Abiznis

Antena M: Mišljenja o provjeri privatizacionih ugovora - različita

Izvor

Ekonomski analitičar Vasilije Kostić smatra kako je preispitivanje ugovora, nakon svega što se događalo u privatizovanim kompanijama, prihvatljiv potez Vlade .

„Radi se o dobroj ideju, bez obzira što to govori da je vjerovatno i Vlada svjesna da jedan dio privatizacionih ugovora nije napravljen kako treba, ili, eventualno, da je sadašnje vrijeme donijelo nova saznanja i nove mogućnosti. Moguće je i da su Vladu na ovakav potez potakla novija dešavanja u kompanijama“, ocijenio je Kostić.

 Privatizacioni ugovori koji budu ocijenjeni štetnim sa aspekta drzave i njenih gradjana, moraju se redefinisati, ističe Kostić.

„Takve ugovore treba redefinisati, ukoliko je to pravno moguće, te prilagoditi ih sadašnjim potrebama Crne Gore. Ne sumnjam da će revizija pokazati da jedan dio privatizacionih ugovora nije bio dobar“, kazao je za naš radio.

Kostić ne želi da spekuliše koje bi komapnije i ugovori mogli pasti na provjeri, uz napomenu da je najbolje sačekati zaključke Konzorcijuma. 

Po mišljenju predsjednika Odbora za ekonomiju, finansije i budžet Aleksandra Damjanovića, provjera privatizacionih ugovora ilustracija je nemoći države.

„Da li uopše treba bilo koja institucija, a pogotovo Ekonomski fakultet, da ocjenjuje nešto što je notorna stvar poštovanja kupoprodajnih ugovora – između onoga ko je proda i onoga ko je kupio imovinu. Ako bi se gledalo iz ugla države, onda se očitava i određena nemoć, čim se Fakultetu daje da analizira ugovore, a to je nešto što je država, sama po sebi, trebalo da prati.“, naglasio je Damjanović.

Država je, naglašava Damjanović, bila dužna i da u slučaju  neispunjavanja dogovorenog, raskine ugovor. Podsjetimo, privatizacione ugovore provjeravaju eksperti podgoričkog i beogradskog Ekonomskog fakulteteta, kao i advokatska kancelarija Nikole Martinovića.

Portal Analitika