"Ne vidim razloge za još veću centralizaciju u ovoj oblasti posebno sa aspekta odredaba i principa Povelje o lokalnoj samoupravi koju je ova država ratifikovala, a koja podrazumijeva obavezu obe-zbjeđenja prihoda lokalnoj samoupravi primjerenih obimu njenih poslova", kazala je Ćatović "Vijestima".
Socijaldemokratska partija je početkom nedjelje na Predsjedništvu odlučila da inicira izmjene Zakona i Uredbe, kako bi se pooštrile mjere za sprečavanje opština da, zbog nedostatka novca, kasu pune rasprodajom zemljišta. Na Predsjedništvu je odlučeno i da odbornici SDP-a neće moći da glasaju za otuđivanje ili raspolaganje nekretninama ako prethodno za to ne dobiju saglasnpst od vrha partije. Ćatović tvrdi da je Opština Kotor, od kraja marta, kada je Zakon o državnoj imovini stupio na snagu, u potpunosti poštovala sve odredbe Zakona.
"Poštovali smo i odredbe kojima je propisano da o otuđenju imovinskih prava na nepokretnosti, koje pripadaju Opštini, prethodnu saglasnost daje Vlada osim u slučajevima kada se radi o prenosu zemljišta radi izgradnje objekata za potrebe državnih organa i Opštine i javnih službi kao i sporazumnog prenosa zemljišta ranijem vlasniku na ime naknade za ekspropisa-no zemljište, dokom-pletiranja urbanističke parcele i u slučajevima legalizacije objekata", kazala je Ćatović.
Kao predlagač svih odluka koje su se odnosile na otuđenje opštinske imovine, preko resornog Sekretarijata za imovinsko pravne poslove, Ćatović ističe da je insistirala na poštovanju Zakonom utvrđenog postupka i pribavljala prethodnu saglasnost Vlade.
"Skupština opštine Kotor je u svakom pojedinačnom slučaju, kada je donosila odluku o otuđenju imovine, pribavljala prethodnu saglasnost Vlade. Tek potom se pristupalo raspisivanju javnog poziva za otuđenje nepokretnosti uz precizno de-finisanu namjenu sredstava pribavljenih prodajom predmetne nepokretnosti", kazala je Ćatović.