Od zvaničnog stabilnog lansiranja Androida 12 moglo bi da nas dijeli nekoliko sedmica ili dana, ali detalji o dolazećoj verziji već su procurili.
Novi detaljni izvještaj kompanije XDA-Developers razmatra Android 12.1, verziju za koju se vjeruje da će premostiti jaz između Androida 12 i Androida 13. Zanimljivo je tp što izgleda da ova verzija donosi mnoštvo poboljšanja posebno za sklopive telefone i velike ekrane.
Android 12.1 funkcije za preklopne telefone
S pojavom sklopivih uređaja ekrani telefona postaju sve veći, a Android 12.1 će naizgled bolje koristiti sve ove elemente. Dolazeća verzija ima novi raspored korisničkog interfejsa sa dvostrukim prozorom koji omogućava da se brze postavke i obavještenja prikazuju jedno pored drugog. Štaviše, meni za brza podešavanja može da prikazuje tri kolone kada to dozvoljava gustina piksela.
Ovo prostranije podešavanje djeluje kao da se proširuje na sistemske menije. Na primjer, stranica sa podešavanjima će prikazati menije najvišeg nivoa sa lijeve strane i podmenije sa desne strane, što čini sistem za podešavanja lakšim za navigaciju.
Za preklopne djelove koji nemaju masku, zaključani ekran Androida 12.1 prikazuje vrijeme lijevo i obavještenja desno od većih ekrana. PIN tastature se takođe mogu pomjerati sa lijeve na desnu stranu ekrana.
Možda je ipak najuočljivija promjena dodavanje taskbara. Slično kao na desktop operativnim sistemima kao što je Windows 11, Android 12.1 će prikazati listu ikonica aplikacija na dnu velikog preklopnog ekrana.
Kada je ekran uređaja dovoljno velik, panel za brze postavke i obavještenja mogu se istovremeno prikazati na Androidu 12.1 sa brzim postavkama na lijevoj polovini i obaveštenjima na desnoj polovini. Nasuprot tome, uređaji sa velikim ekranom koji koriste Android 12 mogu prikazati panel Quick Settings samo kada je statusna traka potpuno proširena.
"Android 12 ne koristi efikasno dodatni prostor ekrana koji pružaju preklopni elementi, ali uz verziju Android 12.1 će to biti slučaj. Takođe smo saznali da će Android 12.1 prikazivati panel sa brzim postavkama koji će imati tri kolone kada gustina ekrana pređe određenu vrijednost, ali nijesmo mogli da omogućimo da se ova promjena korisničkog interfejsa pojavi u verziji kojoj imamo pristup", naglašavaju u XDA Developers timu nakon uvida u novu verziju.
Slično, Android 12.1 koristi prednosti većih ekrana na mnogim preklopima tako što prikazuje postavke najvišeg nivoa sa lijeve strane i sve pod-ekrane sa desne strane, kada je otvorena aplikacija Podešavanja.
Korisnici mogu da dodirnu ove ikonice da bi otvorili aplikacije u režimu rada cijelog ekrana, prevukli na dio sa podijeljenim ekranom po svom izboru ili brzo prebacivali između aplikacija. Taskbar se takođe može sakriti dodirom i zadržati ukoliko korisnik to želi.
"Kada se jednom aktiviraju, taskbar i priključna stanica aplikacija pokretača postaju jedno te isto. U ovoj fazi razvoja moguće je dodati najviše pet aplikacija, ali će se to najvjerovatnij promijeniti u budućnosti", navodi se u osvrtu XDA na očekivano ažuriranje.
Govoreći o podijeljenim ekranima, korisnički interfejs je takođe blago podešen. Podjela na dva ekrana sada je označena istaknutijom sivom trakom.
Promjene za sve telefone
I za korisnike koji nemaju sklopivi telefon dolazi nekoliko univerzalnih promjena. Od Androida 12.1, telefoni izvan Pixel serije moći će da koriste novi Googleov sistem boja „monet“.
Osim toga, postoje naznake da će Google korisnicima dati veću kontrolu nad komandama dugmeta za uključivanje sa Androidom 12.1. Dostupna je nova postavka za podešavanje osjetljivosti pritiska i držanja, koja korisnicima omogućava da prilagode vrijeme zadržavanja dugmeta za napajanje da bi se Google Assistant aktivirao.
Još nije objavljeno kada će tačno Google lansirati Android 12.1, budući da je verzija još u razvoju i vjerovatno će se pojaviti sa Googleovim preklopnim telefonom koji je dugo najavljivan. Međutim, nije još preciziran datum predstavljanja ovog uređaja.
Međutim, ono što već sada možemo zaključiti - Google želi da koristite preklopivi uređaj, posebno onaj s njegovim potpisom.