Ako ste u stalnoj potrazi za rasprodajama, obratite pažnju i na ovu koju je organizovala NASA: astronautska odijela u odličnom stanju, više modela svemirskih brodova, motori Šatla, simulatora i, glavni adut - upravo Spejs Šatl, Diskaveri.
Zanimljivo je da je cijena šatla spuštena za više od 16 miliona dolara – od početne cijene, ponuđene prije nekoliko mjeseci od 42,5 miliona dolara, sadašnja ponuda na ekstra sniženju glasi – 28,8 miliona. Tome treba dodati oko 2 miliona dolara za transport do odredišta koji bi NASA odradila sa Boingom 747 opremljenom za tu namjenu.
Bolje požuriti sa trgovinom: Ali, kao i u svakom sniženju, postoje rokovi. Ova cijena važi šest mjeseci, nakon kojih će se cijena vratiti na početnu, znatno višu.
Čemu ovakva odluka? Razlozi su različiti. S jedne strane, NASA-i treba novac i, dakle, bolje je imati 28 miliona dolara odmah, nego 42 za koju godinu. S druge strane, to može da znači da u ovom momentu nema nikakvih informacija koje bi mogle biti indikator da bi ovi svemirski brodovi u skoroj budućnosti mogli biti korišćeni da prevezu astronaute do međunarodne svemirske stanice.
A držati šatl u hangaru prilično košta. Razmontirati ga košta toliko da se uopšte ne isplati pokušavati to u ovom momentu.
Američka kompanija je objavila da će druga dva šatla, Endeavur i Atlantis ostati u vlasništvu NASA-e, u iščekivanju narednih odluka o budućnosti američkih ljudskih istraživanja u svemiru. Očekuje se da u narednim sedmicama tu odluku donese predsjednik Obama. Postoji nada da ovi svemirski brodovi mogu produžiti svoj život još koju godinu, uprskos najavama da će ga okončati narednog septembra.
U svakom slučaju, i ako američki predsjednik objavi kraj svemirskim brodovima, kako je predviđeno, Endeavur i Atlantis neće se prodavati, već bi mogli biti “usvojeni” i naći svoje mjesto u nekom muzeju.
Diskaveri nema cijenu: Valja reći isto i za Diskaveri, koji 16. septembra treba da okonča dugu seriju letova Spejs šatla. Njega, međutim, neće moći da se dokopa nijedan privatnik, jer brod ima preveliku simboličku vrijednost za Ameriku i moći će, eventualno, da ga kupi samo neki muzej.
Od kada je 1981. godine, rođen projekat, napravljeno je pet šatlova. Dva, Čelendžer i Kolumbija, uništeni su 1986. i 2003, u fazi polijetanja i slijetanja, kada je poginulo 14 astronauta.

U međuvremenu, NASA radi na sljedećem lansiranju šatla Endeavur, petom u seriji, koje je planirano za naredni 7. februar i kojim će se ponijeti Kupola u orbitalnu stanicu.
Kupola je jedna struktura od presovanog aluminijuma, opremljena specijalnim prozorima pokrivenim sa spoljne strane pokretnim ekranima za mikrometeoritsku zaštitu, koji garantuju astronautima vidljivost 360 stepeni u spoljnjem ambijentu, kao i mogućnost kontrole ispravnosti funkcionisanja robotske ruke.
Komandant Džordž Zamka kaže: “Sve ide po planu i zalaganje na ovoj misiji je zaista na maksimumu, jer je riječ o jednoj od posljednjih i fundamentalnih misija koje će okončati najveće tehnološko djelo ikada konstruisano u svemiru.
(Pripremila i prevela G. B.)