Kijev je mjesecima tražio od zapadnih saveznika avione F-16, tvrdeći da su oni preko potrebni za obaranje raketa koje Rusija ispaljuje na teritoriju Ukrajine.
Avioni F-16 su specijalizovani za suzbijanje protivvazduhoplovne odbrane neprijatelja. Zapad je oklijevao da isporuči Kijevu te avione, strahujući da bi naoružavanje Ukrajine naprednim oružjem dodatno eskaliralo rat sa Rusijom, piše Asošiejted pres.
SAD su takođe obučavale ukrajinske pilote da upravljaju avionima F-16. Prva grupa pilota je uspješno završila obuku.
Na samitu NATO-a u Vašingtonu ovog mjeseca, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je vršio pritisak na saveznike da uklone sva ograničenja u vezi sa upotrebom oružja koje je Kijev dobio od Zapada, a prije svega da dozvole Ukrajini da koristi to oružje za napade na veći broj meta u Rusiji.
Za sada nije poznato koliko aviona F-16 je stiglo u Ukrajinu u prvoj tranši ni koje države su ih obezbijedile. Ukrajinska vlada nije potvrdila da je primila avione.
Američki predsjednik Džozef Bajden odobrio je slanje američkih borbenih aviona Ukrajini u avgustu 2023. godine, posle višemjesečnog pritiska Kijeva i unutrašnje debate u američkoj administraciji, čiji su se zvaničnici plašili da bi taj potez mogao da eskalira tenzije sa Rusijom.
Četiri članice NATO-a – Belgija, Danska, Holandija i Norveška, obavezale su se da će Ukrajini obezbijediti više od 60 aviona. Taj broj je manji od ruske flote lovaca, za koju se procjenjuje da je oko 10 puta veća.
Ukrajini je potrebno najmanje 130 aviona F-16 da neutrališe ruske vazduhoplovne snage, navode ukrajinski zvaničnici. Avioni F-16 mogu da lete do dva puta većom brzinom od brzine zvuka, a maksimalni domet im je veći od 3.200 kilometara.