U anketi, nešto više od polovine, odnosno 52 odsto ispitanih je reklo da Bregzit nije ništa donio, a 36 odsto je ocijenilo da izlazak Britanije iz EU predstavlja uspjeh, prenio je briselski portal EURACTIV.
Da je Bregzit bio neuspjeh, reklo je i 32 odsto građana koji su se izjasnili kao pristalice vladajuće konzervativne partije, koja je bila glavni motor napuštanja EU, kao i 26 odsto onih koji su na referendumu u junu 2016. glasali za Bregzit.
Na tom referendumu, Britanci su se tijesnom većinom od 52 odsto prema 48 odsto glasova izjasnili za napuštanje EU. Od tada, britanska javnost je gotovo napola podijeljena oko potrebe održavanja novog referenduma o članstvu.
Istraživanje, u kojem je učestvovalo 2.000 građana, pokazalo je ipak da i dobar dio zagovornika Bregzita i pristalica konzervativaca nije oduševljen životom izvan EU.
Jedan od pet birača Konzervativne partije premijera Borisa Džonsona, ocijenio je da bi politika ponovnog pridruživanja EU povećala šanse te stranke na sljedećim izborima.
Među njima, najveći je procenat mlađih ljudi, uzrasta do 35 godina, od kojih 44 odsto misli da bi takva politika popravila izglede stranke.
Za razliku od konzervativaca, većina birača Laburističke stranke (71 odsto) i Liberalnih demokrata (70 odsto) ocijenila je da je Bregzit bio neuspješan. Da je bio uspješan smatra 23 odsto pristalica laburista i 21 odsto pristalica liberala.
Anketa je pokazala i da su žene znatno kritičnije prema Bregzitu od muškaraca. Da je on bio neuspješan reklo je 55 odsto anketiranih žena, za razliku od 49 odsto muškaraca.
Anketa je sprovedena u septembru, uoči partijskog kongresa Džonsonovih konzervativaca.
Ministar za Bregzit Dejvid Frost je, obraćajući se učesnicima tog kongresa, rekao da je „dug, ružan san članstva u EU gotov“ i da je počela „britanska renesansa“.
Takva i slične poruke i dalje pozitivno odzvanjaju među većinom birača konzervativaca i među zagovornicima Bregzita.
Pored toga, odnose Velike Britanije i EU i dalje ozbiljno opterećuju razmimoilaženja oko primjene trgovinskog sporazuma i posebno mehanizma koji se odnosi na Sjevernu Irsku, a o kojem London želi ponovo da pregovara.
Iako većina birača laburista i liberala smatra da je Bregzit bio greška, u ovom trenutku njedna od većih britanskih partija ne podžava ideju ponovnog pridruživanja EU, a opoziciona Laburistička stranka isključila je i mogućnost pristupanja jedinstvenom evropskom tržištu.