Na konferenciji za novinare, održanoj povodom Međunarodnih dana nestalih koji se danas obilježava, predsjednica Koordinacije Nataša Šćepanović rekla je da se više od 13.000 ljudi vodi kao nestalo u sukobima na teritoriji bivše Jugoslavije, od čega je više od 4.000 Srba.
Šćepanović je iznijela podatke da se u Republici Srpskoj kao nestalo vodi 1.698 Srba, od čega je 1.012 civila, da se u Hrvatskoj traga za 1.958 nestalih, a na Kosovu za 526 lica srpske nacionalnosti.
"Apelujem na sve nadležne domaće i međunarodne institucije i sve ljude dobre volje koji mogu da pomognu u pronalaženju nestalih lica i ostvarivanju prava njihovih porodica. Naše žrtve su izgubile pravo na život i identitet i zato zločinci ne smiju da ostanu nekaženjni, a istina mora da ugleda svjetlost dana", navela je Šćepanović.
Predsjednik vladine Komisije za nestale Veljko Odalović izrazio je nadu da će do kraja godine lideri iz regiona usvojiti zajednički dokument o nestalim licima.
Odalović je naveo da je u prethodnih godinu 70 lica identifikovano i predato porodicama u Hrvatskoj, što je, kako je dodao, pomak u odnosu na raniji period.
"To jeste više, ali je nedovoljno. Insistiramo da se ekshumira preko 350 grobnih mjesta, ali to ide sporo, pošto hrvatska vlada ima pun mandat da o tome odlučuje", naveo je Odalović dodajući da Srbija sa Hrvatskom ima međudržavni sporazum koji reguliše saradnju u pitanju nestalih.
On je dodao da je blizu i potpisivanje takvog sporazuma sa Bosnom i Hercegovinom, kao i da je on već potpisan sa Crnom Gorom. (Mina)
Govoreći o problemu nestalih na Kosovu, Odalović je istakao da će tamo nastaviti sa radom Radna grupa za nestale, jer se to pitanje ne može prepustiti državnim komisijama "pošto Kosovo nije država".