Drugog dana tog (dvodnevnog) sastanka, Bajden je rekao da će „veliki dio istorije našeg svijeta u narednih 50 godina biti napisan u zemljama ASEAN-a, a naš odnos sa vama je budućnost u godinama koje dolaze“.
To je prvi samit koji okuplja lidere ASEAN-a u Vašingtonu i njihov prvi sastanak čiji je domaćin američki predsjednik od 2016. Bajdenova administracija se nada da će pokazati da Vašington ostaje fokusiran na Indo-Pacifik i dugoročni izazov Kine, koji smatra velikim konkurent, uprkos krizi u Ukrajini.
„Pokrećemo novu eru u odnosima SAD-ASEAN“, rekao je Bajden.
Prethodno je potpredsjednica SAD Kamala Haris rekla liderima ASEAN-a da će SAD ostati u regionu generacijama i naglasila potrebu da se održi sloboda na moru, za koju Vašington kaže da Kina predstavlja izazov.
„SAD i ASEAN dijele viziju za ovaj region i zajedno ćemo se čuvati od prijetnji međunarodnim pravilima i normama“, rekao je Haris.
ASEAN čine Brunej, Kambodza, Indonezija, Laos, Malezija, Mjanmar, Filipini, Singapur, Tajland i Vijetnam, iako je lider Mjanmara izbačen sa samita zbog prošlogodišnjeg puča, a američki saveznik Filipini je u tranziciji nakon izbora.
Bajden je takođe u petak najavio da imenuje novog ambasadora u ASEAN-u Johanesa Abrahama, trenutno šefa osoblja njegovog Savjeta za nacionalnu bezbjednost, da popuni upražnjeno mjesto od početka Trampove administracije 2017.