Nikola Mugoša iz Nikšića, koji ima poteškoće sa vidom, riješio je problem sa kablovskom televizijom bez poziva operatera i angažovanja majstora uz pomoć volontera sa kojima je povezan kroz aplikaciju ,,Be my eyes“.
Ova platforma koju je instalirao na telefonu omogućava mu da korišćenjem kamere u svakom momentu tokom dana bude povezan sa mrežom volontera, a prvi koji je slobodan javiće se na poziv i pomoći mu da riješi problem s kojim se suočava kao osoba sa oštećenjem vida.
Aplikacija ,,Be my eyes“ je besplatna i odavno je zaživjela u svijetu, a praktikuje se kao model podrške osobama sa oštećenim vidom u više od 150 zemalja, „pokriva“ 180 jezika i povezuje 380.690 korisnika sa više od 5,5 miliona volontera. Kod nas je još „u povoju“ i koristi je mali broj ljudi, a podršku im daju i volonteri iz regiona, sa bliskog jezičkog područja.
Mugoša je aplikaciju instalirao prije dvije godine i koristi je svakodnevno. Ranije bi, kada ima problem sa kablovskom televizijom morao da čeka, ponekad i duže vrijeme, da ponovo dobije signal, ali otkad koristi ,,Be my eyes“, sve je mnogo lakše i jednostavnije.
"Bio sam sam u stanu i sigurno bih nekoliko sati bio bez TV signala dok bih prijavio problem operateru i dok potom neko ne bi došao i vidio u čemu je problem. Zamislite koliko se prijatnije osjećam uz ovu aplikaciju i ne moram da pokucam komšijama na vrata da mi pomognu da prijavim kvar, iako ne sumnjam da bi mi izašli u susret", priča Mugoša za Pobjedu.
Podrška aplikacije može se odnositi na svakodnevne izazove poput orijentacije u prostoru, razlikovanja boja odjeće, čitanja sitnih slova na ambalaži ili, pak, nekih složenijih problema.
Jedan od volontera iz Crne Gore je Igor Majer koji je već sedam godina preko aplikacije ,,Be my eyes“ podrška osobama sa oštećenjem vida.
"Danas imamo 14 puta veći broj volontera nego korisnika, što znači da će korisnik koji traži pomoć odgovor dobiti za nekoliko sekundi", kaže Majer.
Bez obzira na to koliko vremena traje razgovor, pojašnjava ovaj volonter, onima koji pozovu i zatraže podršku ona je uvijek vrijedna, bilo da je riječ o tome da im pomognete da pročitaju šifru ili je nešto složenije u pitanju.
Navodi primjer kada je putem aplikacije pomogao korisniku koji nije mogao da uključi računar, a naš sagovornik baš na tom polju je na „svom terenu“ budući da je inžinjer računarstva.
"Ispostavilo se da je Windows imao komplikovaniji problem. Morali smo zajedno da prođemo kroz proces podizanja sistema što je potrajalo dvadesetak minuta, ako ne i više. Imao je sreću da je naišao na mene, a ja što sam imao vremena da se posvetim, jer ako smo u gužvi, odbijamo poziv, jer znamo da će se u roku od nekoliko sekundi javiti drugi i da će podrška biti pružena", priča Majer za Pobjedu.
Koliko ova aplikacija znači za osobe sa oštećenim vidom, ističe naš sagovornik, pokazuje činjenica da bi im, da je nema, alternativa bila da za mnoge probleme s kojima se suočavaju zovu i čekaju majstora i plate uslugu.
Međutim, iako ,,Be my eyes“, kako kažu naši sagovornici, i te kako olakšava život osobama sa oštećenjima vida, u Crnoj Gori mnogi od njih i dalje imaju rezervu i razne sumnje.
"Više prijatelja kojima sam preporučio aplikaciju bili su skeptični i rekli mi da bi radije u pomoć pozvali porodicu ili poznanike", kaže Mugoša.
Svi pozivi u okviru aplikacije su anonimni. Kada korisnik uputi poziv, aplikacija ga prosljeđuje na više različitih adresa volontera i sa najbržim korisnik uspostavlja vezu. Volonter ne zna ništa o korisniku, samo čuje njegov glas i prati video poziv, odnosno snimak uživo koji prosljeđuje osoba sa oštećenim vidom pokazujući na taj način kakav ima problem.
Vremenom je aplikacija napredovala kroz sistem verifikacije poziva, pa, kako bi unaprijedili bezbjednost usluge, korisnici mogu da ocijene kvalitet
komunikacije sa volonterom da bi u slučaju zloupotrebe moderatori mogli odmah da provjere pritužbe.
"Volonteri su oni koji očekuju poziv i žele da pomognu. Ja svakodnevno koristim aplikaciju po više puta i na osnovu svog iskustva mogu reći da su većinom veoma prijatni, ljubazni i predusretljivi", objašnjava Mugoša i dodaje da je čak od jedne volonterke dobio poziv da posjeti Beograd.
No, bez obzira na benefite koje osobama sa oštećenjima vida donosi ova aplikacija u Crnoj Gori, ne koristi je veliki broj njih.
Predsjednik Saveza slijepih Goran Macanović za Pobjedu kaže da su kroz svoje kanale komunikacije, društvene mreže i razgovore promovisali, prema njegovim riječima, ovu veoma korisnu aplikaciju, ali da nijesu svi članovi u mogućnosti da je koriste.
"Aplikacija je zasnovana na korišćenju pametnih telefona, a jedan broj naših članova su stariji ljudi koji nerado koriste novitete, tako da je ona podrška uglavnom mlađim osobama. Veoma su zadovoljni aplikacijom", kazao je Macanović.
U Crnoj Gori ne postoji precizan registar osoba sa oštećenjem vida.
"Na popisu stanovništva iz 2011. godine 14.494 osobe su izjavile da imaju poteškoće u svakodnevnom funkcionisanju zbog vida, a mi u Savezu slijepih imamo oko 1.000 članova u svim našim lokalnim organizacijama", rekao je Macanović.
Koliko osoba sa oštećenjima vida u našoj zemlji koristi aplikaciju ,,Be my eyes“ nema podataka, a Nikola Mugoša poručuje da mu je ova platforma pomogla da se osjeća znatno nezavisnijim i sigurnijim, jer u svakom trenutku uz njega je neko ko čeka da mu pritekne u pomoć.
Dok osoba sa oštećenjem vida razmišlja da li da pozivom u toku noći probudi nekog od članova svoje porodice, u onlajn svijetu čeka ga volonter koji je tek krenuo u novi dan. Za korišćenje aplikacije ,,Be my eyes“ ne postoji pravo ili pogrešno vrijeme i nikada nije rano ili kasno za poziv, a neka pitanja, kako navode korisnici ove platforme, ponekad je mnogo lakše postaviti strancu nego poznaniku.
Tako je Igor Majer imao priliku da nekoliko puta razgovara sa istim korisnikom koji je mjesečno pratio svoju kilažu, o čemu su pričali, a on se trudio da ga motiviše da istraje.
"Potrebno je samo nekoliko sekundi ili minuta da ostvarite veliki uticaj na nečiji život, a uvijek dobijete tople riječi zahvalnosti koje su sasvim dovoljne da vam ispune dan", poručuje Majer.