Gnjot od 5. juna u kućnom pritvoru u Beogradu čeka pravosnažnu odluku Srbije o njegovom izručenju, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Uoči početka ročišta, ispred zgrade suda okupili su se građani i antiratni aktivisti. Oni traže od pravosudnih organa Srbije da ne izručuju Gnjota Bjelorusiji, jer bi u tom slučaju, kako navode, on bio izložen političkom progonu.
"Bjelorusija je zemlja gdje se muče politički zatvorenici, jedan od najokrutnijih i najsvirepijih diktatorskih režima i nijedna ozbiljna zemlja ne smije ni da razmišlja o izručenju bilo koga pod bilo kojim izgovorom tom režimu", rekao je okupljenim novinarima Petr Nikitin, predsjednik nevladinog Ruskog demokratskog društva.
"Srbijo, računamo na tebe", "Andrej Gnjot nije zločinac, već talac Lukašenkove diktature" i "Izručenje jednako smrt" neki su od transparenata koje nose učesnici protesta.
Viši sud u Beogradu donio je u maju rješenje o Gnjotovom izručenju Bjelorusiji, ali ono još nije pravosnažno. Nakon što su Gnjot i njegovi advokati uložili žalbu, čeka se konačna odluka Apelacionog suda.
Gnjot je krajem oktobra 2023. uhapšen na beogradskom aerodromu, po potjernici Interpola koju je za njim raspisala Bjelorusija. Ta potjernica je u međuvremenu ukinuta. Ovog kritičara bjeloruskog režima u Minsku terete za navodnu utaju poreza.
On te optužbe naziva "lažnim", navodeći da je u pitanju "sistemski mehanizam gonjenja" političkih protivnika od strane režima u Minsku.
"Šta oni mogu da urade sa mnom (u Bjelorusiji) je i smrtna kazna. I ne šalim se. Jer su donijeli mnogo političkih zakona da bi pritiskali aktiviste", rekao je u jednoj od izjava Gnjot.
Desetine evropskih reditelja, glumaca i drugih umjetnika pozvali su srpske vlasti da ne izručuju Gnjota i upozorili da mu prijeti "zatvor, mučenje, čak i smrtna kazna" ako se vrati u Bjelorusiju. Otvoreno pismo umjetnika objavljeno je juče, a prenio ga je Gardijan. Gnjot je jedan od hiljada građana Bjelorusije koji je učestvovao u masovnim demonstracijama 2020, na kojima je osporavana izborna pobjeda autoritarnog lidera Aleksandra Lukašenka.
Osnivač je Slobodne asocijacije sportista (SOS BY) koja se u Bjelorusiji smatra ekstremističkom organizacijom.