Međunarodni posmatrači imali su međutim primjedbe kada su u pitanju zloupotrebe državnih resursa i nedostatak transparentnosti u finansiranju političke kampanje.
- Zloupotreba administrativnih izvora i nedostatak transparentnosti u kampanji i finansiranju političke kampanje su stvari koje zabrinjavaju i vlasti bi trebalo da ih razmotre - napomenuo je Kristofer Čoup, šef delegacije Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope ( PACE).
Šef posmatračke misije OSCE/ ODIHR Hajnrih Arens naveo je i konkretan primjer kada je došlo do zloupotrebe državnih resursa, napominjući da su međunarodni posmatrači upoznati sa tim da su neki ministri službenim vozilima bili na partijskim mitinzima.
- Rečeno nam je da je ministar u toku radnog vremena u Vladinom automobilu bio na mitingu stranke. Mi smo obaviješteni o tome, međutim nijesu iskorišćena sredstva koja postoje u pravnom sistemu za ova pitanja - kazao je Arens i savjetovao crnogorskim vlastima da se više oslanjanju na sopstvene mehanizme kažnjavanja, umjesto da traže pomoć kod međunarodnih institucija.
Na pitanje kako bi ocijenio izborni proces, Arens je odgovorio da bi ocjenu pet dao narodu, biračkim odborima takođe daje peticu, a jedinicu „svima onima koji optužuju bez dokaza“. Arens nije konkretizovao na koga je mislio, ali je dodao da je to pojava specifična za region kao i da zbog takvih građani, a posebno omladina, gube povjerenje u demokratiju.

- Tako da vam pet ne mogu dati, ali mislim da je ponašanje na dan izbora bilo dobro. Vezano za nepovjerenje u proces, mislim da vlast ima prostora da pokaže volju da istraži pritužbe i uputi ih tužilaštvu, rekao je on.
Kristofer Čoup je kazao da se mora ispoštovati zakonski rok, odnosno da se nekoliko dana nakon izbora moraju objaviti detalji o finasiranju političkih partija. Ako se to ne desi ili informacije budu netačne, to se mora sankcionisati - naveo je šef delegacije PACE.
Međunarodni posmatrači takođe su konstatovali da je neophodno unaprijediti kontrolu finasiranja političke kampanje, te izvršiti reviziju pritužbi. Savjetuju nadležnima da urade više da se poboljša povjerenje birača u izborni proces.
- Rečeno nam je da je bilo pritiska na zaposlene da glasaju za partiju koju poslodavac zahtijeva. Vlada treba vrlo jasno da poruči građanima da svaki građanin u ovoj zemlji treba da glasa kako želi, oslobođen od straha da će biti kažnjen zbog toga kako glasa- kazao je Hajnrih Arens i napomenuo da slučajevi zloupotreba trebaju biti prijavljeni nadležnima.
Arens napominje da oni koji podnose pritužbe „moraju koristiti mehanizme koje nudi pravni sistem i sa konkretnim dokazima, umjesto što se koriste generalizacijama“.
U svom izvještaju, međunarodni posmatrači konstatuju i da je Državna izborna komisija radila profesionalno i transparentno, kao i da su izborne komisije pokazale dobro poznavanje procedure glasanja.
- Ovi izbori su dalje konsolidovali demokratski proces. Glasači članovi biračkih odbora su pokazali dobro razumijevanje svojih obaveza - kazao je šef delegacije OSCE-a Roberto Bateli. Bateli naglašava da svi učesnici izbornog procesa imaju odgovornost da se fokusiraju na demokratsku suštinu kako bi ojačali povjerenje u sam proces, umjesto da ga podrivaju.
Danas predstavljeni izvještaj predstavlja zajedničku ocjenu i zaključke Biroa za demokratske institucije i ljudska prava (OSCE), Parlamentarne skupštine OSCE i Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope (PACE). Međunarodni posmatrači bili su raspoređeni na 250 biračkih mjesta u Crnoj Gori.