organa. Iz tog razloga mnoge naše građanke i građani bili su prinuđeni gdje bi se mogla izvršiti transplantacija na osnovu šireg kruga ljudi koji su mogli da pomognu. Takođe, u nesrodnička lica koja mogu da pomognu spadaju i prijatelji, kumovi, pobratimi, posestrime, čitav jedan spektar bliskih ljudi. O svemu tome odlučuje država, odnosno Ministarstvo zdravlja. Sami znate da je transplantacija oblik liječenja koji može biti dio i neke šire zloupotrebe, odnosno trgovine organima, i iz tog razloga je Ministarstvo zdravlja novim Zakonom predviđeno osnivanje Bioetičkog komiteta, koga čine stručnjaci iz medicine, medicinske etike, socijalni radnici, psiholozi, pravnici i drugi profesionalci, koji će zajedno odlučivati o svakom pojedinačnom primjeru, da li može da postane davaoc za života”, naglasila je Andrijašević.
Davanje organa mora da bude etički i nekomercijalno, poručuje Andrijašević, i mora da postoji, dodaje ona, pisana saglasnost da neko želi da bude davalac i da želi, kako navodi, da pomogne u liječenju.
,,Kada budemo usvojili Zakon u Skupštini, napraviće se poslovnik rada Bioetičke komisije, na osnovu koje će postojati kriteriji u određivanju koje su to sve osobine i šta sve treba da ima ta osoba, koja želi da postane davalac, a sve u svrhu što manje mogućnosti, ili bilo kakve sumnje na trgovinu organima. Ono što ja mogu da kažem jeste da se Crna Gora kao država je jedna od prvih zemalja, ne samo u regionu, nego i u Evropi, koja je 2004.godine izmijenila Krivični zakonik, i u članu 444. gdje postoji stav koji tretira trgovinu organima, i za to je predviđena kazna, u zavisnosti od kršenja ljudskih prava, jer trgovina organima predstavlja najgrublji oblik kršenja ljudskih prava, koje može da dovede i do smrtnog ishoda, i velike su kazne koje su time zaprijećene, a i ovim Zakonom, koji je donesen već 2016.godine, postoji član koji govori da je zabranjeno davanje organa uz bilo kakvu nadoknadu, ili bilo šta”, zaključila je Andrijašević.