Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • „Bahatost, mobing, nepotizam“: Bujišić poništava rješenja o radu, vrijeđa zaposlene, prijeti policijom

Zaposleni u OŠ „Mile Peruničić“ tvrde da su se stekli uslovi za smjenu v.d. direktorke

„Bahatost, mobing, nepotizam“: Bujišić poništava rješenja o radu, vrijeđa zaposlene, prijeti policijom

Kako škola već duže vrijeme radi bez Upravnog (Školskog) odbora, pa se nastavnici nijesu imali kome žaliti na sporne odluke

„Bahatost, mobing, nepotizam“: Bujišić poništava rješenja o radu, vrijeđa zaposlene, prijeti policijom Foto: OŠ "Mile Peruničić"
Nikola Boljević
Nikola BoljevićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Više zaposlenih u OŠ „Mile Peruničić“ u Maoču, Opština Pljevlja, požalilo se Portalu Analitika da su omalovažavanje i vrijeđanje nastavnog i vannastavnog osoblja od strane v.d. direktorke Svetlane Bujišić, svakodnevica u ovoj obrazovnoj ustanovi.

Prema njihovim riječima, bahatost i nepotizam Bujišić ne jenjavaju od kako je prošle godine postavljena na čelnu funkciju ove škole. 

Ne poznaje zakon i nadležosti direktora

Naveli su da je samoinicijativno poništila dva rješenja o radu na neodređeno i prebacila ih na određeno vrijeme, a kako škola već duže vrijeme radi bez Upravnog (Školskog) odbora, nastavnici se nijesu imali kome žaliti na ove sporne odluke.

„U jednom od ova dva slučaja Bujišić je prilikom sprovođenja samovolje uključila Centar bezbjednosti Pljevlja, kako bi zastrašila zaposlene. Naravno, nije bilo elemenata da se predmet službeno procesuira u tužilaštvu jer su navodi neistiniti“, kazali su nam.

Drugi nastavnik se na odluku Bujišić žalio sudu jer, kako su istakli, direktor po zakonu nema nadležnost da donosi takva rješenja.

„Radi se o nepoznavanju nadležnosti direktora i nepoznavanju zakona. Da je tako, onda se niko ne bi zalagao da ima rješenje za stalno, nego do kad direktor odluči“, podvukli su.

Oglušila se o nalog inspekcije

Takođe, navode da je Bujišić dodjeljivala časove nestručnoj osobi, iako u školi već postoji stručno zastupljena osoba kojoj nedostaje časova do pune norme. 

„Ovo je prema Opštem zakonu obrazovanju i vaspitanju, član 83, uslov za razrješenje direktora ustanove“, istakli su naši sagovornici.

Inspekcija je, kažu, dala nalog da se dodijele časovi stručno zastupljenoj osobi, ali to nije ispoštovano u zakonskom roku. 

„Kako je to uopšte moguće? Da li je do te mjere dozvoljena samovolja direktora“, pitaju se zaposleni.

Da li je ovo depolitizacija prosvjete?

Što se tiče uvreda i mobinga, naglasili su da postoji izvještaj inspekcije rada o tome kao i da je već pokrenuto nekoliko inicijativa. 

Za nadležne su imali i pitanje - da li je ovo depolitizacija prosvjete? 

„Kako ovakve stvari nijesu za smjenu rukovodioca, u odnosu na smijenjene direktore „zbog Školskog odbora“ bez kojeg OŠ „Mile Peruničić“ već duži vremenski period radi. Da li neke škole treba da rade po zakonu, a u navedenoj ustanovi da se dozvoljava sprovođenje sile i bezakonja bez sankcionisanja rada rukovodioca“, upitali su zaposleni.

Napominju i da je škola do nedavno bila bez grijanja jer nijesu bila obezbijeđena drva za ogrijev.

„Pitamo se zbog čega, ako su prioritet djeca, kao što je gospođa Bujišić nekoliko puta javno izjavila“, kazali su nam.

Odluke Bujišić već osporavane na sudu

Podsjećamo, OŠ „Mile Peruničić“ našla se u fokusu javnosti i ranije ove godine kada je Osnovni sud u Pljevljima ocijenio kao nezakonitu odluku Bujišić da ne zaposli nastavnika geografije Ognjena Babića, uprkos prijedlogu Komisije za razmatranje kandidata prijavljenih na konkurs.

Bobić je za medije tada rekao kako smatra da je odluka Bujišić političke prirode dok je ona tvrdila da ima diskreciono pravo da izabere između kandidata koji ispunjavaju uslove, pozivajući se na raniju sudsku praksu. 

Palo diskreciono pravo direktora
1
Palo diskreciono pravo direktora
31.07.2022 13:40


Sutkinja Sanja Aničić je, međutim, u presudi navela da je neosnovan takav prigovor direktorice. Objasnila je da su sudske presude, na koje se poziva, donesene ranije, prije nego što je izmijenjen zakon koji se bavi ovom oblašću. Navedeno je i da je diskreciono pravo direktora ograničeno prijedlogom Komisije. 

„Da je intencija zakonodavca da odredbom člana 101 stava 4 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju spriječi mogućnost samovolje direktora u izboru kandidata i njihovog zapošljavanja potvrđuje i Agencija za sprečavanje korupcije u svom mišljenju", piše u presudi.

Da bi presuda postala pravosnažna, treba da je potvrdi Viši sud.

Portal Analitika