Svijet

Asanž: Državne agencije prikupljaju informacije o građanima

Izvor

- Moć je tolika da to obilje presretnutih informacija dovodi do apsurda: oni koji nas prate znaju o nama više nego mi sami - kazao je Asanž u intervjuu za svog izdavača u Srbiji Albion Books koji prenosi dnevni list Danas.

Najpoznatiji azilant u svijetu upozorio je da mogućnost prekrajanja sadržaja na globalnoj mreži stvara uslove onima koji to rade da mjenjaju sadašnjost i prošlost, a samim tim da utiču i na budućnost. Asanž kaže da je jedino oružje slobodnih ljudi ujedinjavanje u zajednički front za slobodu interneta i primjena ozbiljnih kriptografskih tehnika.
- Kako je ljudska civilizacija ulazila u internet, istovremeno je i internet prodirao u samu srž naše civilizacije. Naša međuljudska, poslovna i državna komunikacija isprepletana je internetom na isti način na koji su u našem tijelu isprepletane vene i arterije. Bolest koja je zahvatila internet zahvata i svako naše društvo pojedinačno, kao i čitavu civilizaciju. Ta bolest, koja se sve više širi, sa jedne strane apsolutni je nadzor cjelokupnog telekomunikacionog saobraćaja koji se dešava na internetu, to su naše finansijske transakcije, intelektualne ideje, interpersonalne veze, a sa druge strane to su novi načini kontrole ovih tokova informacija, pokušaj nadziranja samog krvotoka globalne civilizacije - naveo je Asanž.

Da bi internet opet postao sredstvo emancipacije, a ne prijetnja našim pravima i slobodama, on smatra da "prvenstveno moramo biti svijesni nadolazeće distopije".

- A kao rezultat te svesnosti moramo mjenjati ponašanje ljudi, tako da bismo udruženim snagama mogli da dođemo do ideja o tome kako da se borimo protiv toga. To je stvar političke svjesnosti i samospoznaje. Praktično, postoje samo dva načina kako se možemo boriti protiv problema koje smo do danas otkrili. Prvi je da svoj način komunikacije prilagodimo rizicima koji de facto postoje - to znači da budemo mnogo oprezniji u komunikacijama i vezama koje se dešavaju u onlajn svetu. Da budemo svjesni da sve te informacije prikupljaju velike države poput SAD i proslijeđuju ih, ne samo svojim državnim agencijama, već i svojim korporacijskim partnerima, koji su pokrovitelji ili tehničku povezani sa tim velikim obavještajnim agencijama, kao i drugim državama sa kojima imaju saveznički odnos - objašnjava Asanž.

Portal Analitika