Ministarstvo poljoprivrede i luksemburška organizacija za razvojnu saradnju FODEMO završili su rad na Nacionalnoj inventuri šuma. Nacionalna inventura šuma (NIŠ) predstavlja premjer, odnosno prikupljanje relevantnih informacija o stanju šumskog fonda, njegovom prostornom rasporedu, strukturnim karakteristikama, vremenskom razvoju i iskorišćenosti.
Crna Gora među najšumovitijim zemljama Evrope: Pomoćnik ministra poljoprivrede za sektor šumarstva dr Miroslav Anđelić kazao je Portalu Analitika da je u NIŠ-u utvrđeno da je stepen šumovitosti Crne Gore-59,5 odsto
- Suštinske poruke koje proizilaze iz tumačenja rezultata NIŠ su da su šume u Crnoj Gori u dobrom stanju. One su prirodne, imaju visok stepen biodiverziteta, nude važne ekosistemske i ekonomske usluge i još su u procesu ekspanzije, a bespravne aktivnosti u šumama i požari nisu egzistencijalna prijetnja šumama. Njima treba gazdovati tako da budućim generacijama ostavimo zdravu prirodu i osmišljen ekonomski razvojJedna od najbitnijih utvrđenih činjenica je je da Crna Gora sa stepenom šumovitosti od 59, 5 odsto ukupne teritorije, odnosno 1.3 ha/stanovniku, spada u grupu visoko šumovitih evropskih zemalja. Rezultati NIŠ je da se zapremina drveta i ugljenik uskladišten u šumi značajno povećavaju iz godine u godinu -trenutno 302 miliona tona ugljenika je uskladišteno, a godišnje povećanje iznosi oko 6 miliona tona, čime se potrvđuje ekološka uloga koje crnogorske šume imaju kada je borba protiv klimatskih promjena u pitanju., kazao je Anđelić.
Šume se premjeravaju od 2009.godine: Rad na Nacionalnoj inventuri šuma koja se po prvi put sprovodi u istoriji šumarstva u Crnoj Gori započeo je 2009. godine u okviru FODEMO projekta kojeg finansira Vlada Velikog Vojvodstva Luksemburga. Obezbijeđen je značajan dio opreme i neophodnog softvera za Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Upravu za šume, angažovan je međunarodni savjetnički tim koji je zajedno sa domaćim šumarkom stručnjacima radio na definisanju metodologije. Nakon toga, crnogorski šumarski stručnjaci i drugi izvođači radova iz okruženja obučeni su za prikupljanje terenskih podataka u toku pilot studije. Prikupljanje podataka na terenu sprovedeno je tokom 2010. godine, nakon čega je formirana baza podataka o šumama na nacionalnom nivou čija je kontrola i analiza nedavno završena. FODEMO projekat je izdvojilo milion eura za sprovođenje NIŠ.
- Periodičnim ažuriranjem dobijenih podataka iz ovog projekta, stvoriće se uslovi za efikasnije planiranje na višim nivoima, odnosno omogućiće se izrada realnijih makroekonomskih planova i strategija razvoja. Prikupljeni podaci koji će se prezentovati na konferenciji predstavljaju osnov za razvoj šumarske nauke i prakse, kako za optimalno, višefunkcionalno gazdovanje državnim i privatnim šumama, tako i nacionalnim parkovima i ostalim zaštićenim područjima, ocijenio je Anđelić.
Premjereno više od 101.000 stabala: Prema njegovim riječima, poslije popisa stanovništva u Crnoj Gori, ovo je zasigurno jedna od najzahtjevnijih i najkompleksnijih aktivnosti koje su sprovedene na nacionalnom nivou u novijoj istoriji naše zemlje. Cjelokupni proces izrade Nacionalne inventure šume od pripreme metodologije, terenskih radova, do obrade i analize podataka trajao je ukupno oko 10.500 radnih dana, a samo tokom terenskih radova premjereno je više od 101.000 stabala.
Pored toga, rezultati Nacionalne inventure šuma omogućiće upoređivanje naših podataka sa podacima iz drugih zemalja.
- To će šumarski sektor Crne Gore, u ovom veoma značajnom segmentu upravljanja šumama, staviti u ravnopravan položaj sa šumarskim sektorima visoko razvijenih zemalja Evrope i svijeta i svrstati ga u red aktivnih sudionika u borbi protiv klimatskih promjena. Na nacionalnom nivou, ovi podaci će predstavljati osnov za kreiranje politike i strategije kako bi se na održiv način koristile šume u budućnosti, zaključio je Anđelić.
U cilju ostvarivanja otvorenih diskusija i aktivnog učešća zainteresovanih strana u proces reforme sektora šumarstva u Crnoj Gori, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i luksemburška agencija za razvojnu saradnju koja implementira projekat „Razvoj šumarstva u Crnoj Gori“- FODEMO projekat organizuju konferenciju “Prezentacija rezultata Nacionalne inventure šuma i mogućnosti korišćenja dobijenih podataka“, koja će se održati u četvrtak 20.decembra 2012. godine u Podgorici, hotel Ramada sa početkom u 9,30 časova.