Preduzimajući značajan korak naprijed u unapređenju etičkog novinarstva i borbi protiv dezinformacija u regionu Zapadnog Balkana, ARTICLE19 imenovao je panel članova žirija za predstojeću Nagradu za etičko novinarstvo.
Ova inicijativa je, kako su saopštili, ključni dio regionalne kampanje #CheckItFirst koja se odvija u Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji.
Istaknuti žiri, sastavljen od medijskih stručnjaka, akademika i predstavnika civilnog društva iz četiri zemlje, ocjenjivaće prijave u dvostepenom procesu kako bi izabrao četiri pobjednika, po jednog iz svake zemlje koja učestvuje u ovoj inicijativi.
Panel žirija
Olivera Nikolić, direktorka Instituta za medije Crne Gore i iskusna slobodna novinarka, donosi bogatstvo iskustva u studijama medija i novinarstvu. Od 2017. godine vodi Institut, promovišući posvećenost standardima etičkog novinarstva. Diplomirala je na Fakultetu političkih nauka u Podgorici na odsjeku za Diplomatiju i međunarodne odnose.
Matija Otašević, iskusni komunikacijski profesionalac sa raznovrsnim iskustvom u medijskom i korporativnom sektoru. Trenutno je odgovoran za upravljanje strateškom komunikacijom u Atlantskom savjetu Crne Gore. Diplomirao je komparativnu književnost i teoriju književnosti na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Serbeze Haxhiaj, cijenjena istraživačka novinarka i urednica iz Prištine, Kosovo, poznata je po svojoj nepokolebljivoj potrazi za istinom i odgovornošću u novinarstvu.
Jovana Radosavljević, izvršna direktorka NVO Nova socijalna inicijativa, koja se nalazi u Sjevernoj Mitrovici. Jovana je magistrirala međunarodne studije na Školi za međunarodne studije Joseph Korbel Univerziteta u Denveru.
Prof. Dr. Enes Osmančević, doktor novinarskih nauka i vanredni profesor na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Doktorirao je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i dobitnik je nekoliko profesionalnih nagrada i priznanja.
Ivana Vidmar, ima preko 23 godine iskustva u novinarstvu. Radila je za različite radio i TV stanice u Bosni i Hercegovini, od lokalnih do nacionalnih televizija, preuzimajući uloge od novinarke do urednice. Autorka je TV automobilskog šoua, dva puta je bila portparol na Euroviziji i izvještavala sa samita NATO-a.
Milena Popović, glavna urednica fact-checking portala Istinomer, je novinarka sa bogatim iskustvom, prepoznata po svojoj posvećenosti tačnosti i transparentnosti u medijima u Srbiji.
Ivana Stevanović, izvršna direktorka u Fondaciji Slavko Ćuruvija, posvećena je očuvanju nasleđa Slavka Ćuruvije, novinara i vlasnika Dnevnog telegrafa i nedjeljnika Evropljanin, ubijenog 1999. Fondacija promoviše slobodno i hrabro novinarstvo.
O nagradi
Novinari iz država koje su dio inicijative pozvani su da apliciraju sa pričama koje odražavaju osnovne vrijednosti etičkog novinarstva, fokusirajući se na istinu, tačnost, nezavisnost, pravičnost, humanost i odgovornost. Izabrani članci trebaju se baviti kritičkim pitanjima relevantnim za region, kao što su prava žena, međuetnički odnosi, ekološka pitanja i drugo.
Prijavljeni članci moraju biti objavljeni u digitalnim ili štampanim medijima od 1. marta 2023. do 1. marta 2024. (priče objavljene na TV-u, radiju ili video klipovi su isključeni iz takmičenja).
Rok za podnošenje prijava je 12. april, a pobjednici će biti poznati 29. aprila.
Za detaljne kriterijume takmičenja i više informacija posjetite: https://www.article19.org/checkitfirst/