Avion kompanije "Czech Airlines", koji je letio na relaciji Budimpešta-Baku, bio je na ivici pada zbog radio smetnji kada se letjelica nalazila iznad područja gdje je stacioniran ruski vojni kontingent u enklavi Karabah, izvijestio je Newsweek.ro.
Dana 25. jula, akcije proruskog rukovodstva jermenske separatističke enklave Karabah izazvale su opasan incident, koji je mogao dovesti do obaranja evropskog aviona.
Na sreću, piloti su mogli bezbedno da slete, spasavajući putnike od katastrofe.
Avioni nekih evropskih kompanija bili su ugroženi miješanjem proruske enklave Karabah.
Smetnje su registrovane u sljedećim slučajevima:
- Putnički avion ATR-45 Azerbaijan Airlines koji leti na liniji Baku-Fuzuli 24. jula.
- Putnički avion C-680 kompanije Czech Airlines, koji je 25. jula letio na liniji Budimpešta-Baku.
- Putnički avion ATR-45 Azerbaijan Airlines, koji je 27. jula letio na relaciji Baku-Gabala iu suprotnom smjeru.
- Prethodno, kao rezultat upotrebe radio smetnji protiv putničkog aviona Gulfstream G280 Azerbaijan Airlines koji je letio na relaciji Zangilan-Fuzuli od 11:54 do 12:07 (GMT+4) i na relaciji Fuzuli-Baku od 13. :02 do 13:17 (GMT+4) 13. jula, GPS navigacioni sistem aviona je otkazao.
Od komande ruskih snaga za održavanje zatraženo je objašnjenje u vezi sa ovim činjenicama i istim nesrećama koje su se dogodile ranije. Ruske mirovne snage do danas nijeiu preduzele nikakvu akciju protiv ovih provokacija, koje predstavljaju ozbiljnu prijetnju po bezbjednost letova koji prolaze kroz vazdušni prostor Azerbejdžana, navodi agencija Trend.
Prema Ministarstvu odbrane, ovo nije jedini slučaj: jermenski separatisti redovno koriste radio ometanje putničkih aviona koji lete iznad vazdušnog prostora Azerbejdžana.
Prijetnje za sigurnost evropskih avioprevoznika su neprihvatljive, posebno ako se uzme u obzir da Češka nije jedina zemlja koja ima direktne letove za Azerbejdžan.
Koje bi druge kompanije mogle biti pogođene?
Na listi potencijalnih žrtava jermensko-ruske zavjere su i aviokompanije iz Mađarske, Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Poljske, Letonije, Njemačke, Turske, Katara i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Kada je u jesen 2020. okončan rat između Jermenije i Azerbejdžana, ruske trupe bile su stacionirane u Karabahu, na teritoriji separatističke jermenske enklave Artsak. Da bi održao svoje pozicije i uticaj na Južnom Kavkazu, koji su neophodni za izvođenje ovakvih provokacija, Kremlj sprečava sklapanje mira između Bakua i Jerevana.
CNN Prima, češki partner CNN-a, je 28. jula napomenuo: "Putin ima za cilj zamrzavanje sukoba između Jermenije i Azerbejdžana prema scenariju koji je Rusija pokrenula prije agresije u Donbasu, Južnoj Osetiji ili moldavskom Pridnjestrovlju."
Bugarska publikacija Fakti takođe je istakla da se to čini jedini način da Rusija zadrži svoju poziciju i vojno prisustvo u regionu.
Imajući u vidu destruktivnu ulogu Ruske Federacije u regionu i zabrinutost za bezbjednost avio-kompanija, u uticajnoj američkoj publikaciji The Hill objavljen je u januaru 2023. godine tekst gdje autor iznosi stav da je potrebno da Vašington i njegovi saveznici iz NATO-a i EU mobilišu međunarodnu podršku da zamijene ruske trupe u Karabahu i pomognu u sklapanju trajnog mirovnog sporazuma između Jermenije i Azerbejdžana.
Autor: Adrian Costin