Region

Austrija i Holandija rezervisane u vezi prijema Bugarske i Rumunije u šengensku zonu, sigurna samo Hrvatska

Proširenje šengenskog prostora dovedeno je u ozbiljnu sumnju uoči ključnog glasanja u Briselu u četvrtak, pošto Austrija i Holandija i dalje imaju rezerve u vezi prijema Rumunije i Bugarske, objavio je danas Juronjuz.

Austrija i Holandija rezervisane u vezi prijema Bugarske i Rumunije u šengensku zonu, sigurna samo Hrvatska Foto: Pixabay
DanasIzvor

Očekuje se da će ministri unutrašnjih poslova iz Evropske unije (EU) u četvrtak glasati o kandidaturama, ali je problem u tome što nije bilo saglasnosti svih članica ni na danas održanom sastanku ambasadora EU.

Austrija je glavni protivnik, jasno je da konsenzusa nema i da će oni koji nisu saglasni iznijeti svoje viđenje tokom debate, izjavila su dvojica visokih diplomata EU, koji su željeli da budu anonimni zbog osjetljivosti pitanja.

Austrija, koja bi ove godine trebalo da primi više od 95.000 zahtejva za azil, tvrdi da novi priliv tražilaca azila preko zapadnobalkanske rute pokazuje da širenje Šengena na istok treba da bude odloženo.

Holandija je otvorena za pristupanje Rumunije, ali se i dalje protivi ulasku Bugarske zbog, kako kažu, neriješenih elemenata vladavine prava.

I Austrija i Holandija namjeravaju da podrže trećeg vanrednog kandidata za pridruživanje Šengenu, Hrvatsku, što njen prijem i prije glasanja čini nespornim.

Češka, kao predsjedavajuća predsjedništvom Savjeta EU, uprkos nepovoljnim okolnostima planira da u četvrtak razdvoji glasanje, jedno o Hrvatskoj, a drugo i Bugarskoj i Rumuniji, „iako bi dnevni red mogao da se promijeni u posljednji čas“.

Diplomate ističu da bi Rumunija, sve i da prevaziđe protivljenje Austrije, ostala blokirana jer je njena kandidatura „politički i tehnički isprepletena sa bugarskom“.

Negativan ishod zadao bi politički udarac i Rumuniji i Bugarskoj, jer su te dvije države na Šengenskoj listi čekanja najmanje od 2011. godine, mnogo prije Hrvatske.

Savjet EU bi mogao da se vrati tom pitanju u martu, pod predstojećim švedskim predsjedavanjem, procjenjuju evropske diplomate.

Bugarski ministar unutrašnjih poslova Ivan Demerdžijev nagovijestio je da će njegova zemlja uzvratiti Austriji i Holandiji ako kandidatura njegove zemlje ne bude uspješna, ali nije iznio dalje detalje šta bi to značilo u praksi.

„Holandija i Austrija pokušavaju da prevaziđu svoje unutrašnje probleme kroz stav koji zauzimaju prema Bugarskoj, ali treba jasno napomenuti da to nije evropski stav. Naš odgovor će biti recipročan na ono što dobijemo“, rekao je Demerdžijev u utorak za Juronjuz Bugarska.

Šengen omogućava prekogranično putovanje bez pasoša, trenutno obuhvata 26 zemalja, uključujući 22 članice EU, i skoro 420 miliona građana.

Samo Irska, koja je prije nekoliko decenija pregovarala o klauzuli o izuzeću, i Kipar, koji je i dalje podijeljen između sjevera i juga, nisu podnijeli zahtjev za pridruživanje ovoj zoni.


Portal Analitika